Muzea | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
ArtDeco na Śląsku - porcelana i szkło
Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Dyrektor Muzeum Śląskiego w Görlitz, Dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górzem oraz prywatni kolekcjonerzy zapraszają na wernisaż wystawy czasowej ArtDeco na Śląsku - porcelana i szkło, który odbędzie się w czwartek, 28 listopada 2013, o godzinie 13.00 w sali odczytowej Muzeum Śląska Opolskiego.
Wywodzący się z Francji styl art decoratif, znany jako art déco, począwszy od czasów pierwszej wojny światowej aż po lata 30. XX wieku wywierał wpływ na różne dziedziny życia. Od architektury po sztukę użytkową ‒ art déco szybko rozpowszechniło się na skalę międzynarodową. Łącząc kształty, materiały, kolory i motywy z niczym nieskrępowaną twórczą swobodą, nadając im jednocześnie silnie stylizowaną formę, tworzono wyjątkowe, po dziś dzień intrygujące przedmioty.
Producenci mebli, pojazdów, ubrań, biżuterii, ceramiki, wyrobów metalowych i szklanych oferowali zainteresowanym stylem art déco bogaty asortyment. To właśnie śląscy wytwórcy odgrywali w tym zakresie istotną rolę: na obszarze całego Śląska działały liczne, nastawione na eksport fabryki porcelany, popularność zdobywały także dzieła wytwórców szkła z regionu karkonoskiego, kłodzkiego i z Pieńska.
W przypadku ceramiki, obok największych wytwórni jak „C. Tielsch” i „C. Krister” z Wałbrzycha, które spośród ogromnej oferty tylko część produktów wytwarzały w nowoczesnych formach, najprężniej działały m.in. fabryka porcelany z Jaworzyny Śląskiej, a także firmy „P. Donath”, „C.H. Tuppack”, „K. Steinmann” z Parowej oraz firma „Reinhold Schlegelmilch” z Tułowic. Choć projektanci szerokiego spektrum form, wzorów i dekoracji nie są dziś znani, szerokie spektrum tych wyrobów prezentuje bardzo wysoki poziom. Również producenci szkła jak Huta Szkła „Józefina” ze Szklarskiej Poręby oraz firma „Richard Suessmuth” z Pieńska oferowali produkty w nowym stylu, które z powodzeniem konkurować mogły z wyrobami z Czech i Austrii.
Zobacz galerię (4) |
Komentarze społecznościowe |