Muzea | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Skarb spod Mokrej
Dzięki współpracy z fundacją Było… nie minęło redaktora Adama Sikorskiego, kolekcję Muzeum Broni Pancernej wzbogacił prawdziwy skarb – szczątki tankietki TKS spod Mokrej!!! Mimo, iż w Polsce mamy już kilka tankietek (cztery tankietki TK-S, tankietkę TK-3 i 2 ciągniki C2P) prawie wszystkie zostały sprowadzone zza granicy i wrześniowa historia wojenna żadnej z nich nie jest znana. W przypadku znaleziska spod Mokrej już na dzień dzisiejszy wiemy dość dużo o losach pojazdu, a badania historyków dopiero się rozpoczęły.
Tankietka pochodziła z 21 dywizjonu pancernego dowodzonego przez majora Stanisława Glińskiego. Dywizjon został zmobilizowany w połowie sierpnia 1939 przez 12 Batalion Pancerny w Łucku dla Wołyńskiej Brygady Kawalerii. 21 dywizjon pancerny wraz z całą Brygadą wszedł do walki już 1 września w słynnej Bitwie pod Mokrą, opóźniając posuwanie się nieprzyjaciela i skutecznie kontratakując w kluczowych momentach bitwy. W trakcie odwrotu spod Mokrej, jedna z 13 tankietek ugrzęzła przy próbie pokonania starorzecza rzeczki Kocinka (Czarna Oksza). Aby nie dostała się w ręce wroga, załoga wysadziła na wpół zatopiony pojazd.
W pod koniec sierpnia tego roku, podczas budowy drogi w okolicach Mokrej, na głębokości 1,5 do 2 metrów, drogowcy natrafili na szczątki tankietki. Pan Krzysztof Rakus, jeden z pracowników firmy remontującej drogę, zabezpieczył znalezisko. Z pomocą kolegów pan Krzysztof poprawnie identyfikował szczątki tankietki, a znalezisku został poinformowany redaktor Adam Sikorski.
Podczas ostatniej wizyty w Muzeum Broni Pancernej odbyło się oficjalne przekazanie szczątków TK-S przez fundację „Było… nie minęło”. Ustalono przy tym także, że ze względu na przeogromną wartość historyczną pozyskanych elementów, części te nie zostaną wykorzystane do rekonstrukcji odbudowywanego w MBPanc TK-Sa (z Norwegii), ale będą eksponowane oddzielnie.
Muzeum dziękuje panu Krzysztofowi Rakusowi oraz fundacji „Było… nie minęło” z Adamem na czele za bezcenny dar!!
Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu
Zobacz galerię (10) |
Komentarze społecznościowe |