Aktywni | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Festiwal filmów dla dzieci i młodzieży w Warszawie - Kino w Trampkach
Kilkadziesiąt filmów dla dzieci i młodzieży, nagradzanych na międzynarodowych festiwalach - bez moralizowania z jednej i infantylizmu z drugiej strony. Trzecia edycja Festiwalu Kino w Trampkach zacznie się w sobotę 13 czerwca i potrwa aż 9 dni. Motyw przewodni: "Bądź inny. Bądź sobą".
Porwali się trochę z motyką na słońce. Widzieli, że od lat większość ciekawych i wartościowych filmów dla dzieci i młodzieży ekrany polskich kin omija szerokim łukiem. Do wyboru zostają przeważnie animowane superprodukcje Disneya i Pixara, które zostają wchłonięte przez młodego widza razem z pudłem popcornu XXL, a niestety zostawiają po sobie dużo skromniejszą porcję refleksji. Organizatorzy Kina w Trampkach postanowili tę lukę wypełnić filmami bez hollywoodzkich gwiazd i okularów 3D rozdawanych przed seansem - za to z szeregiem nagród na międzynarodowych festiwalach w CV. Poprzeczkę postawili sobie wysoko: mało kto bowiem zdaje sobie sprawę, że obrazy określane jako "filmy dla młodzieży" w kinach się zwyczajnie nie sprzedają. Bo o ile filmy dla dzieci są jeszcze w miarę popularne, o tyle młodzież chce oglądać filmy dla dorosłych - te "młodzieżowe" wydają im się infantylne, odrealnione lub zbyt moralizatorskie. Stąd wziął się szereg problemów przy przygotowaniach i promocji pierwszej edycji festiwalu w 2013 roku. Impreza okazała się jednak wielkim sukcesem: została bardzo dobrze przyjęta przez młodych widzów i krytyków, była nominowana do "Wdech" - Nagrody Kulturalnej "Gazety Co Jest Grane" w kategorii Wydarzenie Roku. W zeszłym roku do Kina w Trampkach dołączyło Kino Dzieci. Na początku 2015 roku Kino w Trampkach i Kino Dzieci zostało znów nominowane do "Wdech" i tym razem opuściło galę z Nagrodą Publiczności dla najlepszego wydarzenia kulturalnego 2014 roku. Zimą i wiosną powtórki festiwalowych obrazów można było zobaczyć za darmo w warszawskich klubokawiarniach.
Muminki i dokumenty dla najmłodszych
Do festiwalowego przeglądu zakwalifikowało się kilkadziesiąt obrazów. Motyw przewodni imprezy: "Bądź inny. Bądź sobą". Hasło w zamyśle organizatorów ma podkreślać, że różnorodność to siła - nie słabość, a każdy człowiek jest wyjątkowy dzięki kombinacji swoich cech osobowości i tradycji, z której się wywodzi. Na podstawie tego klucza zostały wyselekcjonowane filmy, które były już pokazywane i nagradzane na światowych festiwalach m.in.: "Giffoni FF" (Włochy), "Zlin FF" (Czechy), "Cinekid" (Holandia), "TIFF Kids" (Kanada), "Oulu FF" (Finlandia). Większość tych filmów będzie miała swoją premierę. W tym roku impreza odbędzie się w trzech kinach: Multikinie Ursynów, Kinie Luna i Kinie Wisła. Filmy będą podzielone na kilka bloków tematycznych: konkurs filmów dziecięcych, konkurs filmów młodzieżowych, ikony popkultury, focus na dokument, krótkie dla najmłodszych, dziecięce olśnienia i Polska cyfrowa dla dzieci. Festiwal otworzy indyjski film "Tęcza" (dla widzów od 9 lat) - poruszającą historia dziesięcioletniej Pari i jej młodszego, niewidomego brata Chatu. Wśród tytułów dla najmłodszych organizatorzy zwracają uwagę również na "Miffy w Zoo" (od 3 do 5 lat), czyli opowieść o wyprawie króliczki Miffy, i jej przyjaciół do Zoo na zabawę w poszukiwanie skarbu. Podczas festiwalu (21 czerwca w kinie Luna) odbędą się huczne obchody 60. urodzin króliczki Miffy. Pozycją obowiązkową są również "Muminki na Riwierze" (od 4 lat) - ekipa z Doliny Muminków wybiera się na wakacje, gdzie Muminek musi uporać się z zalotnikiem Panny Migotki. Będą też trzy zestawy krótkich filmów dla najmłodszych, w tym dokumenty dla przedszkolaków (od 3 i od 5 lat). Wśród dokumentów wyróżnić należy polski film "Królowa ciszy" Agnieszki Zwiefki - to historia Denisy, romskiej dziewczynki, która mimo zupełnego braku słuchu, kocha tańczyć (od 11 lat). Pełną magii historię będzie można zobaczyć w belgijsko-francuskim filmie "Raj dla ptaków" (od 7 do 10 lat). Główna bohaterka Cathy dostaje na urodziny dość kontrowersyjny prezent - jajko do wysiedzenia. Z kolei emocji sportowych dostarczy film "Mecz o wszystko" (od 9 lat), historia drużyny ugandyjskich chłopców, która na przekór przeciwnościom walczy, by przejść do historii Mistrzostw Świata Małej Ligi Baseballowej.
Duża kasa i całowanie
Osobna sekcja zostanie poświęcona filmom młodzieżowym (od 14 lat). Wybierała je m.in. Młodzieżowa Grupa Programowa, czyli ośmiu nastoletnich selekcjonerów.
Premierowo pokazany zostanie holenderski film "Książę" - opowiedziana z ironią i groteską historia grupy kolegów, którzy snują się bez celu, podkładają petardy, marzą o dużej kasie i całowaniu. Jednym z nich jest 17-letni Ayoub, zakochany na zabój w Laurze, dziewczynie dzielnicowego twardziela. Premierę będzie miał również meksykański film "Güeros", prezentujący różne oblicza Meksyku oraz holendersko-duńska produkcja "Nena" - historia ekscentrycznej nastolatki i jej niepełnosprawnego ojca. Ciekawie zapowiadają się również dwa dokumenty: amerykański "Teenage - skąd się wzięły nastolatki" i australijski "Mam 11 lat". A swoje ulubione filmy z dzieciństwa zaprezentują wokalistka Marika i aktor Rafał Maćkowiak. Do tego w programie zaplanowane są wydarzenia towarzyszące: spotkania, warsztaty i wystawy. We współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym i Duńskim Instytutem Kultury odbędą się zajęcia "Reżyserowanie dzieci" i dwa seminaria: "Casting małych aktorek i aktorów" oraz "Trudne tematy w filmach dla dzieci i młodzieży".
Kino w Trampkach, 13-21 czerwca, Multikino Ursynów |(al. KEN 60), Kino Luna (Marszałkowska 28), Kino Wisła (pl. Wilsona 2). Bilety kosztują 12 zł, do kupienia w kasach kin. Szczegółowy plan Festiwalu na stronie: Kinowtrampkach.pl.
Komentarze społecznościowe |