Równiny | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Tam gdzie powietrze wibruje mantrą
Dwa i pół tysiąca lat temu urodził się człowiek, który chciał dowiedzieć się jakie znaczenie ma nasza egzystencja i czym jest umysł, który ją przeżywa. BUDDA. Na Festiwal Kultury Buddyjskiej zapraszają KATOWICE.
Historyczny Budda Sakjamuni nie tylko sam doświadczył natury umysłu, ale przekazał też innym wiedzę na temat tego, jak każdy z nas może dojść do jego doświadczenia. Ponadczasowa świeżość jego nauk do dziś inspiruje zarówno oddanych duchowej ścieżce mnichów Dachu Świata, ja i krytycznie myślących ludzi Zachodu.
Organizatorzy Festiwalu Kultury Buddyjskiej w Katowicach już po raz czwarty zapraszają do duchowej podróży, w czasie której będzie można poznać buddyjskie spojrzenie na codzienne życie, ludzkie emocje, czy najnowsze odkrycia fizyki kwantowej.
Seanse filmowe, wykłady warsztaty oraz wystawę tradycyjnej sztuki Tybetu. Posążki i tradycyjne malowidła buddyjskie przedstawiające formy medytacyjne, również dziś wykorzystywane w praktyce buddyjskiej.
Jedenastodniowa impreza jest największym tego typu cyklicznym wydarzeniem w Polsce. Osią programu IV Festiwalu Kultury Buddyjskiej, który potrwa od 11 do 21 marca, będą projekcje filmów o tematyce buddyjskiej, prezentowane w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, oraz wykłady podróżujących nauczycieli. – W tym roku obok polskich, zaprosiliśmy także specjalnych gości z Węgier, Danii i Słowacji. Dzięki nim słuchacze będą mogli poznać buddyjski pogląd m.in. na emocje i pracę z nimi, miłość, czy współczesną fizykę – mówi Krzysztof Ocap, rzecznik Festiwalu.
Na festiwalowych gości czekają też trzy wystawy. W patio biurowca Altus (ul. Uniwersytecka 13) prezentowane będą dwie z nich: „Przestrzeń Umysłu“ – wielkoformatowa prezentacja poświęcona tematowi buddyzmu we współczesnym świecie, oraz wystawa fotografii Hanny Łubek. Niezwykłą relację z podróży po Nepalu i Indiach artystka zatytułowała „Tam gdzie powietrze wibruje mantrą“.
Z kolei w Centrum Sztuki Filmowej (ul Sokolska 66) będzie można zobaczyć tradycyjną sztukę Tybetu: posążki i thanki - malowidła buddyjskie przedstawiające formy medytacyjne, również dziś wykorzystywane w praktyce buddyjskiej.
Imprezami towarzyszącymi Festiwalowi będą: dni otwarte Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu w Katowicach (ul. Kredytowa 8), oraz warsztat medycyny tybetańskiej, poprowadzony przez Anastazję Holecko.
W sobotę 13 marca w klubie Cogitatur (ul. Gliwicka 9a) imprezę taneczną „Bodhi Party“ rozkręcą Robert Szilagyi i Andor Gal, czyli węgierski DJ-duet „Dynamic Ego Killaz“ (www.dynamicegokillaz.com). Dodajmy, że Robert Szilagyi jest także jednym z nauczycieli buddyjskich, którzy będą gośćmi festiwalu. Organizatorami Festiwalu są Fundacja Stupa House oraz Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach.
Szczegółowy PROGRAM FESTIWALU można znaleźć na stronie www.katowice.buddyzm.pl
Wszystkie prezentacje odbędą się w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, chyba że zaznaczono inaczej. Inne miejsca to:
1 - Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Katowicach mieści się przy ul. Kredytowej 8 w Katowicach-Ligocie.
2 - Klub Cogitatur mieści się przy ul. Gliwickiej 9a w Katowicach.
3 - Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach, pl. Sejmu Śląskiego 2
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |