Aktywni | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
11. Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic
Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska to największe fotograficzne wydarzenie w Polsce, o ogromnym zasięgu i sile oddziaływania. Już od dekady budzi emocje wśród wszystkich miłośników fotografii i nie tylko. W ciągu 10 lat istnienia uczestnicy nadesłali łącznie ponad 450 tysięcy zdjęć! Konkurs był wielokrotnie nagradzany, m.in. przez miesięcznik branżowy Press i centralę National Geographic Society w Waszyngtonie, która w 2006 roku postanowiła rozwinąć polską inicjatywę i zamienić ją w międzynarodową edycję.
Wielki Konkurs Fotograficzny to coś więcej niż tylko konkurs. To wydarzenie, które od 2005 roku inspiruje fotografów w całej Polsce. W trakcie poprzednich 10 edycji udało się nam odkryć wiele talentów i pomóc im zaistnieć w świecie zawodowej fotografii, wesprzeć promocję ich pracy. Paweł Młodkowski został laureatem Grand Prix 4. edycji WKF, a dziś, po licznych wystawach, publikacjach na łamach National Geographic i innych magazynów sam został jurorem tego konkursu. Jestem pewna, że również w tym roku znajdziemy wielu zdolnych fotografów, a ich zdjęcia zmuszą nas wszystkich do zatrzymania się i refleksji. W tym roku postawiliśmy też naszym Czytelnikom nowe wyzwanie - idąc z duchem czasu, dodaliśmy nową kategorię specjalną ART MOVIE, w której wybierzemy i nagrodzimy najlepszy film krótkometrażowy. Już dziś jestem bardzo ciekawa nadesłanych prac i nie mogę się doczekać jak zawsze emocjonujących obrad Jury - mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna National Geographic Polska.
Zasady konkursu
Zdjęcia można zgłaszać od 1 czerwca do 31 sierpnia przez stronę www.national-geographic.pl/wkf
Konkurs organizowany jest w 6 kategoriach:
- KRAJOBRAZ
- LUDZIE
- ZWIERZĘTA
- FOTOREPORTAŻ
Kategorie specjalne SONY:
- XPERIA STREET PHOTO
- XPERIA ART MOVIE
W kategorii KRAJOBRAZ, LUDZIE i ZWIERZĘTA, STREET PHOTO uczestnicy mogą zgłosić maksymalnie po 5 zdjęć.
W kategorii FOTOREPORTAŻ należy zgłosić sekwencję od 5 do 10 zdjęć.
W kategorii ART MOVIEuczestnicy mogą zgłosić maksymalnie 1 film.
Jury w pierwszym etapie obrad wyłoni finalistów, a następnie przyzna: Grand Prix Konkursu oraz jedną nagrodę główną i po dwa wyróżnienia w każdej kategorii.
Nazwiska laureatów i zwycięskie fotografie opublikowane zostaną na łamach październikowego numeru National Geographic Polska, który ukaże się 28 września br.
Nagrody
Mecenasem konkursu i fundatorem nagród w tegorocznej edycji konkursu jest firma SONY, zaś oficjalnym smartfonem 11. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic jest Xperia Z3.
LAUREAT GRAND PRIX
- Smartfon Xperia Z3
- Zestaw słuchawkowy Xperia Z3 Headset SBH70
- Aparat Sony %u03B16000
- Voucher 5 000 PLN NO LIMITS by ITAKA
LAUREACI PIERWSZYCH MIEJSC WE WSZYSTKICH KATEGORIACH
- Smartfon Xperia M4 Aqua
WYR%u00D3ŻNIENI WE WSZYSTKICH KATEGORIACH
- Smartfon Xperia E4
Jury konkursu
TOMASZ TOMASZEWSKI
Przewodniczący Jury. Jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych polskich fotografów. Pierwszy Polak, którego magazyn National Geographic zaprosił do współpracy, od 1999 r. jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Członek m.in. Związku Polskich Artystów Fotografików oraz American Society of Magazine Photographers. Publikował zdjęcia na łamach takich pism jak: Stern, New York Times, Time, Vogue, Die Zeit. Wykłada fotografię w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech. Autor wystaw m.in. w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Irlandii i na Madagaskarze.
MARTYNA WOJCIECHOWSKA
Dziennikarka i podróżniczka, redaktor naczelna magazynów National Geographic Polska, National Geographic Traveler i Kaleidoscope. Od 1998 roku związana z telewizją TVN, dla której zrealizowała m.in. program Misja Martyna oraz popularną serię dokumentalną Kobieta na krańcu świata. Autorka wielu książek podróżniczych, zdobywczyni Korony Ziemi i pierwsza Polka na mecie Rajdu Dakar (2002).
WOJCIECH FRANUS
Dyrektor artystyczny National Geographic Polska. Zajmuje się także opracowaniem graficznym książek podróżniczych. Wcześniej pracował w Gazecie Wyborczej, w agencji fotograficznej East News i tygodniku Polityka. Z zamiłowania specjalista od rewitalizacji fotografii historycznej.
GRZEGORZ LEŚNIEWSKI
Przyrodnik z wykształcenia, fotograf z zamiłowania, uwieczniający piękno polskiej natury. W 2005 roku został uhonorowany tytułem Fotografa Roku przyznawanym przez Związek Polskich Fotografów Przyrody. Jako jedyny Polak został zaproszony do projektu Wild Wonders of Europe ukazującego dziedzictwo przyrodnicze naszego kontynentu.
ROBERT WOLAŃSKI
Jeden z najpopularniejszych polskich fotografów zajmujących się modą i portretem. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego zdjęcia opublikowano w wielu renomowanych magazynach na całym świecie. Laureat prestiżowych nagród, m.in. GrandFront czy Idea Awards.
MAREK ARCIMOWICZ
Fotograf z zawodu, architekt planista z wykształcenia. Jego specjalność to fotografia podróżnicza, ekspedycyjna i zdjęcia w trudnych warunkach. W 2012 roku wziął udział w wyprawie na Tramen Tepui, której jako pierwszej w historii udało się zdobyć ten szczyt na pograniczu Gujany i Wenezueli. Należy do oficjalnego zespołu fotografów National Geographic.
PAWEŁ MŁODKOWSKI
Fotograf i pilot paralotni. Od 2005 roku w ramach autorskich projektów fotografuje z lotu ptaka fragmenty krajobrazu, które wyróżnia szczególna estetyka, harmonia lub gra skojarzeń. Wielokrotnie nagradzany w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic, m.in. zdobył Grand Prix IV edycji. Członek oficjalnego zespołu fotografów National Geographic.
Komentarze społecznościowe |