Równiny | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
FOTOGRAFICY – PORTRETY FILMOWE
Życie przez obiektyw – film o charyzmatycznej fotograficzce Anie Leibovitz można obejrzeć w KRAKOWIE. Pokazy odbywają się w ramach Festiwalu Miesiąc Fotografii.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Kraków, ul. M. Konopnickiej 26
17.05.2010, godz.19.00
Lotte Jacobi: A Film Portrait
Lotte Jacobi: Portret filmowy
USA, film dokumentalny, 25 min.
Reżyseria: Gary Samson
Właścicielem filmu jest: Gary Samson, University of New Hampshire, Milne Special Collections and Archives
Lotte Jacobi urodziła się w 1896 roku w Toruniu w rodzinie fotografów. W wieku 25 lat wyjechała do Berlina. Profesji fotografa nauczyła się w atelier ojca, a dalsze wykształcenie w tym kierunku zdobyła w Monachium. Jej rodzinne studio było miejscem, przez które przewinęła się artystyczna i polityczna elita przedwojennego Berlina. Do najsłynniejszych portretów Jacobi należy zdjęcie Lotte Lenya, jako Jenny w premierowym spektaklu Opery za trzy grosze Brechta i wspólna fotografia Eriki i Klausa Mannów. Z powodu żydowskiego pochodzenia zmuszona była wyjechać z Niemiec. Na stałe osiadła w Nowym Jorku kontynuując tam swoją artystyczną działalność i portretując tamtejsze osobistości. Lotte Jakobi była też pionierką fotografii abstrakcyjnej i eksperymentalnej. Zmarła w USA w 1990 roku.
Annie Leibovitz – Life Through A Lens
Annie Leibovitz – Życie poprzez obiektyw
USA, 2007, film dokumentalny, 90 min.
Reżyseria: Barbara Leibovitz
Muzyka: Gaili Schoen
Zdjecia: Eddie Marrity, Jamie Hellman, Barbara Leibovitz
Produkcja: Thirteen/WNET, Adirondack Pictures, Ranoah Productions
Annie Leibovitz urodziła się w 1949 roku w Connecticut. Studia w San Francisco Art Institute rozpoczęła w 1967 roku, a zaraz po ich ukończeniu znalazła pracę w magazynie „Rolling Stone”. W tamtym czasie portretowała amerykańską scenę muzyczną, pomieszkując po kilka dni ze znanymi muzykami i wykonując im przy tej okazji zdjęcia. W 1975 roku towarzyszyła jako fotografka grupie Rolling Stones podczas ich tournee, popadając podczas tej wyprawy w uzależnienie od narkotyków. Pod koniec lat 70-tych Leibovitz przeprowadziła się wraz z redakcją „Rolling Stone” do Nowego Jorku, a kilka lat później przeszła do nowo założonego magazynu „Vanity Fair” na stanowisko szefowej działu fotograficznego. Wtedy powstają jej najsłynniejsze portrety: Johna Lennona i Yoko Ono, Demi Moore czy Whoopie Goldberg. Oprócz tych zdjęć artystka wykonuje też fotografie reportażowe i reklamowe. W 1988 roku Annie Leibovitz poznaje wybitną pisarkę i eseistkę Susan Sontag, z która pozostanie w związku aż do jej śmierci w 2004 roku. W wieku 51 lat urodziła pierwszą córkę, Sarah, cztery lata później Leibovitz adoptuje wydane na świat przez zstępczą matkę bliźniaki: Susan i Samuelle.
Znakiem rozpoznawczym fotografii wykonanych przez Annie Leibovitz jest jej poczucie humoru i niezwykła wyobraźnia autorki. Dzięki oryginalnym pomysłom inscenizacyjnym artystce udaje się pokazać dużo więcej, niż tylko wizerunek znanej postaci. Jej portrety dokumentują, obok sław drugiej połowy XX wieku, także wiele zjawisk kulturowych i społecznych tego okresu.
18.05.2010, godz. 19.00
Augenzeugen. Fotografen: Thomas Höpker, Robert Lebeck, Stefan Moses, Max Scheler
Naoczni świadkowie. Fotograficy: Thomas Höpker, Robert Lebeck, Stefan Moses, Max Scheler
Niemcy, 1989, film dokumentalny, 89 min.
Reżyseria: Reiner Holzemer i Thomas Schadt
Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Reinerem Holzemerem
Film Reinera Holzemera portretuje czterech niemieckich powojennych fotografów. Reżyser towarzyszy im podczas pracy nad projektami, które powstają w czasie kręcenia filmu. Thomas Höpker fotografuje w Gwatemali Mayów, Stefan Moses portretuje w bawarskim lesie znanych Niemców, Robert Lebeck zwiedza z aparatem fotograficznym weneckie Biennale, pracując nad reportażem dla Art Magazin, a Max Scheler wspomina czasy świetności magazynu „Stern”, dla którego pracowali bohaterowie filmu.
Urodzony w 1936 roku w Monachium Thomas Höpker był współzałożycielem magazynu „GEO”, przewodził też słynnej agencji fotograficznej Magnum. Do jago najbardziej znanych zdjęć należą ujęcia z Nowego Jorku wykonane 11 września, reportaże z Indii, Afryki, Azji i Ameryki południowej oraz portrety Mohammeda Ali.
Robert Lebeck przyszedł na świat w Berlinie w roku 1929. Zajmuje się fotografią reportażową i portretem. Był redaktorem naczelnym magazynu „GEO”, pracował też dla „Sterna” gdzie ukazywały się jego reportaże z Afryki, Związku Radzieckiego i Kuby. Sportretował wiele znanych postaci, do najsłynniejszych należą fotografie Romy Schneider, Jackie Kennedy, Alfreda Hitchcocka czy ajatollaha Chomeiniego.
Stefan Moses urodził się w 1928 w Legnicy w rodzinie żydowskiej. Sławę przyniosły mu zdjęcia wykonane podczas procesu Eichmanna w Izraelu. Fotografował najbardziej znanych niemieckich artystów i intelektualistów m.in. Thomasa Manna, Theodora W. Adorno, Maxa Frischa, często w nietypowych pozach czy sytuacjach. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach takich muzeów jak nowojorskie MoMA i Centre Pompidou w Paryżu
Z Kolonii wywodzi się urodzony w 1928 roku Max Scheller. Był jednym z najważniejszych reportażystów magazynu „Stern” i współzałożycielem czasopisma „GEO”. Dokumentował rewolucję kulturalną w Chinach i konflikt państwa środka z Tajwanem, pracował w Europie, USA, na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, obserwując z kamerą tamtejsze życie polityczne i społeczne. Sławę przyniósł mu reportaż Beatlemania, poświęcony fanom słynnego zespołu.
Organizatorzy:
Dom Norymberski
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Miesiąc Fotografii w Krakowie
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |