Muzea | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Medialne życie Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego jest postrzegane jako jedna z najnowocześniejszych instytucji kultury w Polsce. Zapracowaliśmy na tę opinię nie tylko dzięki multimedialnej ekspozycji, ale również poprzez umiejętne wykorzystywanie mediów społecznościowych w swojej komunikacji. Kończący się rok był wyjątkowo interesujący pod względem naszych działań prowadzonych sieci.
Oprócz strony internetowej, naszą wizytówką w Internecie jest profil na facebooku, którego grono fanów stale się powiększa. W grudniu 2012 roku przekroczyliśmy liczbę 50 tysięcy fanów profilu. Rok później to już prawie 77 tysięcy osób, co oznacza wzrost o ponad 50%. Jesteśmy najpopularniejszym warszawskim muzeum na facebooku. Inne instytucje mogą się pochwalić następującymi wynikami: Centrum Nauki Kopernik – 59 tys., Zachęta – 30 tys., Muzeum Sztuki Nowoczesnej – 29 tys., Pałac w Wilanowie – 12 tys., Zamek Królewski – 7 tys., Łazienki Królewskie – 5 tys. W skali ogólnopolskiej więcej użytkowników zgromadził profil Muzeum Auschwitz, którego społeczność liczy 97 tysięcy fanów.
Największym sukcesem na facebooku MPW w minionym roku było opublikowanie dwóch postów miesiąca. W marcu opublikowano mema (zdjęcie z krótkim tekstem) przypominającego o 70. rocznicy Akcji pod Arsenałem. Post zebrał ponad 6 tysięcy polubień, blisko 300 komentarzy i niemal 17 tysięcy udostępnień. Z kolei lipcowy mem zapowiadający 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego udostępniło ponad 20 tysięcy użytkowników facebooka. Dwa spośród 12 najpopularniejszych postów miesiąca zostały opublikowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, co świadczy z jednej strony o dużym zainteresowaniu internautów tematyką Powstania Warszawskiego i historią oraz o tym, że instytucje kultury, które umiejętnie wykorzystują media społecznościowe mogą konkurować z profilami komercyjnymi i rozrywkowymi.
Wśród najciekawszych projektów warto wymienić dwa: „Zagadkowe zdjęcia ze zbiorów MPW” oraz „Pytanie o Powstanie, czyli lekcja historii na facebooku”. Pierwszy polegał na rozpoznawaniu niezidentyfikowanych zdjęć archiwalnych - rozpoznano 48 z 51 zamieszczonych fotografii. „Pytanie o Powstanie” była to lekcja historii z udziałem świadków historii. Akcja przebiegała etapami: najpierw zbierane były pytania od internautów, z których wybierano najciekawsze. Następnie na profilu MPW umieszczany był film z odpowiedziami Powstańca.
W tym roku Muzeum założyło na facebooku nowy profil poświęcony filmowi „Powstanie Warszawskie”. Profil funkcjonuje 5 miesięcy i polubiło go prawie 5 tysięcy osób. W roku 2013 Muzeum stworzyło dwie facebookowe aplikacje. Pierwsza z nich to „Godzina W” – przekaz na żywo z 5 punktów Warszawy ukazujący miasto, które zatrzymuje się na minutę, by oddać cześć Powstańcom Warszawskim. Druga - została przygotowana z myślą o promocji filmu „Powstanie Warszawskie”. Aplikacja daje możliwość porównania tych samych kadrów z powstańczych kronik filmowych z przed i po koloryzacji. Na tym samym profilu prowadzona jest akcja ROZPOZNAJ polegającą na przywracaniu tożsamości bohaterom występującym w filmie. Do tej pory udało nam się zidentyfikować 123 osoby.
Muzeum korzysta także z innych kanałów komunikacji w mediach społecznościowych. Profil na Twitterze śledzi 5,3 tys. użytkowników, co jest najlepszym wynikiem wśród wszystkich muzeów w Polsce. Od połowy grudnia prowadzony jest także profil na Instagramie, na którym prezentowane są zdjęcia z codziennego życia Muzeum. Filmy promocyjne, nagrania z wydarzeń i uroczystości pokazywane są za pośrednictwem kanału na YouTube’ie. Dwa najpopularniejsze filmy to trailer filmu „Powstanie Warszawskie” (430 tys. wyświetleń) i nagranie z Godziny „W” w Warszawie (200 tys. wyświetleń).
Zachęcamy do śledzenia naszych profilów w 2014 roku.
www.1944.pl
www.facebook.com/1944pl
www.youtube.com/1944pl
https://twitter.com/Warsaw1944
http://instagram.com/1944pl
źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego
Komentarze społecznościowe |