Zwiedzanie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Na Świętej Annie
Miejscem szczególnym ma mapie Śląska Opolskiego jest Góra Świętej Anny, czyli w języku miejscowych Niemców, Sankt Annaberg. Tu, na wygasłym wulkanie, znajduje się słynne górnośląskie sanktuarium, którym opiekuje się zakon franciszkanów. Skarbem świątyni jest bezcenny, lipowy posążek Świętej Anny Samotrzeciej z XV wieku, zawierający według zapisów pergaminowych, relikwie świętej.
Nikt nie wie, skąd się wziął ten posążek. Jest to prymitywna rzeźba lipowa, jedna z najstarszych na Śląsku o wysokości 66 cm, o barwach zieleni i czerwieni. Święta Anna na lewej ręce trzyma córkę NPM, a na prawej wnuka, Jezusa Chrystusa.
W czasie lipcowego odpustu przybywają tu tysiące pielgrzymów - od 500 już lat, by zaśpiewać swej patronce: „Niech się ze mną co chce dzieje. W Tobie, św. Anno, mam nadzieję". Świętość tego miejsca podnosi nie tylko kult patronki Górnoślązaków, ale także zabytki sakralne: bazylika, klasztor franciszkanów ufundowany przez hrabiego Melchiora Ferdynanda Gaszynę z Żyrowej, otoczony krużgankami Rajski Plac, Grota Lurdzka, zbudowana na początku wieku z kamieni wapiennych na podobieństwo budowli z Lourdes, wreszcie Kalwaria, położona w malowniczym pagórkowatym otoczeniu, zespół 3 kościołów i 37 barokowych kaplic tworzących stacje Męki Pańskiej - dzieło architekta włoskiego Domenico Signo, osiadłego w Opolu. Kalwarię ufundował spadkobierca Melchiora Ferdynanda, Jerzy Adam de Gaschin, wykorzystując wizualne podobieństwo okolic klasztoru do wzgórz Jerozolimy. Za wzór posłużyła mu Kalwaria Zebrzydowska. Wielkim wydarzeniem w historii Góry Św. Anny była wizyta Papieża Jana Pawta II w dniu 21 czerwca 1983 roku.
Nazywa się okolice Góry Św. Anny „Śląską Szwajcarią", bowiem do historii i wiary dołączyła także natura i dodała Górze to, co miała pod ręką najpiękniejszego: malownicze wzgórza pocięte dolinami i ubrane w bukowy las, osobliwości geologiczne, źródła krasowe, groty, stożki tufów wulkanicznych, rzadkie rośliny, urokliwe czereśniowe aleje. Pięć milionów lat temu drżała tutaj ziemia. W tym samym czasie, gdy rodziły się Alpy, tu pękały warstwy wapienia muszlowego i cenomańskich piaskowców, a poprzez powstałe szczeliny i uskoki wydobywała się bazaltowa magma.
Tuż pod przepaścistą skarpą ujrzymy jedyny w Europie, wykuty w skale amfiteatr, imitujący wzory antyczne, wybudowany w latach 30-tych w nieczynnym kamieniołomie wapienia. Nieopodal, pod Pomnikiem Czynu Powstańczego dłuta Xawerego Dunikowskiego co roku w maju przywoływana jest wzbudzająca niegasnące kontrowersje i spory pamięć uczestników powstań śląskich, bolesnej karty w dziejach tej ziemi.
Z Leśnicy pochodzi współczesny wybitny pisarz niemiecki Hans Lipinsky-Gottersdorf (1920). Był przewodniczącym zachodnioniemieckiego Związku Autorów, zmarł w Kolonii.
Od wieków życie w okolicy Góry Św. Anny układało się z nurtem Odry. Prom w Zdzieszowicach przewozi ludzi, zwierzęta i pojazdy z brzegu na brzeg od ponad siedmiu stuleci. W pobliskiej Żyrowej, jednej z najpiękniejszych polskich wsi warto spojrzeć na barokowy pałac rodu von Gaschin - fundatorów klasztoru na Górze Św. Anny. Nieopodal - w okolicach Gogolina i Choruli - uwagę turysty przykują zabytkowe wapienniki.
U podnóża Góry Św. Anny na skraju wsi Jasiona utworzono w 1995 roku Diecezjalny Dom Rekolekcyjny „Heliosz". Jest to przystań dla wszystkich, poszukujących ciszy, modlitwy, skupienia.
Tekst Teresy Kudyby z "Mapy Turystycznej Śląska Opolskiego"
Wydawca: Przygoda Studio
opolskie.pl
Komentarze społecznościowe |