Zwiedzanie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Perły regionu: Mircze i Opole Lubelskie
Atrakcyjne dla turystów gminy walczą o tytuł i statuetkę „Turystycznej Perły Regionu Lubelskiego". W czwartek 28 sierpnia na radiowej antenie zaprezentowała się nadbużańska gmina Mircze, a we wtorek 2 września zaplanowano prezentację miasta i gminy Opole Lubelskie.
Akcję i plebiscyt organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego - Departament Promocji i Turystyki przy współpracy Radia Lublin, Kuriera Lubelskiego i Telewizji Lublin. O wyborze laureata decydują słuchacze i czytelnicy, w głosowaniu trwającym od 26 sierpnia do 22 września. W tym okresie partnerskie media zaprezentują osiem gmin regionu, nominowanych do tytułu: Zwierzyniec, Mircze, Opole Lubelskie, Firlej, Józefów, Susiec, Urszulin i Stężycę.
Z każdej z gmin Radio Lublin nadaje na żywo audycje - we wtorki i czwartki, w godz. od 9 do 12.30. Towarzyszący akcji Kurier Lubelski publikuje w tych dniach wizytówki nominowanych gmin, a Telewizja Lublin emituje codziennie krótkie trzyminutowe etiudy filmowe.
Wizyta reporterów radiowych w Mirczu pozwoliła na zaprezentowanie mało znanych nadbużańskich terenów w Kotlinie Hrubieszowskiej. Najciekawszym turystycznie miejscem gminy jest Kryłów, w którym od wielu lat Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, przy współpracy z władzami samorządowymi i wieloma innymi partnerami z Polski i Ukrainy, organizuje Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Coroczne wakacyjne wydarzenie zlokalizowane jest na wyspie oblanej wodami Bugu i jego starorzecza, na której znajduję się ruiny zamku. To miejsce - jak zapewnili w radiowym programie gospodarze gminy - zostanie w najbliższym czasie uporządkowane i zagospodarowane dla turystów. Obok istniejącego drewnianego mostu na starorzeczu pojawi się nowa wisząca kładka, a w samych ruinach zrekonstruowany zostanie jeden z bastionów lub wieża z punktem widokowym na zieloną dolinę granicznej rzeki. W programie rekonstrukcji jest też zaznaczenie w terenie obrysu całości zamkowych murów, odkopana zostanie również zamkowa studnia, z której turyści będą mogli czerpać wodę. Łąka na wyspie poniżej ruin jest od dawna ulubionym miejscem biwakowania, stąd władze gminy postawiły już na niej dużą zadaszoną altanę, która dała początek turystycznego zagospodarowania tego miejsca.
Przygraniczne tereny gminy Mircze zyskają też trzy znakowane ścieżki edukacyjno-przyrodnicze: „Kraina suma", „Pohrebiska" i „Zapomniane sanktuarium". Kilkukilometrowe trasy umożliwią dotarcie i poznanie m.in. lokalnego sanktuarium ze źródłem i figurą św. Mikołaja z wilkiem w Kryłowie Kolonii, pozostałości po dawnym klasztorze oraz zespole pałacowo-parkowym w Kryłowie, a także po dzielnicy żydowskiej. Wśród przyrodniczych atrakcji na szlakach warto wymienić rzeczne ostoje rekordowo wielkich sumów oraz stanowiska rzadkich gatunków zwierząt, np. żółwia błotnego, bociana czarnego czy też orlika krzykliwego.
Rzeka Bug na wysokości Kryłowa i Prehoryłego to ulubione miejsce wędkarzy oraz kajakarzy. Gmina zaprasza też turystów rowerowych, którzy mogą poznawać nadbużańskie krajobrazy na nowym szlaku z Kryłowa do Kosmowa. Ta wieś, położona w sąsiedniej gminie Hrubieszów, znana jest m.in. z wykopalisk zabytków gockich, a prowadzi przez nią także inny szlak rowerowy ze słynnego gockiego Masłomęcza do Kryłowa.
Kolejną gminą, której prezentację Radio Lublin zapowiada na wtorek 2 września (w godz. 9-12.30), będzie Opole Lubelskie. Powiatowe miasto na Powiślu ma dla turystów sporo atrakcji - od ładnie położonego i zagospodarowanego zalewu po wielki, kilkunastohektarowy park miejski, z zabytkowymi alejami i stawem, placem zabaw dla dzieci, miniboiskami, plenerową siłownią i ścieżką zdrowia, czyli trasą biegową ze stanowiskami do ćwiczeń. W samym centrum miasta działa też Opolskie Centrum Kultury ze zmodernizowanym kultowym kinem Opolanka, znane z organizacji ambitnych i nieszablonowych wydarzeń kulturalnych, jak festiwal filmowy Filmoffo, czy festiwal muzyki klubowej Chonabibe.
Akcja promocyjna „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego" finansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013, działanie 2.4 Marketing gospodarczy, schemat B.
Więcej o akcji i plebiscycie na stronach: www.radio.lublin.pl, www.tvp.pl/lublin, www.perly.kurierlubelski.pl
Lista laureatów „Turystycznej Perły" z lat 2004-2013: http://www.lubelskie.pl/index.php?pid=1290
Źródło: nadesłane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
Zobacz galerię (3) |
Komentarze społecznościowe |