Muzea | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Konik Muzealny: Dzieciaki z Matejkowej ferajny
Nazywam się Helena. Jestem dziewczynką, to chyba od razu widać z imienia. Mam siedem lat i wkrótce skończę osiem… Zaraz, zaraz… czy to dzieci z Bullerbyn? Ależ skąd! To dzieciaki z Floriańskiej! Dołącz do wesołej drużyny! Tym razem to dzieci Jana Matejki będą Twoimi przewodnikami po zakamarkach domu malarza. Zostaw swój autograf na rysunku mistrza, wejdź na palcach do jego pracowni, poprzeszkadzaj trochę przy malowaniu „Kopernika”!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Joanna Tokarczyk
Konik Muzealny narodził się trzy lata temu w nowo otwartej po generalnym remoncie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Obecnie jako cykl warsztatów objął swoim działaniem wszystkie Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie tworząc jednorodny, lecz stale ewoluujący, system.
Co niedzielę (za wyjątkiem świąt i wybranych, związanych ze świętami weekendów) zajęcia odbywają się w innej galerii Muzeum. Zainspirowane różnorodnością zbiorów muzealnych przyjęły formułę gry, której uczestnicy – rodziny z dziećmi mają okazję odkrywać kolejne tajemnice muzealnych galerii ucząc się i bawiąc równocześnie.
To istotna rola Koników – łączą oddziały i uświadamiają publiczności, że krakowskie Muzeum Narodowe to olbrzymi zbiór dzieł sztuki z różnych epok, dziedzin i stron świata. Gospodarzami spotkań są: macierzysta Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Kamienica Szołayskich ze wspaniałymi przykładami sztuki młodopolskiej i zbiorów kolekcjonerskich, muzea biograficzne – Dom Jana Matejki i Dom Józefa Mehoffera, prezentujący sztukę średniowieczną oraz cerkiewną Pałac Biskupa Erazma Ciołka, EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej, w którym zgromadzono dzieła sztuki europejskiej, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – skarbnica cennych numizmatów i starodruków, Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Książąt Czartoryskich i wreszcie Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.
Każdy Konik jest więc inny – bogactwo dzieł sztuki pozwala na sięganie do różnorodnych kontekstów i przygotowywanie kreatywnych scenariuszy zajęć. Poprzez aktywne pokonywanie ścieżki każdego Konika uczestnicy mają okazję zdobyć, za każdym razem inną, wiedzę.
Warsztaty prowadzą przedstawiciele różnorodnych specjalizacji, które znajdują swój punkt odniesienia w zbiorach muzeum. Animatorami Konika są między innymi plastycy, historycy i historycy sztuki, etnologowie, literaturoznawcy i socjologowie. Wszystkich jednak łączy doświadczenie i czerpanie radości z pracy z najmłodszymi gośćmi muzeum, bo to z myślą o dzieciach i ich najbliższych narodziła się idea Konika Muzealnego.
Cykl otrzymał dwukrotnie nagrodę „Złotego słonecznika” przyznawaną przez portal dla rodziców Czas Dzieci.
Informacje dodatkowe:
- cykl skierowany jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi w wieku 4-7 lat,
- warsztaty odbywają się w wyznaczone niedziele we wszystkich Oddziałach Muzeum Narodowego
- spotkania mają charakter otwarty, uczestnicy mogą w każdej chwili włączyć się do zabawy i skończyć ją w dowolnym momencie
- rozpoczynamy o godzinie 11.00, uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godziny 13.00, warsztaty kończą się o 14.00;
- warsztaty nie wymagają rezerwacji poza wyjątkowymi, określonymi w kalendarium przypadkami,
- przygotowana przez animatorów ścieżka wymaga zaangażowania całej rodziny,
- wstęp: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny), bilet rodzinny: 30 zł (max 3 dzieci, dla opiekuna wstęp bezpłatny)
- opłaty dokonuje się w kasie muzeum bezpośrednio przez zajęciami;
6 kwietnia 2014
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie
Komentarze społecznościowe |