Aktywni | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nowy wymiar Questingu
Początki questinqu w Polsce datuje się na 2007 rok – wówczas powstały pierwsze ścieżki z zagadkami, które czerpiąc z rodzimych podchodów szybko zyskały uznanie w kręgach ośrodków turystycznych. Po ponad ośmiu latach tworzenia ścieżek, rozwijania teorii questingu i opisywania sposobów jego tworzenia, wreszcie zaczęto sięgać po rozwiązania, które zapewniają nowe technologie.
Questing w swym tradycyjnym rozumowaniu jest ścieżką edukacyjna wzbogaconą o zagadki. Można ją przejść samodzielnie posługując się wierszowanymi wskazówkami przygotowanymi na wydrukowanym folderze. Główną cechą tego narzędzia turystycznego, jest jego uniwersalność. Początkowo traktowany jako zabawa dla dzieci, coraz częściej staje się produktem promocyjnym dla firm, jednostek samorządowych, a nawet całych województw.
Blisko 500 questów w Polsce
Ogromne zapotrzebowanie na questing w Polsce ma swoje udokumentowanie w liczbach. Obecnie na terenie kraju znajduje się 468 questów, a liczba ta z roku na rok wzrasta.
W ostatnich latach powstają coraz większe projekty questingowe. Obecnie największym jest "Questingowy Projekt Współpracy", którego finalizacja nastąpi z końcem czerwca. Określony akronimem QPW jest realizowany na obszarze pięciu województw. Wraz z jego zakończeniem do dyspozycji turystów zostanie oddanych 48 ścieżek questingowych w formie standardowych ulotek oraz 43 ścieżki, które zostaną umieszczone w formie aplikacji mobilnej.
Ewolucję questingu napędzają ogólnopolskie projekty takie jak QPW. To właśnie dzięki nim poprzeczka z roku na rok umieszczana jest coraz wyżej. Naturalnie, każdy projekt ma być lepszy, większy oraz bardziej innowacyjny od swojego poprzednika - mówi trener Questingu Jonasz Wiercioch. Cieszy nas to ponieważ za każdym razem mierzymy się z nowymi wyzwaniami. Obecnie pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą wykorzystać technologię Virtual Reality w questingu, wzbogacając go i wnosząc na całkiem nowy poziom. To jednak jest wciąż przed nami, póki co dobrze, że partnerzy przekonali się do wykorzystywania nowych technologii takich, jak aplikacje mobilne czy kody QR.
Bałtów wciąż z palmą pierwszeństwa
Bałtów jest pierwszym ośrodkiem turystycznym, który tak obszernie wykorzystał questing do poszerzenia oferty turystycznej. Krzemienny Krąg jako LGD związany bezpośrednio z bałtowskim kompleksem, jako pierwszy oparł komunikację z klientem na questingu. W konsekwencji teren ten powszechnie określa się "Polską Stolicą Questingu". Gdy w innych miejscowościach powstawały po dwie, trzy ścieżki, w Bałtowie w 2011 roku powstało aż dziesięć, co na tamten rok było krokiem niemalże rewolucyjnym.
Od dawna chcieliśmy zrobić kolejny krok w rozwoju questingu na terenie Bałtowa. Dlatego postanowiliśmy stworzyć 24 questy w formie aplikacji. Jest ona dostępna za darmo na platformach AppStore i GooglePlay. Wykorzystanie technologii mobilnych jest odpowiedzią na zapotrzebowania młodych ludzi, którzy obecnie nie rozstają się ze swoimi smart fonami. Ponadto przechodzenie questów za pomocą aplikacji nadaje tej zabawie całkiem nowego wymiaru - mówi Jarosław Kuba, prezes LGD Krzemienny Krąg.
"Questingowy Projekt Współpracy" o akronimie QPW, wdrażany jest w ramach PROW 2007-2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie. Działania współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Więcej o projekcie i questach na www.partnerstwo.questing.pl
Jonasz Wiercioch- Creative Executive / Trener Questingu
Komentarze społecznościowe |