Muzea | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wyjątkowe kalendarze z Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej
Kolejny już kalendarz ukazujący piękno miejsca urodzenia pisarza Henryka Sienkiewicza wydało Muzeum w Woli Okrzejskiej. Specjalnie dla naszego portalu nadesłał taki kalendarz na rok 2014 kustosz Cezary Cybulski.
Te kalendarze sienkiewiczowskie, dość unikalne w skali kraju, to autorski fotograficzny pomysł właśnie Cezarego Cybulskiego, który w naturalny sposób zrodził się z jego pasji dokumentowania w artystycznej fotografii mijającego czasu, pór roku na przestrzeni wielu lat wokół dworku babci Sienkiewicza, blisko którego sam się urodził i mieszkał długie lata w dzieciństwie, a potem pracując z muzeum wykonał tysiące zdjęć. Jak sam mówi, zrobił ich tak wiele o każdej porze dnia i roku, że teraz już tylko może to powtarzać. Dobrze więc się stało, że z tego ogromnego dorobku cząstka jest publikowana w tych kalendarzach, które zawierają także kalendarium rocznic i wydarzeń związanych z postacią Henryka Sienkiewicza.
Jak podają Cezary i Maciej Cybulski z Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - Kalendarz (tego muzeum na rok 2014 - przypis W.Adamik) jest skierowany nie tylko do odbiorców polskich, świadczą o tym nazwy miesięcy w językach angielskim i rosyjskim. Należy po raz kolejny podkreśli, że nasze muzeum odwiedzają bardzo liczne grupy turystów zagranicznych. W roku 2013 gościliśmy osoby m.in. z Ukrainy, Rosji, Armenii, Brazylii, Meksyku, Australii, Mołdawii, Francji, Niemiec.
Kontakt z muzeum: tel. 25 755 90 00, 797 570 705
strona: http://www.facebook.com/profile.php?id=100003323151458&sk=wall
Kalendarz można zdobyć odwiedzając muzeum, a łagodna zima 2013/2014 sprzyja obecnie wizycie z odległych stron także o tej porze roku.
Przez wiele lat dyrektorem placówki był Antoni Cybulski, nestor rodu. Od 1 stycznia 2014 roku ster kierowania muzeum w Woli Okrzejskiej przejmuje oficjalnie Maciej Cybulski, brat Cezarego, także historyk sztuki, znakomity przewodnik muzealny i autor publikacji m.in. popularno-naukowej wydanej przez Muzeum o latach dziecięcych Henryka Sienkiewicza. Tego typu wydawnictw o ziemi łukowskiej, ziemi Henryka Sienkiewicza lat pierwszych, wydanych przez to właśnie podlaskie muzeum sienkiewiczowskie na przestrzeni lat jest już pokaźna bibliografia. Wyróżniają się zwłaszcza książeczki Anny Cybulskiej z pamiętnikarskim albumem "Pamiętnik mojego życia" o którym pisaliśmy w naszym portalu i przygotowanym do druku tomikiem o związanej z Sienkiewiczami rodzinie Dmochowskich z Burca. Zobacz TUTAJ
Muzeum Sienkiewicza wydaje także nieustannie własne zakładki do książek i ciekawe pocztówki, co cieszy tym bardziej, że to właśnie Henryk Sienkiewicz wymyślił ok. 1900 roku nazwę "pocztówka".
tekst: Wiesław Adamik
Fotografie wykonane między innymi przez Wiesława Adamika podczas programu Radio Lublin i zlotu szkół i innych placówek imienia Henryka Sienkiewicza zorganizowanego przez wydział promocji i kultury Starostwo Powiatowe w Łukowie 23 września 2013 roku oraz foto z kalendarza Muzeum Sienkiewicza: Cezary Cybulski.
Zobacz galerię (30) |
Komentarze społecznościowe |