Kulturalni | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Li Kecai z Pekinu ambasadorem chińskiego malarstwa w Polsce
Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ Instytut Konfucjusza w Krakowie, Centre for Chinese Language and Culture The Confucius Institute in Krakow wzbogaciło się o cenny olejny obraz swojego patrona namalowany przez prof. Li Kecai z Pekinu.
Uroczyste przekazanie tego obrazu miało miejsce w sali senackiej krakowskiego Collegium Novum w dniu 27 listopada 2013 w obecności dyrektorów centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ Instytut Konfucjusza w Krakowie (Dyr. Dr Joanna Wardęga i Wicedyrektor Prof. Sun Zhongli) i w obecności Jego Magnificencji Pana Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka oraz polsko-chińskiej rodziny profesora z Krakowa.
Obraz Konfucjusz znajdzie się w auli wykładowo-koncertowej w zabytkowej kamienicy przy ulicy Radziwiłłowskiej w Krakowie, gdzie mieszczą się sale wykładowe i znakomicie wyposażona w chińskie i europejskie książki biblioteka krakowskiego Instytutu Konfucjusza. To kolejny dar dla krakowskiej kultury od chińsko-polskiej rodziny Li, której brylantem jest od 10 lat znakomita i szeroko koncertująca w kraju i za granicą pianistka Krystyna Li Man Szczepańska. Grała ona także polską i chińską muzykę na wielu festiwalach kultury chińskiej zorganizowanych w wielu polskich miastach a w Krakowie przez Instytut Konfucjusza oraz przybliżała muzykę chińską i europejską członkom Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko Chińskiej, w którego zarządzie zajmuje się sprawami kultury.
Jej ojciec prof. Li Kecai, jest także członkiem TPPCH i do Polski przyjeżdża systematycznie już od 8 lat m. in. prywatnie do córki pianistki i wnuczek i każdy wielomiesięczny pobyt owocuje dodatkowo wieloma jego przedsięwzięciami wystawowymi własnego malarstwa oraz pojawieniem się w jego obrazach polskich pejzaży i spotkanych ludzi.
Nawiązał także bliskie kontakty z wieloma polskimi muzeami i galeriami (prezentował swoją wystawę pt. Zakazane miasto w Pekinie nawet w galerii diecezjalnej katolickiej) oraz oddziałami Muzeum Narodowego i potrafił dotrzeć z rodziną bezpośrednio do wybitnych twórców europejskich mieszkających i tworzących w Polsce, takich jak znakomity wenecki pejzażysta Damiano Bozzaato w Andrychowie. Ci dwaj wielcy twórcy rozmawiali ze sobą wielokrotnie wymieniając opinie na temat europejskiego i chińskiego malarstwa. Obydwaj mają wielki dorobek z okresu ponad 50 lat twórczej pracy. Takie kontakty jak z Bozzato i wizyty w wielkich polskiech galeriach sztuki zaowocowały szczególną nominacją profesora Li Kecai w chińskim ministerstwie kultury.
W ostatnich dniach prof. Li Kecai został mianowany kierownikiem do spraw kultury w bardzo liczącej się w CHRL organizacji (to instytucja dotowana bezpośrednio w budżecie państwa chińskiego) o nazwie The Chinese Peoples Association for Friendship with Foreign Countries w Wydziale Kultury w Pekinie odpowiedzialnym za kontakty z przedstawicielami kultury w tym z malarzami w Europie i na świecie.
Warto przyjrzeć się nie tylko z tej okazji bliżej biografii tego właśnie przedstawiciela wielkiej chińskiej kultury. Li Kecai jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Malarzy Chińskich i jest współczesnym artystą malarzem tworzącym obrazy olejne. Urodził się 29 kwietnia 1940 w mieście Dalian w prowincji Liaoling u stóp gór Dalian. Ulubionym wzorem dla niego było malarstwo i artyści rosyjscy i radzieccy. Duży wpływ na niego miał również impresjonizm francuski. Stworzył ponad 1000 akwarel, szkiców węglem oraz obrazów olejnych.
Na swoim koncie ma wystawy m.in. w Galerii Malarstwa Chińskiego oraz w Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Pekinie. Wpisany został do Chińsko-Japońskiej Księgi Malarzy Współczesnych, sylwetka jego znajduje się również w wydawnictwie „Who is Who” pt. „Współcześni Chińscy Malarze” oraz „Historia Chińskiej Sztuki Malarskiej i jej przedstawiciele”. Dzieła jego kupują kolekcjonerzy m.in. z USA, Francji, Japonii, Hong Kongu, Tajwanu i Singapuru. Jego obrazy przedstawiają Stary Pekin, chutongi, Pałac Cesarski, Wielki Mur Chiński, Zakazane Miasto.
Na swoim koncie ma również wystawy w Polsce m.in. w Auditorium Maximum UJ, w Klubie Kultury „PALETA”, w Krakowskiej Szkole Wyższej w Galerii „U Frycza”, w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, w Zakopanem w Hotelu Orbis GIEWONT, w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach, w 2008 roku w Galerii „Audialnia”. Swoimi obrazami przybliża Pekin, stolicę Chin przyjaciołom w Polsce. W czasie pobytu w Europie uwiecznia najbardziej znane widoki z Polski i Unii Europejskiej.
Na marginesie: w jego cyklu obrazów pt. Zakazane miasto w Pekinie (zdjęcia w galerii) warto zwrócić uwagę na wpływy impresjonistyczne.
Tekst: Wiesław Adamik
Fot. W. Adamik i Jan Szczepański
Zobacz galerię (31) |
Komentarze społecznościowe |