Równiny | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Muzyczna fiesta w szczecinie
Gwiazdy tegorocznej, 7 edycji SZCZECIN MUSIC FEST to gwiazdy światowego formatu. Oto one: Nils Petter MOLVAER, Mulatu ASTATKE, MARIZA, GOTAN PROJECT oraz PACO DE LUCIA.
SZCZECIN MUSIC FEST (w skrócie SMF) jest pierwszym szczecińskim festiwalem prezentującym najważniejsze zjawiska współczesnej muzyki światowej i jazzu. Ma być miejscem wystąpią artyści wielu stylów i gatunków, dla których wspólnym mianownikiem jest sięganie do regionalnych tradycji muzycznych.
WORLD MUSIC jest ważnym współczesnym nurtem muzycznym i cieszy się wielką popularnością na całym świecie. Często niesłusznie utożsamiane jest tylko z muzyką folkową, a tymczasem jest to jeden z najbardziej wpływowych nurtów muzycznych, który czerpie inspirację z wielu źródeł. World music to przecież zarówno muzyka latynoska (salsa, son, tango, bossa nova i inne), afro, reggae, muzyka arabska, ale także wiele odmian znanych z takich stylistyk jak blues, jazz, hip hop i wiele innych. Któż nie zna takich nazw i nazwisk: Buena Vista Social Club, Cesaria Evora, Gotan Project, Angelique Kidjo, Salif Keita, Youssou N`Dour, Natasha Atlas czy Ofra Haza?
Celem Szczecin Music Fest jest prezentacja world music i jazzu na najwyższym światowym poziomie oraz promowanie nowych, wartościowych zjawisk w obrębie tej stylistyki.
Tegoroczna, 7 już edycja SZCZECIN MUSIC FEST 2010 to pięć koncertów znamienitych muzyków światowej sławy. Pierwszy, w którym wystąpił NILS PETTER MOLVAER z Norwegii, już za nami. Ale przed nami wciąż sporo!
MULATU ASTATKE (Etiopia)
20 maja, Zamek Książąt Pomorskich
Mulatu Astatke (rocznik 1943) to najważniejsza postać na muzycznej scenie Etiopii. Innowacyjny multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer. To on stworzył i przez lata rozwijał styl który sam nazwał „ethio-jazz”. Artysta nagrywa od lat 60-tych, w latach 70-tych współpracował z legendarnym band-liderem Duke'iem Ellingtonem. Szerszą sławę przyniosły mu albumy z serii „Ethiopiques” (kompilacje najlepszych nagrań etiopskich i erytrejskich). W ostatnich latach jego nazwisko pojawiło się ponownie z większą mocą dzięki ścieżce dźwiękowej filmu „Broken Flowers” w reżyserii Jima Jarmuscha oraz współpracy z The Heliocentrics - brytyjskim kolektywem progresywnych instrumentalistów dowodzonym przez mistrza perkusji Malcolma Catto. Wspólny album Mulatu Astatke i The Heliocentrics był sensacją na scenie nowoczesnej muzyki klubowej w 2009 roku. Mulatu to muzyczny ambasador Etiopii, w oryginalny sposób połączył zachodni jazz i funk z tradycyjną etiopską melodyką i elementami egipskiej muzyki sakralnej.
MARIZA (Portugalia)
2 czerwca, Zamek Książąt Pomorskich
Największa sława stylu fado, skarb narodowy Portugalii, gwiazda najlepszych sal koncertowych świata powraca
po 3 latach do Szczecina! Jej głos określa się słowami "magiczny, diamentowy, magnetyczny", a fenomen popularności porównuje się do najsłynniejszych div operowych i megagwiazd pop/rock. Jej koncerty elektryzują, oszałamiają, wprowadzają w zachwyt, a nawet ekstazę! Mariza urodziła się dla śpiewu, a jej kariera to pasmo sukcesów. Od początku porównywana była do boskiej Amalii Rodriguez (najsłynniejszej wykonawczyni fado w historii). Natychmiast po zdobyciu uznania we własnym kraju przyszły sukcesy światowe. Płyty artystki sprzedają się znakomicie, zdobywają prestiżowe nagrody, a niezwykłe koncerty umacniają pozycję wielkiej gwiazdy. Ostatni album Marizy nosi tytuł "Terra" ("Ziemia"). Muzyka zawarta na "Terra" to mieszanka takich stylów jak morna, flamenco, jazz i folk, ale bez wątpienia całość brzmi bardzo portugalsko... Jedno jest pewne - jej sława już dawno wykroczyła poza krąg wielbicieli fado.
GOTAN PROJECT (Argentyna-Francja)
15 czerwca, Zamek Książąt Pomorskich
W 2006 roku w ramach Szczecin Music fest gościliśmy w naszym mieście Bajofondo Tangoclub. Niezwykły sukces tamtego koncertu sprawił, że postanowiliśmy postarać się o koncert Gotan Project - najsłynniejszego zespołu stylu electro-tango.
Gotan project powstał w 1999 roku, kiedy to trójka muzyków: Philippe Cohen Solal, Eduardo Makaroff i Christoph H. Müller postanowiła stworzyć coś zupełnie nowego i zaskakującego. Zdecydowali, że spróbują unowocześnić argentyńskie rytmy przez dodanie elementów muzyki elektronicznej. W rezultacie powstała bardzo ciekawa i oryginalna muzyka, istna fuzja tanga i muzyki współczesnej, która pozytywnie zaskoczyła zarówno publiczność, jak i krytyków. Ich pierwszy album La Revancha del Tango (Zemsta Tango) od razu wzbudził wielkie zainteresowanie i odniósł komercyjny sukces. Trio szybko zyskało ogromną popularność w Europie, a później także na innych kontynentach. Ich koncerty to prawdziwe multimedialne spektakle - muzyka w połączeniu z wizualizacjami daje niewiarygodny rezultat.
PACO DE LUCIA (Hiszpania)
16 czerwca, Zamek Książąt Pomorskich
Paco de Lucia (właśc. Francisco Sanchez Gomez) - najsłynniejszy gitarzysta flamenco i jeden z najsłynniejszych gitarzystów wszechczasów. Swoją pierwszą gitarę otrzymał od ojca w wieku 5 lat, a wiec gra już na niej ponad 55 lat! W swojej karierze nagrał dziesiątki albumów (pierwszy w 1965 roku), otrzymał setki nagród i wyróżnień. Wpływ jaki wywarł na współczesną muzykę gitarową jest ogromny - z jednej strony wydatnie przyczynił się do wykreowania światowej mody na flamenco, a z drugiej wzbogacił flamenco o wpływy muzyki jazzowej i klasycznej. Filar najsłynniejszego gitarowego tria w historii - Al Di Meola - Paco de Lucia - John McLaughlin. Płyta tego tria Friday Night in San Francisco (1981) odniosła ogromny sukces i została sprzedana w wielu milionach egzemplarzy!
W Szczecinie artysta wystąpi ze swoim pełnym zespołem – 8 osób na scenie!
zdjęcie - Internet
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |