Kulturalni | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Stolica Kultury Mazowsza 2014 wybrana
W tym roku szczególnie zapraszamy na północne Mazowsze do powiatu przasnyskiego, który przygotował bogatą i interesującą ofertę wydarzeń kulturalnych, stając się tym samym Stolicą Kultury Mazowsza. W ciekawej i różnorodnej ofercie zaplanowano imprezy, które – skupiając lokalną utalentowaną młodzież, artystów i twórców – będą popularyzować dziedzictwo kulturalne powiatu przasnyskiego w jak najszerszym zakresie.
W kalendarzu znajdziemy zatem wydarzenia muzyczno-artystyczne, a także imprezy o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej popularyzujące twórczość artystów światowego formatu, którzy związani są z powiatem. Nie może też zabraknąć imprez historycznych i patriotycznych przybliżających historię regionu i Polski, np. biwak patriotyczny na Polskiej Kępie, czy też obchody Święta Niepodległości.
Szczególnie zachęcająco zapowiadają się przedsięwzięcia związane z 20. rocznicą śmierci Stanisława Ostoi-Kotkowskiego „ojca sztuki laserowej”, prekursora na skalę światową zastosowania nowoczesnych technik w sztukach plastycznych (laser, grafika komputerowa, fraktale, itp.). Artysta spędził swoją młodość w Przasnyszu, a w późniejszym okresie tworzył i pracował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. W 2008 r. archiwum prac Ostoi-Kotkowskiego (zawierające różnorodne formy sztuki polskiego artysty: zapisy wykładów, programy, fotografie, slajdy, pokazy laserowe, modele rzeźb, rzeźby) znajdujące się na University of Melbourne zostało wpisane do projektu UNESCO „Memory of Word Register” dla Australii, który gromadzi najbardziej wartościowe dokumenty obrazujące historię świata. Do udziału w tych przedsięwzięciach zaproszono wielu artystów. Planowane jest m.in. zaangażowanie do projektu wybitnego polskiego twórcy – Jerzego Kaliny, który będzie przygotowywał scenariusz. Program obchodów, organizowanych pn. „Przasnysz Ostoją Światła Kotkowskiego” wyróżnia się bogactwem i różnorodnością planowanych wydarzeń artystycznych z różnych dziedzin sztuki, tj.: sztuk wizualnych, multimediów teatru, muzyki i filmu, warsztatów, tematycznie przygotowanej gry miejskiej.
Rok 2014 to także 100. rocznica wybuchu I wojny światowej. Dlatego w programie kulturalnym nie mogło zabraknąć imprez nawiązujących do zdarzeń wojennych sprzed 100 lat. Zostanie tu wykorzystane szerokie spektrum przekazu kulturowego: od pokazów filmów, rekonstrukcji – inscenizacji bitew (ok. 200 rekonstruktorów z Polski, Rosji, Litwy, Niemiec i Słowacji), poprzez organizację tematycznych wystaw historycznych, publikacji nawiązującej do tego okresu, teatru ulicznego czy też pikniku historycznego.
W przedstawionym kalendarzu imprez na specjalną uwagę zasługują również obchody 300-lecia urodzin bp. Adama Krasińskiego połączone z otwarciem Muzeum Rodu Krasińskich w Krasnem. Odbędą się one w odrestaurowanej przy wsparciu środków unijnych wieży ciśnień (z drugiej połowy XIX w.). Muzeum uzupełni ofertę turystyczną związaną z rodem Krasińskich. Będzie ono współpracować z oddalonym o 23 km Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, w którym znajduje się m.in. Dwór Krasińskich.
Harmonogram imprez odbywających się na terenie powiatu przasnyskiego zostanie opublikowany na stronie internetowej Samorządu Województwa Mazowieckiego www.mazovia.pl, jak również na stronach internetowych Starostwa Powiatowego w Przasnyszu.
Stolicą Kultury Mazowsza był już: Pułtusk, Węgrów, Sokołów Podlaski, Szydłowiec, Płońsk, Sierpc, Maków Mazowiecki, Powiat Piaseczyński, Powiat Sochaczewski, Powiat Żyrardowski, Kozienicki i Mławski. Do tegorocznej edycji zgłosiły się trzy starostwa z terenu województwa mazowieckiego: garwolińskie, grójeckie i przasnyskie. Laureat Konkursu – powiat przasnyski oprócz zaszczytnego tytułu otrzyma wsparcie finansowe od Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości 100 000 zł.
źródło: www.mazovia.pl
Komentarze społecznościowe |