Zwiedzanie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Odkryj tajemnice Dolnego Śląska
Zapraszamy do odkrywania tajemnic Dolnego Śląska. Przeczytajcie, przekazujcie dalej, odkrywajcie kolejne. Czy wiedzieliście, że.... ?
1. Na terenie województwa dolnośląskiego zachowało się najwięcej obiektów wpisanych do Rejestru Zabytków Architektury w Polsce. W regionie znajduje się aż 7641 zabytków, w tym m.in. 1301 świątyń i zespołów klasztornych różnych wyznań, 767 zamków, pałaców i dworów oraz 821 założeń parkowo- ogrodowych.
2. Jedną z ciekawostek czekających na odwiedzających Świdnicę turystów jest pomnik… Srającego Chłopka, lub, jeśli ktoś woli, „Bolko Myśliciela”? Figurka stoi, a właściwie siedzi, przed oczyszczalnią ścieków, mniej więcej kilometr od granic Świdnicy w kierunku Żarowa. Figura mężczyzny załatwiającego potrzebę fizjologiczną to żart mieszkańców miasta z okazji powstania miejskich wodociągów. Rzeźba ma już 83 lata i jest mocno zniszczona. Odnowienia wymaga np…. pupa chłopka, która zarosła mchem.
3. Zieleniec, jeden z największych ośrodków narciarskich w Sudetach, można przejechać nie zdejmując nart czy deski snowboardowej z nóg.
4. Najdłuższy wyciąg narciarski w Polsce znajduje się właśnie na Dolnym Śląsku. To długa na prawie 2,5 km, oddana do użytku w 2010 roku, kolejka „Karkonosz- Express”. Korzystać z niej można w Szklarskiej Porębie.
5. Na Dolnym Śląsku oprócz licznych „tradycyjnych” muzeów odwiedzić można także te niezwykłe. I tak, w podziemiach byłej Kopalni Złota w Złotym Stoku, znajduje się Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, a w Szklarskiej Porębie możemy zwiedzić Muzeum Tanich Win. W Kudowie-Zdroju znajduje się natomiast jedyne w Polsce Muzeum Żab. W swojej kolekcji posiada ono około 3000 przedmiotów codziennego użytku związanych z tymi płazami.
6. W parku okalającym zamek w Kliczkowie znajduje się najstarszy w Europie cmentarz koni i psów? Do dziś przetrwały jednak tylko dwa nagrobki. Pierwszy z nich to nagrobek klaczy imieniem Juno. Drugiego nie da się już odczytać.
7. Będąc na Dolnym Śląsku możemy przejechać przez prawdopodobnie najbardziej różowy most w Polsce? To znajdujący się na Odrze w Głogowie most, zwany obecnie Mostem Tolerancji. Wcześniej zwano go zwyczajowo Różowym Mostem.
8. Długi na 490 metrów wiadukt kolejowy w Bolesławcu w całości wybudowany jest z kamienia? Jest on jednym z najdłuższych tego typu obiektów nie tylko w kraju, ale w całej Europie. Łączy w sobie zarówno cechy mostu jak i wiaduktu wyglądem zaś przypomina rzymski akwedukt.
9. We Wrocławiu znajduje się najdziwniejszy wieżowiec w Polsce? To tzw. trzonolinowiec, czasem zwany też „wisielcem”. Budynek ma 11 kondygnacji, jego konstrukcja składająca się z płyt i stalowych lin, zamocowana została na wielkim trzonie. Dzięki temu budynek wygląda jak na „kurzej stopce”. W trzonolinowcu lokowano artystów wrocławskich scen. W początkach swej kariery mieszkali tu m.in. Bogusław Linda i Krzysztof Globisz.
10. Żeby zagwarantować sobie wierność w związku, najlepiej jest wybrać się do Wrocławia i koniecznie zabrać ze sobą... kłódkę? Most Tumski, który łączy Ostrów Tumski z wyspą Piasek, jest miejscem magicznym dla zakochanych wrocławian. Masowo przypinają tu oni kłódki z imionami swoimi i „drugich połówek", po czym wrzucają klucze do Odry. Zapewnić to ma trwałość i szczęście ich miłości.
Wkrótce więcej ciekawostek... Zapraszamy do czytania i odwiedzenia opisywanych miejsc.
UM Województwa Dolnośląskiego
Zobacz galerię (4) |
Komentarze społecznościowe |