Aktywni | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Festiwal Musica Electronica Nova w Narodowym Forum Muzyki
Szósta edycja wrocławskiego festiwalu Musica Electronica Nova rozpoczął się 15 maja. Tegoroczne hasło przewodnie imprezy: Elektro-Vision nawiązuje do bliskich związków dźwięku i obrazu. Muzyka elektroniczna i film to media, które są niemal rówieśnikami. W początkach swego istnienia i kino, i eksperyment dźwiękowy służyły poszukiwaniu nieznanego, badaniu nowych wymiarów. Dzisiaj są wszechobecne. Często współgrają ze sobą. Wrocławski festiwal to okazja do prześledzenia historii obrazu w muzyce elektronicznej i muzyki elektronicznej w kinie.
Kogo zobaczymy i usłyszymy?
THIERRY DE MEY
Szczególnym bohaterem festiwalu jest Thierry De Mey, belgijski kompozytor i reżyser, w którego dziełach spotykają się muzyka, choreografia, gest, światło i obraz. Na Musica Electronica Nova zobaczymy i usłyszymy przegląd jego najbardziej znanych dzieł: w Musique de Table podstawowym instrumentem jest …stół, w Light Music gest dyrygenta steruje światłem i dźwiękiem, warto zwrócić uwagę także na instalację-tryptyk From Inside oraz filmy De Meya.
LODOŁAMACZ
Po niemal trzydziestu latach będziemy mieli okazję ponownie podziwiać na scenie multimedialny Lodołamacz. Podczas koncertu otwierającego festiwal zaprezentowana zostanie nowa wersja multimedialnej kompozycji Brise-Glace (Lodołamacz) z muzyką Luca Ferrariego, której podstawą stały się nagrania zarejestrowane podczas wyjątkowej artystycznej wyprawy polarnej. Oprócz tej fuzji muzyki, słowa i obrazu, w repertuarze znalazły się także kompozycje Kazimierza Serockiego i Masona Batesa – koncert inauguracyjny będzie klamrą spinającą historię i teraźniejszość muzyki elektronicznej.
FILM i ANIMACJA – OD LAT 20. DO WIZJI PRZYSZŁOŚCI
O tym, jak muzyka elektroniczna potrafi nadać nowy wymiar dziełom filmowym, przekonamy się wielokrotnie. Zobaczymy klasykę kina niemego w nowej oprawie (Człowieka z kamerą ze ścieżką dźwiękową Pierre'a Henry'ego, Strajk Siergieja Eisensteina z muzyką Pierre'a Jodlowskiego na żywo), a także eksperymentalne animacje – krótkie metraże z lat 60., złotych czasów audiowizualnego eksperymentu, niezwykłą futurystyczną opowieść Chronopolis Piotra Kamlera z muzyką Luca Ferrariego czy animowane produkcje autorstwa… dzieci, do których muzykę stworzyli wrocławscy kompozytorzy. Bliskie spotkania muzyki i filmu będą również tematem licznych dyskusji.
TANIEC
Taniec zawsze znajdował się w programie festiwalu Musica Electronica Nova. Sceniczny wymiar muzyki współczesnej ujawni się w dziełach Thierry'ego De Meya, ale również w spektaklu tanecznym znakomitej austriackiej choreografki i tancerki Saskii Hölbling.
KINO DŹWIĘKU
KINO DŹWIĘKU opowiada historie bez pomocy obrazu, zachęca do świadomego słuchania i postrzegania dźwięku jako treści, a nie jedynie przekaźnika informacji muzycznej. Tym razem na warsztaty i wykłady zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych słuchaczy. Szczególną atrakcją będzie Biała Noc, czyli całonocne spotkanie z nową muzyką elektroakustyczną, przygotowane przez zespół znakomitych kuratorów z całego świata.
REPERTUAR I WYKONAWCY
Jak zwykle na festiwalu wystąpią znakomite zespoły i soliści. Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in. Experimentalstudio des SWR z Fryburga (instytucja znana ze współpracy z Karlheinzem Stockhausenem czy Pierre'em Boulezem), IRCAM – Centre Pompidou, Lutosławski Quartet, Orkiestra Muzyki Nowej czy młodzi muzycy z Hashtag Ensemble. W ich wykonaniu zabrzmią dzieła klasyczne, nowe, a także prawykonania – od Pierre'a Bouleza, Yannisa Xenakisa i Kazimierza Serockiego, przez Philippe'a Manoury'ego, Alejandra Viñao i Detlefa Heusingera po Wojciecha Błażejczyka, Lidię Zielińską, Joannę Woźny czy Patryka Zakrockiego.
Oprócz projekcji filmowych, koncertów i spektakli, program Musica Electronica Nova to wykłady, dyskusje, a także wydarzenia muzyczne i filmowe dla całych rodzin. Radzimy wytężyć wzrok i słuch oraz przygotować się na wyjątkowe emocje – nadchodzi Elektro-Vision!
Szczegóły dotyczące festiwalu znajdą Państwo na stronie: www.musicaelectronicanova.pl.
Komentarze społecznościowe |