Aktywni | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Aktywny wypoczynek integruje
Aktywne spędzanie wolnego czasu przyczynia się do wzmocnienia relacji między rodzicami i dziećmi. Jedną z form rozrywki, która angażuje wszystkich członków rodziny, jest questing – turystyka XXI w.
Questing - dobra zabawa!
Coraz więcej dzieci w wieku szkolnym swój wolny czas spędza przez komputerem lub telewizorem. Jednym z rozwiązań, które może pomóc w zachęceniu ich do wyjścia z domu, jest questing. Ta, stosunkowo młoda forma turystyki, łączy tradycyjne zwiedzanie z rozwiązywaniem zagadek i rebusów, które prowadzą do ukrytego na końcu ścieżki skarbu. To zabawa dla całej rodziny i sposób na aktywną interakcję, podczas której uczestnicy poznają legendy i tajemnice historii wybranego miejsca. Gdy brakuje pomysłów na wiosenną wycieczkę, wystarczy wybrać jeden z 500 questów dostępnych w Polsce i ruszyć w nieznane!
Rzeszowskie pomniki i legendy
Rzeszów, stolica województwa podkarpackiego, oferuje trzy ścieżki questingowe. Jedna z nich ("Nutki historii w rzeszowskich pomnikach") prowadzi po uroczych uliczkach starego miasta, gdzie wierszowana narracja kieruje turystów trasą od pomnika do pomnika. Podczas godzinnego spaceru można zobaczyć m.in. znany w całej Polsce - monument Czynu Rewolucyjnego. Na rynku dumnie prezentuje się Tadeusz Kościuszko, a przy ulicy 3 maja spotkamy ojca polskiego bluesa, Tadeusza Nalepę, który ściśle związany był z rzeszowska ziemią.
Relaks na rowerze lub kajaku
Dla tych, którzy preferują aktywną formę zwiedzania, np. jazdę rowerem, dobrym wyborem będzie quest "Po Puszczy Kamienieckiej" (województwo mazowieckie). Ta, około godzinna przejażdżka rowerem, pozwoli zaczerpnąć świeżego powietrza i zabierze wszystkich podróżników do świata leśnych kniei i puszczańskiego uroczyska. Dla lubiących spływy kajakowe ciekawym pomysłem na popołudnie będzie quest - "Z kajakiem wśród zwierząt". To opowieść o rzece Kamiennej przepływającej przez Bałtów (województwo świętokrzyskie). Z tekstu, wypełnionego rysunkami, podróżnicy dowiadują się m.in., jak wyglądają takie ryby jak np. ukleja, szczupak, okoń czy płotka.
Na terenie Polski istnieje kilkaset ścieżek questingowych. Każda z nich może być wykorzystywana przez rodziców, by aktywnie spędzić czas wolny. Pamiętajmy o tym, że questing to przede wszystkim forma turystyki, która poprzez zaangażowanie, wzmacnia interakcje rodzinne - tłumaczy Edyta Lenart, doświadczony trener z Fundacji Questingu.
Projekt "Obywatelska Akademia Questingu" współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014.
Komentarze społecznościowe |