Zwiedzanie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
POWÓDZ 2010 – RACIBÓRZ
GODZINA PO GODZINIE. Pierwsze zwiastuny tego, co się może stać, pojawiły się 13 maja. Zobaczmy jak tym razem Raciborzanie i władze radziły sobie z tą dramatyczną sytuacją.
13 maja, czwartek, godz.19.39 pierwsza informacja, od Czytelnika Naszego Raciborza.
Groźne opady - powtórka z 1997 r.?
Obecnie Odra w powiecie raciborskim jest w strefie stanów wysokich i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo przekroczenia stanów alarmowych na początku przyszłego tygodnia. Prognozy są bardzo pesymistyczne. Nad Morzem Śródziemnym powstaje niż genueński i ma podążać (wg obecnych prognoz) drogą zbliżoną do tej, jaką przebył w 1997r.
Chciałbym poruszyć temat stanu wody w Odrze i prognoz na najbliższy tydzień. Sytuacja w Czechach póki co lepsza niż na Opolszczyźnie - pisze nasz czytelnik.
Wystarczyło 40 mm deszczu ubiegłej nocy, by w Racławicach Śląskich poziom wody wzrósł ze stanu wysokiego do alarmowego. Ziemia jest już bardzo wilgotna i z trudem przyjmuje każdy dodatkowy opad.
Obecnie Odra w powiecie raciborskim jest w strefie stanów wysokich i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo przekroczenia stanów alarmowych na początku przyszłego tygodnia. Prognozy są bardzo pesymistyczne. Nad Morzem Śródziemnym powstaje niż genueński i ma podążać (według obecnych prognoz) drogą zbliżoną do tej, jaką przebył w 1997r. Sytuacja w Czechach póki co lepsza niż na Opolszczyźnie.
Obecnie prognoza dla Raciborza to ok. 80-100mm deszczu w 180 godzin
Imię i nazwisko do wiadomości redakcji
Od redakcji: tekst uznaliśmy za ciekawy i stąd publikujemy, ale nie z intencją "straszenia", a zwykłego informowania. W 1997 r. to właśnie brak informacji a potem bagatelizowanie prognoz było powodem strat.
14 maja, piątek, godzina 08.34
Będzie mocno padać, ale bez paniki
Dziś w nocy i jutro mocno popada, ale w poniedziałek powinno się rozpogodzić - zapewnia Krzysztof Szydłowski z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu. Urząd Miasta nie ma sygnałów ani ostrzeżeń, by trwające deszcze miały doprowadzić do powtórki sytuacji z 1997 r.
- Opieramy się na oficjalnych prognozach, a z tych wynika, że dziś w nocy i jutro, w Polsce i Czechach, będzie mocno padać. W Chałupkach przekroczono stan ostrzegawczy. Spodziewamy się stanów okołoalarmowych - mówi Szydłowski. Zapewnia jednak, że nie ma ostrzeżeń ani prognoz, które sugerowałoby możliwość wystąpienia kataklizmu jak w 1997 r. -
Żadne niepokojące prognozy nie docierają też do Urzędu Miasta. - Mam informacje na bieżąco. Nie ma paniki - zapewnia prezydent Mirosław Lenk.
Z prognoz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że padać będzie do poniedziałku.
14 maja, godz. 13.09
Prognoza opadów - to trzeba zobaczyć!
Polskie służby co prawda uspokajają, że trwające opady nie spowodują zagrożenia powodziowego, ale jeśli wejść na stronę wetter.de to dobry nastrój mija. Symulacja video pokazuje, że ulewy dopiero nadejdą i to od niedzieli.
14 maja, godz. 18.19
Coraz więcej doniesień o zagrożeniu!
Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych Kraków ogłosiło 3, najwyższy poziom zagrożenia - ostrzega komunikat publikowany na stronie Starostwa Powiatowego. Pojawia się coraz więcej doniesień o zagrożeniu powodziowym w związku z zapowiadanymi intensywnymi deszczami.
Intensywne opady zaczną się w sobotę około 20.00. Ich symulację można m.in. obejrzeć w internecie. Jeszcze rano, zarówno prezydent Raciborza jak i szef Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, informowali, że sytuacja jest pod kontrolą, prognozy zapowiadają co prawda deszcz, ale nie powinien on spowodować zagrożenia powodziowego.
O zagrożeniu zaczynają już ostrzegać ogólnopolskie portale. Onet.pl pisze o alarmie dla Polski.
- Mamy na dziś wiedzę, że do środy będzie mocno padać. Poziom Odry wzrośnie do 6-7 metrów. Nie będzie więc groźny dla naszego powiatu. Niestety, nie wiemy, czy po środzie dalej będzie padać. Jeśli tak, to może być źle - powiedział nam jeden z podraciborskich wójtów. Prosi, by nie podawać nazwiska, bo obowiązują go oficjalne informacje.
Od rana Czesi opróżniają swoje zbiorniki usytuowane w dorzeczu Odry, w regionie ostrawskim. Sytuację w Czechach można śledzić na stronie povodi Odry.
15 maja, sobota, godz. 20.15
Ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe
Wojewoda Śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, wodzisławskiego, żywieckiego oraz Miasta Bielsko - Biała. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje od godziny 22.00 dnia 15 maja 2010 r. IMiGW podaje, że sytuacja przedstawia się "szczególnie niebezpiecznie".
16 maja, niedziela, godz. 14.32
Przybywa wody: 10 centymetrów na godzinę
Rośnie poziom Odry w Chałupkach, Krzyżanowicach i Miedoni. Rano o 6.00 na granicy państwa było 385 cm, o 14.00 już 431 cm. Tylko od 13.00 przybyło tu blisko 10 cm wody - słyszymy w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego. Biuro prognoz z Wrocławia nie ma dobrych wieści. W Miedoni może być 900 cm poziomu Odry. Do 10 m Racibórz jest bezpieczny!
Stan wody o godz. 14.00:
Chałupki - 431 cm (stan alarmowy 420 cm)
Miedonia - 543 (stan alarmowy 600 cm)
Jeżeli prognozowane opady wystąpią, to w profilu Racibórz-Miedonia stan wody może osiągnąć ok. 900 cm, tj. ok. 1800 m3/s - ostrzega Biuro Prognoz Hydrologicznych Wrocław. Obwałowania Raciborza są w stanie wytrzymać poziom do 10 m.
16 maja, godz. 19.36
Poziom wody w Odrze szybko rośnie
Odra szybko wzbiera. Przy moście na Uldze w ciągu Rudzkiej-Gliwickiej duży ruch. Ludzie przyjeżdżają, spoglądają na rzekę i wracają. Woda zaczyna się rozlewać na międzywale. Około 17.00 wodociągi interweniowały pod wiaduktem przy dworcu PKP. Zaczęłą się tu zbierać woda utrudniając przejazd.
Jeżeli prognozowane opady wystąpią, to w profilu Racibórz-Miedonia stan wody może osiągnąć ok. 900 cm, tj. ok. 1800 m3/s - ostrzega Biuro Prognoz Hydrologicznych Wrocław.
16 maja, godz. 22.29
Alarm w powiecie - sytuacja poważna!
Starosta raciborski ogłosił alarm przeciwpowodziowy w powiecie raciborskim. Wszystkie jednostki OSP i straż zawodowa są w gotowości. Sytuacja jest poważna dla podraciborskich gmin - Rudnika, Nędzy i Kuźni Raciborskiej. Racibórz jest na razie bezpieczny. Poziom wody ma wzrosnąć do 8,5 metra. Według prognoz 72-godzinnych najdalej we wtorek ma przestać padać.
- Woda bardzo szybko przybiera - mówi Krzysztof Szydłowski, szef Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. O 21.00 starosta ogłosił alarm przeciwpowodziowy w powiecie raciborskim. W gotowości są jednostki OSP, szczególnie w gminach Krzyżanowice, Krzanowice, Nędza, Rudnik i Kuźnia Raciborska. - Racibórz jest bezpieczny, poziom wody ma wzrosnąć do 8,5 metra. Gorzej z gminami. Najtrudniejsza sytuacja występuje w gminie Rudnik i Kuźnia Raciborska. Tam brakuje obwałowań - dodaje Szydłowski.
Wspólnie z Czechami polskie służby opracowują prognozy. Ta najnowsza, na 72 godziny mówi, że jutro będzie mocno padać, ale najdalej we wtorek opady mają ustać. Sytuacja powinna się więc ustabilizować.
W Nędzy, w okolicach Żwirowej i Konarskiego, rozlała się Sumina. To tu właśnie gminne służby ułożyły worki, by woda nie przedostała się do drogę i dalej do domostw. Ekipy Vattenfalla usuwają w tej okolicy uszkodzenia linii energetycznej, które spowodowały przerwy w dostawie prądu.
17 maja, poniedziałek, kwadrans po północy,
Prognozy nie są aż takie złe!
Tworzące numeryczne mapy pogody Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, to samo, które przewidziało powódź w 1997 r., tym razem ma dobre wieści. Deszcze powinny od jutra słabnąć a największe opady przesuwać się na wschód, nad Małopolskę i Słowację.
Największe opady mają wystąpić w dorzeczu Wisły. Słabnąć będą w zlewni Odry. To każe przypuszczać, że na strachu się skończy. Co prawda poziom wody w Odrze może wzrosnąć do około 8,5 metra z poniedziałku na wtorek, ale potem zacznie opadać.
17 maja, godz. 08:02
36 godzin dla Kuźni i Turza
Zbiornik rybnicki jeszcze tylko przez 36 godzin powstrzyma napór wody do rzeki Rudy. Przybiera w tempie około 34 m sześc. na sekundę, zrzut to około 24 m sześc. na sek. W Turzu woda podeszła pod most. Podjęto decyzję o jego zamknięciu. W Kuźni najgorzej jest na Powstańców Śląskich. Zobacz foto.
- Przybór wody w zbiorniku rybnickim jest, niestety, większy od zrzutu. Nie można całkowicie zamknąć śluz, bo nagły zrzut nas zaleje. Mamy 36 godzin. Może się wszystko ustabilizuje - powiedział nam wiceburmistrz Bogusław Wojtanowicz. Bezpiecznie jest na razie w Rudzie na rzece Odrze.
17 maja, godz. 08:39
Polacy i Czesi prognozują FALĘ
- Odra nadal szybko przybiera, ostatnio także Olza. Opady będą słabły, ale woda dopiero zejdzie. Spodziewamy się fali. Nie mamy jeszcze komunikatu w tej sprawie. Polacy i Czesi wspólnie szacują jej wielkość i czas wystąpienia - powiedział nam Krzysztof Szydłowski, szef Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wczorajsze szacunki mówią o poziomie 8-8,5 metra Odry w Miedoni. To bezpieczna wielkość dla Raciborza.
Aktualne stany wody w Odrze (godz. 8.00):
1. Chałupki - 610 cm (stan alarmowy 420 cm)
2. Krzyżanowice - 746 cm (stan alarmowy 500 cm)
3. Racibórz Miedonia - 688 cm (stan alarmowy 600 cm).
Najwięcej roboty mają strażacy. Wyjeżdżają do zalanych piwnic i zwalonych drzew. Energetycy na bieżąco usuwają awarie linii w Miedoni, Grzegorzowicach i Brzeziu.
17 maja, godz. 11:00
Mieszkańcy Kuźni zdenerwowani - Rybnik ich zalewa
– O 7.00 rano woda wdarła się do piwnicy – mówi właściciel posesji przy ul. Słowackiego w Kuźni Raciborskiej, Leszek Grab. – Uruchomiłem pompę, mam nadzieję, że nic gorszego mnie już nie czeka. Za całą tą sytuację odpowiada Rybnik. Puszczają więcej wody niż można. Już raz się z nimi sądziłem – dodaje mężczyzna.
Właściciele domów przy ul. Słowackiego z niepokojem obserwują stan wody w Rudzie. Do tej pory tylko przy jednej posesji ułożono wał z worków z piaskiem. – Na 60 metrach ustawiliśmy jakieś 300 worków. Od 4.00 rano przybyło pół metra wody – relacjonuje jeden z mieszkańców Kuźni, który włączył się w akcję ratunkową. – Władze zawiodły na całej linii, musimy radzić sobie sami. Nawet piach załatwiliśmy dzięki prywatnym kontaktom. Z Urzędu Miasta przyjechał tylko pan Morciniec, a strażacy do tej pory się organizują. Tak nie może być! – dodaje poirytowany.
– To nieprawda. Nieustannie wozimy worki i piasek, nie tylko w Kuźni, ale na terenie całej gminy. Od rana działa też 6 jednostek straży pożarnej – mówi Edward Morciniec z Gminnego Centrum Reagowania. – Po godzinie 13.00 okaże się, czy zostanie otwarty zbiornik rybnicki – dodaje.
W Kuźni zalany jest przejazd pod wiaduktem przy stacji PKP, między ulicami Powstańców i Browarną. Fragment drogi zablokowano.
17 maja, godz. 11:06
W Krzyżanowicach bez paniki
Mieszkańcy gminy Krzyżanowice zachowują spokój. Wzrastający poziom wody w Odrze i Cynie na razie ich nie przeraża. - U nas, jak zalewa, to ul. Łąkową, ale woda jeszcze na tyle nie wylała - uspokajała nas mieszkanka Bieńkowic. - Mam zalaną piwnicę, ale powodzi się nie obawiam - dodał mieszkaniec Krzyżanowic.
17 maja, godz. 12:11
Nowa symulacja opadów
Niemiecki portal wetter.de prezentuje nową symulację opadów na naszym terenie. Potwierdza prognozę numeryczną Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego. We wtorek opady będą zanikać. W środę się wypogodzi.
17 maja, godz. 13:35
Polder Buków - 50 milionów metrów nadziei
Poziom wody w Krzyżanowicach przekroczył 8,5 metra. Przy takim stanie rzeki, od około 12.30, zaczyna się napełniać Polder Buków na granicy gmin Krzyżanowice i Gorzyce. Zbiornik o powierzchni 830 ha przyjmie 50 mln m sześciennych wody. Oddany osiem lat temu polder już w 2006 r. przyczynił się od obniżenia fali.
17 maja, godz. 13:41
Starosta: może być DRAMAT!!!
Niestety, nie ma dobrych wieści ze Starostwa Powiatowego. Starosta Adam Hajduk ujawnił właśnie, że poziom wody w Odrze może osiągnąć 9,5-10 metrów, czyli blisko wielkości z 1997 r. Do 10 metrów Racibórz jest bezpieczny, potem może być ciężko! Szykuje się zamknięcie mostu na Uldze do Markowic.
O 17.00 zbierze się sztab kryzysowy. Ma być podjęta decyzja o ewentualnej ewakuacji mieszkańców Turza, Ciechowic i Łęgu. Planuje się zamknięcie mostu na Uldze do Markowic i obłożenie go piaskiem, by woda nie wdarła się na Ostróg.
Jeśli woda przekroczy 10 metrów jej nadmiar przeleje się najprawdopodobniej poza wały Ulgi w kierunku Markowic i gmin Krzyżanowice oraz Kuźnia Raciborska. Fatalna sytuacja panuje na Olzie. Fala powodziowa z tej rzeki dopiero dotrze do Raciborza.
17 maja, godz. 15:33
Oficjalny komunikat: zagrożenie dla RACIBORZA
Nieustające opady, szczególnie w dorzeczu rzeki Olzy oraz Górnej Odry powodują, że możemy się spodziewać przepływu wody w granicach ok. 2000m3/sek co może skutkować stanem Odry na wodowskazie w Miedoni na poziomie 950 cm i więcej DZIŚ W NOCY OKOŁO 2-3. Prognozowany poziom wody może także spowodować zagrożenie dla Miasta Racibórz.
KOMUNIKAT o sytuacji powodziowej na terenie powiatu raciborskiego - Starostwo Powiatowe
W wyniku intensywnych opadów deszczu w zlewni Odry oraz jej dopływach nastąpił znaczny wzrost stanów wody na rzece Odrze.
Na godz. 14.00 zanotowano stany:
Chałupki - 644 cm
Krzyżanowice - 860 cm.
Miedonia 720 cm.
Pierwotne prognozy mówiły o przepływie wody w rzece Odrze wynoszącym ok. 1100m3/sek i poziomie wody na wodowskazie w Miedoni w granicach 700-900cm.
Nieustające opady, szczególnie w dorzeczu rzeki Olzy oraz Górnej Odry powodują, że możemy się spodziewać przepływu wody w granicach ok. 2000m3/sek co może skutkować stanem Odry na wodowskazie w Miedoni na poziomie 950 cm i więcej.
W związku z tym, może zaistnieć konieczność ewakuacji ludzi, zwierząt oraz mienia z części miejscowości w gminie Rudnik (m. Lasaki - trwa ewakuacja zwierząt z jednego z gospodarstw); w gminie Nędza (m. Zawada Książęca, Łęg, Ciechowice).
Prognozowany poziom wody może także spowodować zagrożenie dla Miasta Racibórz. Może zaistnieć konieczność zamknięcia mostu na Kanale Ulga na drodze 919 w kierunku Markowic.
Służby powiatowe na bieżąco monitorują sytuacje na obszarze powiatu. Odbywają się posiedzenia Zespołów Zarządzania Kryzysowego w Gminach Powiatu Raciborskiego oraz Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.
W wyniku intensywnych opadów deszczu w zlewni górnej Odry nastąpił znaczny przybór wody w Odrze i jej dopływach
Na godz. 15.00 stan wody na wodowskazach wynosi:
Miedonia- 723 cm
Chałupki – 645 cm
Krzyżanowice- 863 cm
Na Miedoni prognozowany przepływ fali szczytowej przewiduje się w wysokości 950 cm, (przepływ 2200 m3/ sekundę) , co stwarza duże prawdopodobieństwo powodzi.
Wszystkie służby, inspekcje i straże postawione są w stan gotowości i realizują działania zabezpieczające.
17 maja, godz. 19:02
Nutka optymizmu - woda w Chałupkach opada
Są dobre wieści. Z danych telemetrycznych wynika, że Odra w Chałupkach opada. O 18.30 miała 646 cm, o 17.00 650 cm, a o 16.00 648 cm. To pozwala przyjąć, że sytuacja zacznie się normalizować. Rośnie nadal poziom w Krzyżanowicach i Raciborzu Miedoni, ale to z powodu Olzy.
17maja, godz. 19:06
Sztab skorygował prognozy - NA LEPSZE
Na podstawie danych z godziny 18.00 prognozowany przepływ wody w rzece Odrze wyniesie ok. 1900-2000 m3/sek., a poziom wody na wodowskazie w Miedoni ok. 920 cm. Taki poziom wody powinien zmieścić się w obrębie wałów w gminie Racibórz, natomiast zagraża miejscowościom poniżej Raciborza.
Most na Markowice zamknięty od 19. 17 maja, godz. 19:11
Taką decyzję podjął sztab kryzysowy, który obradował od 17.00 w komendzie straży pożarnej. Początkowo planowano zamknięcie mostu na 20.00, ale prezydent zdecydował o przyspieszeniu. Powodem jest podnoszący się szybko poziom Odry, który grozi zalaniem jezdni. Zjazdy mają być wzmocnione workami z piasku żeby woda nie przedostawała się na Ostróg i Markowic.
17 maja, godz. 19:57
Prezydent decyduje o ewakuacji Ostroga i Płoni
Prezydent Raciborza jest pewny, że poziom Odry w Miedoni wzrośnie do 930 centymetrów, a to bardzo niebezpieczne dla miasta. O 23.00 ma się rozpocząć ewakuacja Ostroga, Płoni i części Markowic (dolnej). Służby uzupełniają wał przy zamkniętym moście na Uldze
17 maja, godz. 23:29
Fala kulminacyjna między godziną 2 a 4
Główna fala przejdzie przez Racibórz w nocy, miedzy godziną 2 a 4 – takie informacje przekazał starosta Adam Hajduk po posiedzeniu powiatowego sztabu kryzysowego. – Fala kulminacyjna nie powinna być wyższa niż 9.30 m. Jeżeli utrzyma się w tych granicach, Racibórz będzie bezpieczny, pod warunkiem, że wytrzymają wały. W czasie kulminacyjnej fali Odrą przez Racibórz przepłynie 2 tysiące metrów sześciennych wody.
Do godziny 24 wodę cały czas przyjmuje zbiornik Buków. Jednakże o północy zbiornik się napełni. Na razie wpływa tam od 300 do 400 metrów sześciennych na sekundę. Gdy Buków przestanie przyjmować, nadmiar wody popłynie Odrą, stąd fala kulminacyjna, która dotrze do Raciborza jakieś 2 do 4 godzin później.
Podczas fali przepłynie przez miasto około 2 tysiące kubików wody. Dla porównania, podczas powodzi w 1997 roku przez Racibórz płynęło 3 200 kubików.
Zamknięty jest już most na Uldze w kierunku Markowic. Na razie władze nie przewidują zamykania mostu na Rybnickiej, w kierunku na Auchan.
Prognozy pogody na jutro nie są optymistyczne – do godziny 14 ma w dalszym ciągu padać, dlatego woda utrzyma się na takim samym, wysokim poziomie.
Najbardziej zagrożone miejscowości w powiecie raciborskim to Nędza, Łęk, Zawada, Ciechowice, Turze, Siedliska.
W gminie Rudnik zalało już Lasaki. Z tych okolic ewaluowano już ludzi i zwierzęta. W gminie Krzyżanowice, przed godziną 21 wały zaczęły przeciekać w dwóch miejscach. Strażacy ochotnicy obłożyli zagrożone miejsca workami z piaskiem.
Starosta raciborski Adam Hajduk apeluje, by nie robić sobie z nadchodzącej powodzi widowiska. Okazuje się, bowiem, że mieszkańcy Raciborza całymi rodzinami, z małymi dziećmi, przychodzą nad Odrę. Fotografują, kręcą filmiki, dla lepszego widoku wchodząc na wały. Jest to nierozważne, bo wały są namoknie i śliskie, stąd o nieszczęście nietrudno.
18 maja, wtorek, godz. 00:26
Autobusy odjechały niemalże puste
Na raciborskich ulicach do późnych godzin widać było grupy przechodniów, które zmierzały na mosty czy wały, by zobaczyć podnoszący się poziom wody. Tłumy widoczne były w sklepach. Pod nocnym na Odrzańskiej kolejka była jeszcze o 23.00. Puste za to odjechały ewakuacyjne autobusy.
Raciborzanie podobnie jak 13 lat temu nie chcą opuszczać swych domostw. W trzech autobusach, w których ewakuowani mieli być mieszkańcy Ostroga, odjechało zaledwie kilka osób. - Nie mamy zamiaru opuszczać domu. 13 lat temu zalało nam tylko piwnicę i teraz też myślimy, że nie będzie gorzej. Wywieźliśmy z rodzicami tylko auta - powiedział nam jeden z mieszkańców Obory.
Autobusy postawione przez miasto dla ludności, która chciała opuścić zagrożone tereny, odjechały niemalże puste. Większość nawet nie chce myśleć o tym, że miałaby opuścić swoje domostwa. Tłumy za to przewinęły się przez raciborskie mosty i wały. - Widzieliśmy nawet ludzi, którzy z małymi dziećmi chodzili po tych zamokniętych, śliskich wałach. Przecież to jest niebezpieczne. Wystarczy się pośliznąć i dziecko może wylądować w tej wodzie. A jedna pani przyszła w szpilkach - skarżył się na zachowanie mieszkańców Raciborza starosta Adam Hajduk.
18 maja, godz. 02:52
Komunikat nr 3
KOMUNIKAT nr 3 z godz. 22.35 o sytuacji powodziowej na terenie powiatu raciborskiego. Stan wody na wodowskazach na rzece Odrze w powiecie raciborskim na godz. 22.00: Chałupki - 648cm, Krzyżanowice - 883 cm, Miedonia - 833 cm
Na podstawie danych z godziny 22.00 prognozowany przepływ wody w rzece Odrze wyniesie ok. 2000 m3/sek., a poziom wody na wodowskazie w Miedoni ok. 930cm. Taki poziom wody powinien zmieścić się w obrębie wałów w gminie Racibórz, natomiast zagraża miejscowościom poniżej Raciborza.
Dopływy na godz. 22.00 od strony Czech rzeką Odrą wynosiły 984m3/sek. a rzeką Olzą 994m3/sek. Do godz. 24.00 część wody tj. ok. 300m3/sek. przejmuje polder Buków. Po godz. 24.00 cała ilość wody tj. ok. 2000m3/sek. będzie dopływała do Raciborza. Maksymalny prognozowany przepływ przez Racibórz planowany jest ok. godz. 2-4 rano 18 maja br.
O godz. 19.00 został zamknięty dla ruchu most na Kanale Ulga w kierunku Markowic. Nie planuje się zamknięcia drugiego mostu nad kanałem Ulga w biegu ul. Rybnickiej. W związku z tym objazd w kierunku Gliwic odbywać się będzie ul. Rybnicką, ul. Drzewieckiego (Obora) w kierunku Markowic.
Nieprzejezdne są drogi powiatowe: w Turzu, Bojanów-Borucin, Lasaki-Łubowice, Ciechowice-Budziska oraz drogi wojewódzkie Rudy-Ruda Kozielska i droga na prom w Grzegorzowicach.
W związku z zaistniałą sytuacją Prezydent Miasta Racibórz zarządził ewakuację ludności z części Miasta. Szczegóły www.raciborz.pl
Służby powiatowe na bieżąco monitorują sytuacje na obszarze powiatu. Odbywają się posiedzenia Zespołów Zarządzania Kryzysowego w Gminach Powiatu Raciborskiego oraz Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.
18 maja, godz. 03:13
Rzeka wciąż w nurcie…
O 2.45 Odra wciąż mieściła się w korycie a do przelania się przez murek za pomnikiem Matki Polki brakowało około 60 cm. Na bieżąco stan rzeki, pomimo tak późnej pory i fatalnej pogody, sprawdzali Raciborzanie oraz służby ze sztabu antykryzysowego.
18 maja, godz. 06:32
Komunikat nr 4
KOMUNIKAT nr 4 z godz. 02:00 o sytuacji powodziowej na terenie powiatu raciborskiego
Stan wody na wodowskazach na rzece Odrze w powiecie raciborskim na godz. 02:00: Chałupki - 639 cm
Krzyżanowice - 880 cm, Miedonia - 858 cm
Potwierdzamy informację z godz. 22.00 dnia 17 maja 2010 r. że prognozowany przepływ na rzece Odrze wyniesie ok. 2000 m3/sek.. Ponieważ polder Buków nadal przyjmuje wodę, prognozowany przepływ wody przez Racibórz planowany jest na godz. ok. 4.00 - 6.00 dnia 18 maja 2010 r.
Powoli obniża się poziom wody na dopływach po stronie czeskiej. O godz. 2.00 w nocy przepływ w Odrze Bohumin wynosił: 957 m3/s natomiast Olza (Vernovice): 877 m3/s
Służby powiatowe na bieżąco monitorują sytuację na obszarze powiatu.
Czego Polacy zazdroszczą Czechom
Przewidywania polskich służb co do przebiegu wydarzeń oparte były w dużym stopniu na czeskiej stronie Povodi Odry i odczytach polskich wodowskazów. Czesi stworzyli www, które podaje precyzyjne dane o przepływach, poziomie wód i stanie zbiorników retencyjnych. - Dla nas byłoby to bezcenne. Niestety, nie dysponujemy takim narzędziem - mówi prezydent Mirosław Lenk, który przez całą noc, co rusz, przeglądał dane z Czech. Dzięki nim prognozowano przepływ i wysokość fali w Raciborzu. Strona ma wersję polskojęzyczną.
18 maja, godz 06:36
Polder już nie przyjmuje wody. Co dalej?
Według najnowszych informacji, od około 6.00 wody nie przyjmuje już Polder Buków. Pomagał dłużej niż sądzono. Przyjął 50 mln m sześc. wody. W nocy notowano spadki poziomu wód, m.in. w Boguminie. Niestety, jak dowiadujemy się w miejskim sztabie, wzrasta woda na Ostravicy, dopływie Odry. Mogą znów wystąpić opady. Obwałowania miasta mają jeszcze rezerwę. Na razie poziom rzeki w Miedoni to bezpieczne 8,80 m. Do 9,30 m miastu nic nie grozi. Szczyt fali spodziewany jest teraz około 9.00. Cały czas monitorowany jest stan wałów. Wczoraj z ewakuacji skorzystało 18 osób w SP 15 i kilka w Markowicach.
Najsłabsze miejsca Raciborza
Całą noc strażacy ochotnicy z miejskich jednostek OSP pracowali przy zabezpieczeniu obniżenia obwałowań przy stajniach huzarskich na Ostrogu. Na dawny targ zwierzęcy przed kościołem Matki Bożej zwieziono piasek i 1000 worków. Tu napełniali je strażacy, zaś samochody Przedsiębiorstwa Komunalnego zwoziły na Ostróg. Na miejscu kolejni ochotnicy układali zaporę o wysokości 1,2 metra. Przez obniżenie, w razie podwyższenia Odry do 9,5 metra, woda może się wedrzeć na Ostróg. Kolejną zaporę zrobiono przy moście markowickim.
18 maja, godz. 09:11
Fala kulminacyjna zapowiadana na NOC
Najnowszy komunikat Urzędu Miasta. Stan wody na wodowskazie w Miedoni na godzinę 7.00 wynosi 881 cm. Prezydent Miasta prosi o stosowanie się do oficjalnych komunikatów publikowanych przez sztab kryzysowy. Zagrożenie powodziowe jest nadal wysokie. Od godzin rannych stany wód na dopływach (prawym i lewym) Odry rosną, również na Olzie i Ostrawicy. Sześć na siedem zbiorników retencyjnych po stronie czeskiej jest wypełnionych, również wypełniony jest Polder Buków. Służby czeskie prognozują przepływ Odry na powyżej 1200 m3/s to jest o 200 m3/ s więcej niż w obecnej sytuacji. Podobnych przepływów można spodziewać się na Olzie. W związku z dalszymi prognozowanymi opadami w Dorzeczu Odry, można spodziewać się fali kulminacyjnej dzisiejszej nocy. Prezydent Raciborza dziękuje za poważne potraktowanie zagrożenia powodziowego, ewakuację mieszkańców, samochodów i zwierząt oraz liczy na dalszą współpracę.
18 maja, godz. 10:51
Racibórz - nie działa kilka szkół i przedszkoli
Odwołano zajęcia w niektórych placówkach oświatowych na Ostrogu, w Brzeziu i na Płoni. W Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego nie ma prądu i zalało basen. W placówce na Kozielskiej jeszcze dzisiaj lekcje się odbywają, ale nie wiadomo co z jutrem.
Do odwołania nie odbywają się lekcje w Szkole Podstawowej nr 1, Gimnazjum nr 2 (obie placówki przy ul. Cecylii), Przedszkolach 24 (ulica Bielska - Ostróg) i 11 (ulica Jana na Ostrogu) oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 na Płoni i Szkole Podstawowej nr 3 w dzielnicy Brzezie.
Zarówno matury, jak i zajęcia odwołane zostały w Zespole Szkół Mechanicznych. Na szkole zawieszono dzisiaj kartkę informacyjną: "W związku z zagrożeniem powodziowym i ogłoszoną ewakuacją m.in. mieszkańców Ostroga odwołuję w dniu 18 maja 2010 r. zajęcia lekcyjne oraz ustne egzaminy maturalne. Informacje dotyczące kolejnych dni będą umieszczane na stronie szkoły www.mechanik.rac.pl".
Nieciekawie przedstawia się też sytuacja w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, gdzie wybiły studzienki i zalało boisko oraz basen. - W szkole nie ma prądu, ale nie ogłaszamy ewakuacji, nie chcemy puszczać dzisiaj dzieci. Zastanawiamy się, co zrobić z jutrem, być może jutrzejsze zajęcia zostaną odwołane - informuje dyrektor szkoły Arkadiusz Tylka.
18 maja, godz. 10:59
Ruda i Turze zalane
W gminie Kuźnia Raciborska sytuacja powodziowa powoli się stabilizuje. Zalana jest prawie cała Ruda i północna część Turza. Pod wodą jest też kilka ulic w Kuźni Raciborskiej, tzw. Stara Kuźnia oraz w Rudach – informuje szef gminnego sztabu zarządzania kryzysowego Edward Morciniec.
Zamknięte są niektóre drogi, w tym droga wojewódzka 921 Rudy – Gliwice oraz drogi Turze – Ciechowice i Ruda – Budziska.
Z ostatnich komunikatów wynika, że Odra jest stabilna natomiast nieznacznie wzrasta poziom zbiornika Elektrowni Rybnik. Godzinie 5.45 poziom wody wzrósł tam o 51 cm, a o godzinie 9.21 – o kolejne 7 cm.
W Kużni Raciborskiej pod zalało ulice Ogrodową, Sienkiewicza, Słowackiego, Kwiatową i Drzymały a w Rudach – Krótką, Brandtolka i Podbiałą.
18 maja, godz. 11:59
Najnowsze informacje z powiatu raciborskiego
Nieprzejezdne drogi, podtopione tereny na terenie naszego powiatu i zaistniałe zagrożenia, czyli kolejny komunikat raciborskiego Starostwa Powiatowego. Aktualne stany wód - na godz. 11.00: Chałupki - 636 cm, Krzyżanowice - 878 cm, Miedonia - 875 cm (godz. 10.00 stan 882 cm).
Kuźnia Raciborska:
1. Podtopione tereny, domostwa, budynki i drogi: Ruda, Turze część północna, Kuźnia Raciborska - częściowo ul. Ogrodowa, Słowackiego, Sienkiewicza, Kwiatowa, Drzymały, Rudy częściowo ul. Rogera, Krótka, Brantolka, Podbiała.
2. Nieprzejezdne drogi: Turze-Ciechowice, Ruda-Budziska, Rudy-Gliwice,
3. Podjęte działania przez służby w terenie: ewakuacja bydła, przygotowanie punktu ewakuacji dla mieszkańców, informowanie mieszkańców o stanie zagrożenia poprzez komunikaty radiowe i z samochodu z nagłośnieniem.
Krzanowice:
1. Podtopione tereny, budynki
Podtopione około 200 ha gruntów, podtopionych około 12 budynków (woda tylko w
piwnicy),
2. Nieprzejezdna droga Bojanów - Borucin,
Zalana droga dojazdowa do oczyszczalni ścieków w Krzanowicach (przejezdna).
Zalana ul. Mikołaja w Krzanowicach ( przejezdna)
3. Zdarzenia:
- obsunięcie skarpy w Wojnowicach na ul. Łąkowej
- obsunięcie zabytkowego muru przy kościele św. Barbary w Pietraszynie,
Nędza:
Nieprzejezdnych ok. 4 km. wewnętrznych dróg. W sołectwach Łęg, Zawada Książęca, Ciechowice występują duże rozlewiska wodne, podtopionych zostało 36 gospodarstw domowych - nie występują zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego.
Most na drodze relacji Nędza - Kuźnia Raciborska stabilny i nie wykazuje naruszeń konstrukcyjnych. Most na ul. Sobieskiego ze wyględu na duży napór wody i duże rozlewiska w tym miejscu powoduje rozmywanie dwustronnych najazdów na most, ale nie występują symptomy do zamknięcia odcinka tej drogi.
Krzyżanowice:
- podtopienia, DK - 78 w miejscowości Zabełków, rejon mostu na rzece Odrze,
- zalanych terenów - ok. 1200ha,
- nieprzejezdne drogi - DK - 78 na odcinku 200mb w rejonie mostu Zabełków - Olza,
- ewakuowano 25 mieszkańców z 13 budynków na Łapaczu w Krzyżanowicach,
- podjęte działania przez służby - uszczelnianie workami z piaskiem wału na Łapaczu, pompowanie wody w rejonie klapy wałowej, zabezpieczanie ul. Rymera w Zabełkowie workami z piaskiem przed zalaniem wodami z potoku Bełk.
Rudnik:
- zalana cała miejscowość Lasaki tj. 160 ha., około 60 budynków. Mieszkańców wsi, którzy wyrazili zgodę ewakuowano. W chwili obecnej trwa ewakuacja mieszkańców z 3 budynków przy ul. Bocznej.
-część miejscowości Grzegorzowice tj. około 150ha zalane, (ok. 40 budynków)
-część miejscowości Łubowice tj. około 185ha zalane, woda podeszła pod 12 gospodarstw, w miejscowości Brzeźnica zalane pola o pow. 50ha, woda podeszła pod 10 domostw.
- nieprzejezdne drogi:
- droga Grzegorzowie-Lasaki-Sławików całkowicie nieprzejezdna,
- Grzegorzowice brak dojazdu do ul. Żabnik, Łąkowa i Odrzańska.
- podjęte działania przez służby z terenu - zabezpieczenie domostw przed zalaniem, pomoc przy ratowaniu dobytku, ewakuacja zwierząt, przepompowywanie wody na potoku brzeźnickim.
W gminach Kornowac oraz Pietrowice Wielkie nie odnotowano istotnych zdarzeń związanych z sytuacją powodziową.
W Raciborzu nadal jest nieprzejezdny most na kanale Ulga w kierunku Markowic. W związku z tym objazd w kierunku Gliwic odbywać się będzie ul. Rybnicką, ul. Drzewieckiego (Obora) w kierunku Markowic.
Służby powiatowe na bieżąco monitorują sytuację na obszarze powiatu.
Napływają niepokojące informacje o dalszych opadach w zlewni Odry po czeskiej stronie.
18 maja. godz. 13:50
Spadnie czy wzrośnie, była kulminacja czy nie?
Bać się czy nie? Sprzeczne prognozy wychodzące z powiatu i miasta mogą wprowadzać dezorientację wśród mieszkańców zagrożonych terenów. Wszystko przez to, że szef każdej ze służb liczy zagrożenie po swojemu - nie ma żadnego skutecznego systemu analizującego dane, są tylko telefony z informacją o stanach wód, wielkościach przepływów i podglądanie czeskiej strony www.pod.cz. Ze względu na obciążenie serwera informujemy również na VIApoland.com
Czas i wysokość kulminacyjnych fal to efekt odręcznych przeliczeń dokonywanych w sztabach w magistracie i powiecie (Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego). Co rusz wyniki się zmieniają. A to gdzieś poziom zmaleje, a to gdzie wzrośnie. Zmieniają się dane na temat wielkości przepływu (metr sześcienny na sekundę), zrzutów z czeskich zbiorników i przyjmowania wody z polderu Buków. Nie ma dokładnych pomiarów. Są tylko szacunki. To dlatego od wczoraj od wieczora, fala kulminacyjna jest przesuwana od 1-2 w nocy do nocy z 18 na 19 maja. Powiat uspokaja, że sytuacja się normalizuje, miasto wręcz przeciwnie - najgorsze może jeszcze nastąpić. Najpewniejszym źródłem jest wspomniana już przez nas strona www.pod.cz (ma polską wersję).
Nie wiadomo również, jaki dokładnie poziom wód jest w stanie przeprowadzić Racibórz. Raz jest to 9,30, drugi raz 9.50 m. Miasto i powiat nie posiadają dokładnych danych z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach - zarządcy wałów, a przynajmniej wczoraj, kiedy byliśmy w powiatowym i miejskim sztabie, takowymi się nie pochwalono. Jak się również okazuje, mimo modernizacji po 1997 r. system obwałowań ma luki, a dokładnie obniżenia, przez które może wedrzeć się woda i zalać Ostróg. Przykład - Park Zamkowy przy stajniach huzarskich, gdzie w nocy ułożono zaporę z 1000 worków. Drugie miejsce to most markowicki. Położona zbyt nisko konstrukcja spiętrza wody. To dlatego zbudowano tu drugą zaporę, by te nie przelały się na Ostróg.
Teraz scenariusz na wypadek wody o poziomie 9,5 m. W mieście i powiecie przyznają, że wały od strony Markowic są niższe więc woda powinna się przelać w tamtej rejony. Podawane są jednak różne wielkości tej różnicy (wynosi ponoć 60 cm). Nikt też nie jest pewny, czy kontrolowana przelewka w stronę Łężczoka zadziała, a obawy wzbudza też kondycja wałów. Dziś w nocy wyrażano poważne obawy o ich stan.
18 maja, godz. 16:01
Racibórz bezpieczny!? Prawie…
Nie będzie żadnej nowej fali, bo ustabilizowała się sytuacja w Czechach. Korzystniejsze są też prognozy pogody – uspokaja starosta Adam Hajduk, stojący na czele Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jednocześnie informuje, że w ciągu kilku najbliższych godzin wzrosnąć może stan Odry (o godzinie 15.05 wynosił 882 cm), gdyż ciągle wpływa do niej woda z Olzy.
930 cm – nawet do takiej wysokości może podnieść się woda w Odrze ale wciąż jest to wysokości bezpieczna i pomimo, iż wały są rozmokłe, powinny wytrzymać ten napór wody – takie zapewnienie padło po spotkaniu Powiatowego Centrum Reagowania Kryzysowego.
Minionej nocy wody bezpiecznie przeszły przez Racibórz gdyż polder Buków przejmował wodę 7 godzin dłużej niż wstępnie zakładano (miał się wypełnić już o północy tymczasem nastąpiło to dopiero o 7 rano). Dzięki temu również w ciągu dnia poziom Odry w Raciborzu pozostał stabilny. – Na taki stan wody jest dobrze a nawet bardzo dobrze – skwitował obecną sytuację członek sztabu antykryzysowego, przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Wojnar.
Starosta Hajduk dodał jeszcze, iż stan Odry pomiędzy 882 - 930 cm może się utrzymać jeszcze przez 4 5 dni.
Posumowano też sytuacje powodziowa w innych gminach powiatu raciborskiego. Nagorzej jest w Rudniku gdzie w miejscowości Lasaki ewakuowano 400 osób a pod wodą znalazło się 120 budynków i 550 hektarów pół i łąk. Jedna ewakuowana rodzina mieszka w szkole, pozostali powodzianie przenieśli się do swoich rodzin.
Niekorzystne przedstawia się tez sytuacja mieszkańców Ciechowic – ciągle napływa tam woda z Łężczoka i ze żwirowni w Babicach. Władze gminy Nędza rozważają ewakuację mieszkańców Ciechowic.
W gminie Kuźnia Raciborska mocno podtopione są dwie wsie Ruda i Turze, sytuacje dodatkowo komplikuje tam brak prądu.
Spotkanie u starosty daje mieszkańcom Raciborza nadzieję, iż nie powtórzy się sytuacja z 1997 roku.
18 maja, godz. 17:29
W ratuszu odetchnęli z Ulgą. Mniej napięcia
Zaangażowani w działania kryzysowe pracownicy miejskich jednostek dostali zgodę na rozejście się do domów. Mają dyżurować pod telefonami. O 18.00 prezydent Mirosław Lenk odbędzie objazd po zagrożonych miejscach. Jest jednak spokojny. Wysoki poziom Odry utrzyma się przez kilka dni, ale nic nie wskazuje, by miał się znacząco podnieść, ponad 9,.30 metra. Istnieje wprawdzie obawa o stan wałów (w niektórych miejscach zaczynają przesiąkać), ale pogoda nie spłata już figla. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że najgorsze mamy za sobą.
Napływ wody rzeką Odrą z Czech na godz. 14.40 wynosił 905m3/sek. i zmalał w stosunku do godzin rannych. Wzrósł natomiast napływ wody rzeką Olzą; na godz. 14.40 wynosił 821m3/sek. Te przepływy oraz fakt nie przyjmowania wody przez polder Buków może w godzinach wieczorno-nocnych spowodować wzrost poziomu wody na wodowskazie w Miedoni. Prognozowany poziom wody nie powinien przekroczyć 930 cm i powinien zmieścić się w obrębie wałów w gminie Racibórz.
18 maja, godz. 20:46
Sytuacja stała się stabilna
O godzinie 20.00 stan Odry w Chałupkach był stabilny (628 cm, tak samo jak o 19.00), w Krzyżanowicach wzrósł do 884 cm (z 879 o 19.00) w Miedoni spadł z 883 do 880 cm. Racibórz wciąż ma więc około 70 cmm rezerwy. Prezydent Mirosław Lenk jest dobrej myśli. - Sytuacja jest stabilna, choć wysoka woda utrzyma się przez kilka dni - zapewnia. O 18.00 odbył objazd po newralgicznych miejscach. W żadnym nie zauważono nic niepokojącego. Na Proszowcu pracuje stara poniemiecka oczyszczalnia. Służy jako przepompownia. Dzięki niej woda nie zalała nowej oczyszczalni. - Wodociągi spisują się bardzo dobrze. Odra nie jest teraz dla nas groźna. Gorzej z siecią kanalizacyjną. Tu musimy mocno pracować - mówi wiceprezydent Wojciech Krzyżek. Nieczynny jest wiadukt przy dworcu. Czynny natomiast ten przy ul. Eichendorffa. Popołudniem woda opadowa wdarła się do hotelu Polonia. Trwa spotkanie sztabu kryzysowego w Starostwie. Komunikat wkrótce. Droga krajowa nr 78 w gminie Krzyżanowice w rejonie mostu Zabełków-Olza jest przejezdna.
18 maja, godz. 22:15
Starosta Adam Hajduk: Możemy spać spokojnie!
– Sytuacja jest stabilna. Tej nocy możemy spać spokojnie – przekonuje starosta Adam Hajduk na wieczornej konferencji prasowej. Stan rzeki Odry wynosi 880 cm. Konstrukcja wałów jest nieznacznie naruszona, ale powinna wytrzymać. – Nie zanotowaliśmy żadnych przecieków – uspokaja starosta.
– Początkowo niepokoiły nas intensywne opady w Cieszynie i szybko przybierająca rzeka Olza. Jednak dostaliśmy zapewnienia, że taki stan Olzy nie zagraża Raciborzowi – przekonuje starosta, Adam Hajduk. W nocy stan Odry może podnieść się do 900- 950 cm. – Konstrukcja wałów jest nowa. Mimo że znacznie namokły, powinny wytrzymać. Na razie nie odnotowaliśmy żadnych przecieków – zapewnia starosta. Apeluje równocześnie, by ludzie przyglądający się stanowi rzeki nie wchodzili na worki z paskiem, czy też na same wały. – Każde przemieszczanie się nimi może spowodować dalszego osłabienia ich, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do ich uszkodzenia – podkreśla starosta.
Sytuacja ustabilizowała się również w pobliskich gminach. W Krzyżanowicach DK 78 jest już przejezdna. – Woda w Miedoni i Krzyżanowicach oscyluje w granicach 880 cm., to dobry znak – mówi Hajduk, dodając że taki stan będzie utrzymywał się jeszcze kilka dni. – Nie spodziewajmy się radykalnych spadków z 800cm do stanu zagrożenia – zaznacza. W Chałupkach woda nieco opadła, aktualnie wynosi 623 cm. W Ciechowicach, gdzie jeszcze kilka godzin temu zastanawiano się nad ewakuacją ludności, sytuacja też się uspokoiła.
19 maja. godz. 08:25
Sytuacja powodziowa stabilizuje się.
W Raciborzu w nocy notowano wzrosty poziomu wody na wodowskazie w Miedoni nieprzekraczający 10 cm. Obecnie stan ustabilizował się na poziomie 890 cm (według pomiaru elektronicznego), 884 cm (telemetria).
Obserwuje się duże spadki poziomu wody na wodowskazach w Chałupkach oraz na dopływach Odry; na Olzie. Należy spodziewać się dalszej stabilizacji sytuacji powodziowej. Nadal obowiązuje stan gotowości powodziowej. Wczoraj (18 maja)późnym wieczorem rozpoczęto przegląd wałów przeciwpowodziowych na całej ich długości, od śluzy na przy Fabryce Kotłów Rafako SA po granicę z Gmina Nędza. Obecnie trwa drugi przegląd wałów po obu stronach Odry. Do tej pory nie zanotowano przesiąków w wałach.
Zobacz galerię (296) |
Komentarze społecznościowe |