Aktywni | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
UTP wychodzi w plener i przychyla nieba
„Bajkowa Bydgoszcz” to projekt, który został przygotowany na obchody Dnia Dziecka w naszym mieście. Wspólnie z moim dyplomantem Mikołajem Kwaskiem, członkiem Międzywydziałowego Koła Naukowego EuroProjekt, którego jestem opiekunem, dokładnie w ostatni dzień 2012 roku, przy omawianiu planu jego pracy dyplomowej, doszliśmy do wniosku, że trzeba podjąć wyzwanie i zorganizować w Bydgoszczy imprezę plenerową. Idea powstała pod wpływem chwili. Naszą uwagę zwrócił kalendarz firmy Pesa, w którym każdy miesiąc dedykowany był dzieciom. I to był moment narodzin „Bajkowej Bydgoszczy”. 31 maja będzie jej trzecia edycja.
Początkiem każdej [takiej] imprezy jest barwna parada, w bajkowych strojach, młodszych, starszych i dorosłych, a następnie wspólna zabawa na Wyspie Młyńskiej, przy dźwiękach muzyki zespołów dziecięcych. Na scenie prezentują się zespoły przedszkolne i szkolne [oraz] zespoły z młodzieżowych domów kultury (…). Organizujemy liczne konkursy dla dzieci i rodziców, (…) w tym roku tylko dla tych, którzy wystąpią w bajkowych strojach. Imprezę na wyspie rozpocznie wręczenie dzieciom kluczy do miasta (…).
Pragniemy dać uśmiech również tym dzieciom, które chorują i spędzają swoje święto w szpitalu. W ubiegłym roku, dzięki przychylności pani Danuty Kurylak, dyrektora w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym [w Bydgoszczy], mogliśmy odwiedzić chore dzieci, aby choć na chwilę mogły zapomnieć o swoich problemach zdrowotnych.
Po niezwykle udanych dwóch edycjach „Bajkowej Bydgoszczy” i projektu „Stawiam na Bydgoszcz”, jako członkini Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, zapragnęłam zaryzykować imprezę plenerową i integracyjną [budującą więzi] między Bydgoszczą i Toruniem, związaną [przy tym właśnie] z tematem astronomii. Najlepszą formą takiej imprezy jest wspólne oglądanie nieba przez (…) teleskopy, lunety i lornetki. Najwdzięczniejszym obiektem do obserwacji dla początkujących miłośników astronomii jest Księżyc w pierwszej kwadrze, najdogodniejszym terminem koniec kwietnia, (…) [kiedy zwykle] jest odpowiednia pogoda (…).
Na Wyspie Młyńskiej pojawili się przedstawiciele Astrobaz i członkowie klubów astronomicznych, którzy stali się [na czas tego wydarzenia jej] gospodarzami, prowadząc prelekcje i pokazy nieba dla [wszystkich chętnych]. Przywieźli ze sobą kilkadziesiąt teleskopów, lunet i lornetek, przez które mieszkańcy Bydgoszczy mogli obserwować obiekty na niebie. Dla niektórych z nich było to po raz pierwszy w życiu! Wyspa okazała się wspaniałym miejscem do obserwacji Księżyca, Jowisza i Wenus.
(…) Organizacja takich przedsięwzięć może stanowić platformę integracji różnych środowisk – studentów, wolontariuszy, przedstawicieli instytucji kultury, środowiska biznesowego. To jest ta wartość dodana. [W tym konkretnym przypadku] warto też wskazać na promocję idei społecznej odpowiedzialności biznesu.
Z pani inicjatywy w UTP powstało centrum wolontariatu. Czym się w nim zajmujecie?
Nie sposób zorganizować dużej imprezy bez wsparcia [ze strony] osób chętnych do pomocy, [a] moim zamierzeniem była organizacja cyklicznych imprez (…). Aktualnie prowadzimy dwa projekty. [Pierwszy z nich], „Podaruj uśmiech dziecku”, adresowany jest do chorych dzieci przebywających w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy (…). Projekt „Naucz mnie” [dotyczy] pomocy edukacyjnej [udzielanej] dzieciom i młodzieży przebywającym w Bydgoskim Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Zajmujemy się także popularyzacją wolontariatu wśród studentów i pracowników uczelni, a także wśród młodzieży i osób starszych [spoza naszego środowiska]. Kierownikiem centrum została studentka Magdalena Macioszek.
Komentarze społecznościowe |