Zwiedzanie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Odkryj tajemnice Dolnego Śląska II
Zapraszamy do odkrywania tajemnic Dolnego Śląska. Przeczytajcie, przekazujcie dalej, odkrywajcie kolejne. Czy wiedzieliście, że...?
1. Kościół Pokoju w Świdnicy powstał w niecały rok, w dodatku bez użycia gwoździ, z najmniej trwałych materiałów, jakie tylko były możliwe? Dodajmy jeszcze, że był to XVII wiek, a kościół stoi do dziś i cieszy się wyjątkową popularnością wśród turystów z całej Europy.
2. Trzy z dolnośląskich obiektów wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Są to: Kościół Pokoju w Świdnicy, Kościół Pokoju w Jaworze oraz wrocławska Hala Stulecia.
3. Na wrocławskim Ostrowie Tumskim, przy pl. Kościelnym, można podziwiać największy we Wrocławiu barokowy pomnik? To figura Jana Nepomucena z 1732 r. Był on spowiednikiem królowej Zofii, żony króla czeskiego Wacława. Legenda głosi, iż król zgładził go za odmowę zdradzenia tajemnicy spowiedzi małżonki. Król kazał go utopić, zrzucając z mostu Karola do Wełtawy. Podobno w miejscu, gdzie rzeka pochłonęła jego ciało, utrzymywało się przez wiele dni pięć gwiazd symbolizujących pięć cnót męczeńskich, które dziś można podziwiać wokół głowy Nepomucena.
4. Pod częścią pl. Solnego znajduje się, zdolny pomieścić 300 osób, podziemny schron? Zajmuje on powierzchnię około 1000 m², a jego ściany mają ok. 2 m grubości. Wejście do schronu znajduje się tuż przy usytuowanej kilka metrów pod ziemią miejskiej toalecie. W czasie wojny schron miał własne toalety, kanalizację i dwa wyjścia. Świadkowie donoszą, że pod bunkrem, na głębokości ok. 10 m, znajdował się także ogromny magazyn.
5. Bodaj najczęściej filmowanym miastem Dolnego Śląska jest… Wałbrzych? Wszystko zaczęło się w 1976 roku w zamku Książ, kiedy to Jerzy Hoffman kręcił tutaj sceny do filmu „Trędowata”. Później powstały tu jeszcze cztery obrazy: „Magnat”, „Hrabina Cosel”, „Biała wizytówka”, a w 2005 roku przyjechała do miasta ekipa telewizji BBC nakręcić fabularyzowany dokument pt. „Geniusz Beethovena”. Wałbrzych jako tło do swojej opowieści wykorzystał też Andrzej Wajda, kiedy tworzył na ulicach miasta sceny do „Panny Nikt”. Niedługo po nim trafiła tutaj Agnieszka Holland, aby nakręcić zdjęcia do dramatu „Julia wraca do domu”. Trzy lata później Wałbrzych na opowiedzenie historii o bezwzględnym i bezdusznym komorniku wybrał Feliks Falk. W lipcu 2005 roku z ekipą filmową w mieście pojawił się Andrzej Jakimowski, reżyser „Sztuczek”.
6. Wiele legend głosi, że na terenie Dolnego Śląska ukryte są liczne skarby. Istnieje nawet tzw. „Lista Grundmanna” – zaszyfrowany spis 80 miejsc (głównie w dolnośląskich zamkach i pałacach), w których ukryto skarby z różnych stron. Spis ten został odnaleziony po wojnie w gruzach urzędu konserwatorskiego. Lista zawiera 80 skrytek, z których 4 znajdują się na terenie obecnych Niemiec, a 1 w Czechach.
7. Z wielu przekazów wynika, że w Lubiążu działała ogromna, podziemna fabryka. Podania głoszą, że Niemcy ukryli tutaj znaczny majątek.
8. Nazwa miasta Wrocław pochodzi od imienia czeskiego księcia Wrocisława (Vratislava), żyjącego na przełomie IX i X w.
9. Jedynym obszarem nizinnym w Polsce, na którym występuje sosna błotna, jest torfowisko pod Węglińcem? Naturalnym środowiskiem tych drzew są tereny górskie i podgórza.
10. W Henrykowie Lubańskim rośnie najstarsze drzewo w Polsce? To cis pospolity, który liczy sobie około 1300 lat.
Ciąg dalszy nastąpi...
Zobacz galerię (5) |
Komentarze społecznościowe |