Kulturalni | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Żołnierze Polski Podziemnej na kalendarzu IPN
Wyjątkowy kalendarz ścienny na rok 2014 przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. Wydawnictwo nosi tytuł „Żołnierze Polski Podziemnej”.
Kalendarz zilustrowany jest reprodukcjami portretów olejnych, grafik i rysunków przedstawiających sylwetki znanych i mniej znanych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Niecodzienni są też Autorzy portretów - są to Artyści zrzeszeni w Towarzystwie Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi.
Wśród zaprezentowanych postaci są: mjr Witold Pilecki, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” czy płk Jan Piwnik „Ponury”, dowódcy związani z partyzantką akowską Okręgów Wileńskiego i Nowogródzkiego: płk Aleksander Krzyżanowski „Wilk”, por. Anatol Radziwonik „Olech”, por Jan Borysewicz „Krysia” czy ppor. Adolf Pilch „Góra”, „Dolina”. Jedną z postaci umieszczonych w kalendarzu jest kpt. Weronika Sebastianowicz „Różyczka”, Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi.
W kalendarzu uwzględniono święta religijne i państwowe, m.in. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca), Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 stycznia), ale także ważniejsze rocznice historyczne, np.: przekształcenie ZWZ w AK (14 lutego), rocznicę Bitwy pod Monte Cassino (18 maja), rocznicę niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę, a zarazem Dzień Sybiraka (1 i 17 września) i wiele innych.
Pomysł takiej formy kalendarza jest efektem wystawy, która została otwarta w białostockim Oddziale Instytutu w dniu 27 września 2013 r. i uświetniała obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego oraz uroczystą galę wręczenia Nagrody Honorowej „Świadek Historii”.
„Dobrym duchem” całego przedsięwzięcia jest Konsul Generalny RP w Grodnie Pan Andrzej Chodkiewicz.
Oficjalna prezentacja kalendarza z udziałem Pana Konsula Chodkiewicza oraz Autorów obrazów odbędzie się w dniu 14 stycznia br. o godz. 12.00 na białostockim Przystanku Historia (siedziba Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku, ul. Warszawska 48).
źródło: IPN, www.wrotapodlasia.pl
Komentarze społecznościowe |