Zwiedzanie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Mazowsze coraz atrakcyjniejsze dla turystów
W nowe szlaki turystyczne o unikalnych w skali kraju i Europy walorach turystycznych wzbogaci się Mazowsze. Szlak Bitwy Warszawskiej 1920 roku, Szlak Śladami Chopina oraz Szlak Zamków Książąt Mazowieckich będą się ze sobą przecinały – integrując w ten sposób niemalże całe województwo mazowieckie.
Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 2 mln zł, z czego blisko 1,8 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych. Umowę w tej sprawie podpisali podczas trwającego Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego marszałek Adam Struzik oraz prezes MROT Jan Błoński.
Na nowych szlakach turystycznych umieszczone zostaną tablice kierunkowe i informacyjne – w języku polskim, angielskim i niemieckim. Ponadto turyści będą mogli skorzystać z przewodnika, dostępnego zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Będzie on zawierał najważniejsze informacje na temat szlaków, oraz wydarzeń kulturalno-rozrywkowych w gminach położonych w ich obrębie.
Poza walorami turystycznymi nowe szlaki będą mogły poszczycić się ciekawą ofertą edukacyjno-historyczną. Znajdujące się na szlakach obiekty są wpisane do rejestru zabytków i są częścią polskiego dziedzictwa kulturowego. Wytypowane do oznaczenia zostały:
1. Szlak Bitwy Warszawskiej 1920 r. – obejmie swym zasięgiem teren od południowego wschodu poprzez wschodnią część Mazowsza aż po północne tereny województwa. Osią programową szlaku będzie park kulturowy „Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” z Centrum Informacyjno-Edukacyjnym, pracownią dokumentacji, Muzeum Wielkiej Bitwy Warszawskiej i ekspozycjami plenerowymi.
2. Szlak Śladami Chopina – związany będzie głównie z zachodnimi i południowo-zachodnimi terenami województwa. Będzie łączył miejsca i obiekty związane z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Obejmie miasta: Warszaawę, Płock, Sochaczew, Sierpc, gminy: Sochaczew, Brochów, Młodzieszyn, Iłów, Sanniki, Kampinos, Rościszewo, Otrębusy w gminie Brwinów, Milanówek oraz Pojezierze Gostynińskie.
3. Szlak Zamków Książąt Mazowieckich – będzie koncentrował się głównie wzdłuż doliny Wisły od południowego wschodu ku zachodniej i północnej części województwa. Skupia zabytki związane z epoką Księstwa Mazowieckiego oraz zabytki z epok późniejszych. Do szlaku będzie włączony także obszar na południe od Pilicy, który nie należał do władztwa książęcego, gdzie jednak zachowały się cenne zabytki z okresu XI-XVI w. Centrum kulturowym szlaku będzie Warszawa.
Projekt otrzyma dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013, w odpowiedzi na konkurs przeprowadzony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.
UM Województwa Mazowieckiego
Komentarze społecznościowe |