Aktywni | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Idealny urlop Polaków
Turyści chcą samodzielnie decydować o tym, jak spędzą swój czas i co będą robić na wakacjach. A wybierają przede wszystkim: relaks na plaży lub przy basenie oraz zwiedzanie okolicy, czyli odpoczynek mniej aktywny. Najchętniej w niezbyt licznym towarzystwie rodziny czy znajomych. Na początku sezonu wakacyjnego 2014 roku poprosiliśmy aktywnych turystycznie Polaków, by opowiedzieli o swoich zwyczajach i doświadczeniach związanych z wyjazdami. Nieco bardziej szczegółowo opisujemy niektóre zwyczaje turystyczne Polaków poniżej.
CZY JECHAĆ? I ZA CO?
Większość badanych planuje wyjazdy turystyczne i podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące podróży z wyprzedzeniem. Planowanie dotyczy szczególnie wyjazdów dłuższych, powyżej 4 noclegów, na które polscy turyści wyjeżdżają zazwyczaj nie częściej niż raz w roku (55% badanych). Na wyjazdy krótsze, z 1-3 noclegami lub bez noclegu, respondenci wybierają się zazwyczaj kilka razy w roku. Turyści krajowi z reguły samodzielnie planują wyjazdy korzystając przede wszystkim z Internetu oraz opinii i doświadczeń znajomych. Tylko co piąty sięga po oferty biur podróży.
Polscy turyści z wyprzedzeniem myślą o budżecie na urlop. Jedynie co dziesiąty respondent może sfinansować wyjazd z bieżących środków. Większość zaczyna odkładanie pieniędzy na długo przed terminem wyjazdu, a 6 na 10 pytanych sięga także po kredyt lub pożyczkę. Pomimo takiej zapobiegliwości ponad połowa turystów dysponuje podczas wyjazdu ograniczonymi środkami finansowymi - oprócz podstawowych wydatków (transportu, noclegu, wyżywienia) stać ich na sfinansowanie jedynie wybranych przyjemności. Mniej więcej co 3-ci pytany deklaruje, że może sobie pozwolić na skorzystanie z większości atrakcji, a tylko 4% dysponuje nieograniczonym budżetem.
DLACZEGO I Z KIM?
Główny motyw wszystkich wyjazdów, to chęć oderwania się od codziennej rutyny i obowiązków (50%). Prawie równie często wskazywana jest potrzeba odzyskania energii oraz chęć relaksu i wypoczynku. Dla jednej trzeciej respondentów urlop to również okazja by spędzić więcej czasu z bliskimi. Wśród motywów wyjazdów często wskazywane były też: chęć doświadczenia czegoś nowego i ekscytującego (28%) oraz chęć realizowania swoich pasji i hobby (17%). Polacy nie lubią wyjeżdżać sami. Tylko co 10 badany wyjeżdża w celach turystycznych i wypoczynkowych bez towarzystwa; są to częściej mężczyźni, mieszkający w miastach, tzw. single (deklarujący 1 osobę w gospodarstwie domowym). Większość polskich turystów wybiera się na wypoczynek z rodziną, głównie z małżonkami i partnerami – 79%, rzadziej z dziećmi - 24%. Prawie co drugi biorący udział w badaniu wyjeżdża na krótsze i dłuższe pobyty wypoczynkowe w towarzystwie znajomych i przyjaciół.
KIEDY I CZYM?
Osoby biorące udział w badaniu wyjeżdżają na jedno, kilkudniowe i dłuższe pobyty poza miejsce zamieszkania co najmniej kilka razy w roku. Zdecydowana większość wszystkich tych wyjazdów ma miejsce w cieplejszym okresie roku, a szczególnie wiele - latem. Lato jako porę swoich wyjazdów wskazało 95% badanych, wiosnę - ponad 60%. Mniej niż połowa badanych deklarowała, że organizuje swoje wyjazdy również jesienią (46%) i zimą (42%). Najczęściej używanym środkiem transportu z miejsca zamieszkania do miejsca wypoczynku jest samochód osobowy (81% odpowiedzi). Prawie równie chętnie turyści korzystają ze środków transportu zbiorowego, łącznie 77%. Połowa respondentów podróżuje pociągami i autokarami, niewielu mniej również samolotem (40%).
GDZIE JECHAĆ? GDZIE SPAĆ?
Podczas wyjazdów turystycznych Polacy przedkładają wypoczynek i rekreację mało aktywną nad aktywność i uprawianie sportów. W związku z tym najczęściej wybierają wyjazdy nad morze (74%). Wyjazdy w góry wskazuje 68% osób, jeziora – 62%, lasy i puszcze – blisko połowa pytanych. Popularne są również pobyty w miastach - 58% wskazań. Polscy turyści korzystają z szerokiego wachlarza usług noclegowych, ale najczęściej wybierają opcje niskobudżetowe. 65% pytanych deklaruje, że podczas swoich wyjazdów nocuje u rodziny czy znajomych lub we własnym domku letniskowym. Ponad połowa respondentów korzystała z noclegów w pokojach gościnnych czy wynajętych mieszkaniach, nieco mniej w pensjonatach i motelach. Jedna trzecia pytanych podaje, że podczas wyjazdów turystycznych w ciągu ostatnich 24 miesięcy, nocowała w hotelach 3 lub więcej gwiazdkowych. Co dziesiąty respondent korzystał z noclegów w ośrodkach SPA i Wellness.
Dane pochodzą z badania krajowego rynku turystycznego: realizacja badania PBS Sp. z o.o., czerwiec-lipiec 2014, próba 1001 mieszkańców Polski, wiek – 20 lat i więcej; dochód netto per capita w gospodarstwie domowym na poziomie 1 500 zł lub wyższy. W ciągu ostatnich 24 miesięcy brali udział w co najmniej 3 wyjazdach w celach turystycznych, a każdy obejmował przynajmniej 2 dni i nocleg poza miejscem stałego zamieszkania; celem tych wyjazdów były co najmniej 2 różne lokalizacje; minimum 1 z tych wyjazdów był wyjazdem krajowym.
Zapraszamy również do zapoznania się z pełną zawartością raportu umieszczonego na stronie http://pot.gov.pl/dzialania/p/do-pobrania/badania-i-analizy "Badania Krajowego Rynku Turystycznego"
Informacja: Departament Strategii.
http://aktualnosciturystyczne.pl
Komentarze społecznościowe |