Kulturalni | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jak za Chopina…
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina uczcił obchody Roku Oskara Kolberga wystawą „Takiem tęgo dudlił, że się wszyscy zlecieli. Instrumenty ludowe na ziemiach polskich w czasach Fryderyka Chopina” w Żelazowej Woli. Wystawa prezentuje instrumentarium ludowe, z którym młody Chopin zetknął się podczas licznych podróży, a także najbardziej charakterystyczne i najciekawsze obiekty z muzycznych regionów Polski.
W pawilonie „Preludium”, położonym na terenie parku otaczającego dom urodzenia Fryderyka Chopina, można obejrzeć m.in. cenne eksponaty wypożyczone z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Są to: niezwykle cenne dudy wielkopolskie nieznanego twórcy datowane na 1 połowę XX wieku, piękny kozioł ślubny Floriana Modrzyka z Mosiny datowany na 1989 r., kozioł weselny Czesława Prządki jednego z najlepszych twórców wielkopolskich z 1984 r. oraz sierszeńki jednopęcherzowe Franciszka Domagały ze Zbąszynia z 1970 r. oraz dwustrunne basy kaliskieto wykonane przez Pawła Rajcę z Godzieszy Małych, datowane na 1946 r.
Warto zwrócić uwagę na typowe dla basów ludowych zastosowanie podstawka „z nóżką”, która spełnia jednocześnie funkcję duszy. Sposób wykonywania basów dłubanych ukazany jest poprzez eksponat pochodzący z warsztatu Jana Rafalskiego z Jagodnego na Kielecczyźnie: basy w fazie przed sklejeniem, datowane na 1969 r. Instrumenty przedstawiające proces twórczy ludowego lutnika to rzadkość w zbiorach muzealnych. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu może się poszczycić przykładami skrzypiec i basów w różnych fazach budowy, które Jan Rafalski wykonał na zamówienie muzeum w 1969r.
Wernisaż wystawy odbył się 1 marca, w 204. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Instrumenty będzie można oglądać do końca listopada 2014 r.
źródło: www.mazovia.pl
fot.W.Kielichowski
Komentarze społecznościowe |