Rower | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nowy szlak rowerowy na jesienne wyprawy
Łączy Zwierzyniec z Majdaniem Sopockim koło Suśca, przebiegając przez kilka innych popularnych turystycznych miejscowości Roztocza, m.in. Guciów, Bondyrz, Krasnobród, Szur. Poprowadzony utwardzonymi drogami, bez zbyt forsownych podjazdów, może być idealnym rozwiązaniem na aktywne wycieczki dla mniej wprawionych rowerzystów, w tym rodzinne wyprawy z dziećmi czy osobami starszymi.
Szlak prowadzi ze Zwierzyńca (początek przy skrzyżowaniu ul. Wachniewskiej i Browarnej) do Obroczy, gdzie możemy napić się źródlanej wody, a także skorzystać z możliwości spływu kajakowego po Wieprzu. W sąsiednim Guciowie można zwiedzić prywatny skansen i skorzystać z gościny Zagrody Guciów. Następnym etapem jest Bondyrz, malowniczo położony nad Wieprzem, gdzie zachował się młyn wodny i ruiny dawnej ordynackiej łaźni.
Następnie, wspólnie ze szlakiem pieszym (zielonym), szlak prowadzi do gościńca krasnobrodzkiego, gdzie skręca na wschód. Dawny trakt pamięta wiele wydarzeń historycznych. W 1500 roku gościńcem wędrowały hordy tatarskie, a na przedwiośniu 1656 r. szły wojska szwedzkie z królem Karolem Gustawem, który po nieudanym oblężeniu twierdzy zamojskiej, wyprawił się na Lwów. To tutaj, pod obecnymi Trzepiecinami wojska Stefana Czarnieckiego "przetrzepały" Szwedom skórę, a fakt ten upamiętnia nazwa wioski.
Przy następnym młynie na Wieprzu możemy odpocząć od trudów wędrówki i posilić się smakowitym roztoczańskim pstrągiem. Następnie przejeżdżamy przez Kaczórki i Hutki, znane z bogatych źródeł wody. Za Hutkami zaczyna się długi, ponad pięciokilometrowy odcinek szlaku wiodący środkiem roztoczańskich lasów, z olbrzymimi bukami, jodłami i sosnami.
Wygodną szutrową drogą dojedziemy w okolice kaplicy św. Rocha w Krasnobrodzie, na skraju rezerwatu przyrody Św. Roch. Tutaj znajduje się parking i miejsce wypoczynku, gdzie można zakupić pamiątkę, przybić pieczątkę, napić się kawy lub zimnego napoju. Proponujemy pozostawienie roweru i udanie się kilkaset metrów do wąwozu, na leśne uroczysko z kaplicą św. Rocha, gdzie 24 marca 1863 r. powstańcze oddziały Michała Lelewela-Borelowskiego stoczyły bitwę z Moskalami.
Później szlak doprowadza do ulicy Lelewela w Krasnobrodzie, skąd można dojechać do Krasnobrodu-Podklasztoru i Sanktuarium MB Krasnobrodzkiej. Znajduje się tam również informacja turystyczna. Po powrocie do węzła szlaków przy skrzyżowaniu ul. Lelewela i Modrzewiowej, trasa wiedzie do niewielkiej wioski Szur, znanej z prywatnej galerii sztuki. W części wschodniej na starej sośnie (pomnik przyrody) jest umieszczona kapliczka misternej roboty.
Za Szurem trasa doprowadza do wsi Łuszczacz koło wzgórza Wapielnia. Wieś jest najwyżej położoną miejscowością w woj. lubelskim (ok. 350 m. n.p.m.). Dalej szlak wiedzie przez niewielkie osady o nazwach Wioska i Róża do wsi Ciotusza Nowa, położonej nad rzeką Sopot, gdzie zachowały się m.in. dawne zabudowania folwarczne ordynacji zamojskiej i nieczynny młyn wodny oraz piękna przydrożna figura św. Jana Nepomucena.
W Majdanie Sopockim Pierwszym szlak prowadzi nad zalew z plażą, kąpieliskiem, restauracją i ośrodkami wypoczynkowymi. W Majdanie Sopockim Drugim, po przejechaniu tamy, łączy się z Centralnym Rowerowym Szlakiem Roztocza (przy skrzyżowaniu dróg z Grabowicy do Nowin i Ciotuszy), którym możemy powrócić do Zwierzyńca, a w sezonie letnim dojechać do Suśca i tam wsiąść razem z rowerem do szynobusu.
Roztoczański Szlak Rowerowy Zwierzyniec - Krasnobród - Majdan Sopocki, o długości 47,5 km, został zaprojektowany przez znakarzy z Oddziału PTTK w Zamościu. Realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu środkami Województwa Lubelskiego z dotacji 2012 i 2013 r.
Zobacz galerię (3) |
Komentarze społecznościowe |