Kulturalni | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Śladami Leona Wyczółkowskiego - motywy sakralne w twórczości artysty w bydgoskim Muzeum
Patron bydgoskiego Muzeum Leon Wyczółkowski stworzył wiele różnorodnych prac prezentujących Chrystusa, kościoły, wnętrza sakralne czy też sarkofagi królewskie. Artysta już w okresie studiów malował utrzymane w akademickiej konwencji sceny religijne. Jego wczesne obrazy ukazujące Chrystusa w grobie czy Chrystusa ukrzyżowanego są utrzymane w nurcie malarstwa realistycznego. W tworzonych przez niego widokach wnętrz sakralnych i scenach religijnych niezwykle ważną rolę pełni światło, które uwypukla tajemniczy, poważny nastrój miejsca.
Artysta malując bryły kościołów, zwracał uwagę na detal architektoniczny i zabytkową strukturę. Poszukiwał ciekawych, czasem zaskakujących ujęć budowli sakralnych. Miał określony sposób ujmowania kościołów w bliskim kadrze, z dużymi połaciami dachów na tle dużej partii nieba. Natomiast drewnianą architekturę cerkwi wtapiał w krajobraz górski, podkreślając kolorem, światłem oryginalność budowli. Motywy sakralne pojawiały się także w planszach graficznych, jedną z tek poświęcił w całości Kościołowi Panny Marii w Krakowie.
Eksperymentował w zakresie technik, stosował silne kontrasty, wprowadzając śmiałe efekty świetlne, innym razem zaś delikatną, miękką linię. Leon Wyczółkowski był artystą wrażliwym na dzieła sztuki dawnej, stąd te liczne przykłady architektury i wnętrz sakralnych w jego twórczości.
Szczegóły dotyczące konkursu oraz regulamin znaleźć można TUTAJ
źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Komentarze społecznościowe |