Teatry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jubileusz Tykocińskiego Teatru Amatorskiego
Historia teatru amatorskiego w Tykocinie sięga daleko w przeszłość. Już w roku 1913 (według kalendarza juliańskiego) zaczął tu funkcjonować teatr polski, a od roku 1919 – żydowski. Działający obecnie Tykociński Teatr Amatorski jest spadkobiercą obu tych tradycji. 18 stycznia 2014 r. w Królewskim Mieście uroczyście obchodzono setną rocznicę istnienia amatorskiego ruchu teatralnego w Tykocinie.
Dzieje tykocińskiego teatru amatorskiego splatają się nierozerwalnie z historią regionu. Czas wojny i okupacji oraz niełatwe dla inicjatyw społecznych powojenne czasy PRL to okres wieloletniej przerwy w jego działalności. Dopiero w roku 1985 z inicjatywy Muzeum w Tykocinie i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej działania mające na celu odrodzenie Tykocińskiego Teatru Amatorskiego zostały uwieńczone sukcesem. Od tamtej pory teatr działa z powodzeniem zyskując wciąż nowych widzów, zdobywając nagrody i wystawiając przedstawienia nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Najważniejsze spektakle prezentowane przez TTA to „Obrona Częstochowy” -1986, „Zdobycie Tykocina. Obrazek historyczny z powstania listopadowego” – 1988, „Rebeka, czyli świat żydowskich miasteczek”, „Dziady cz. II” – 1993, „Purimowe łakocie”, „Pastorałka”, „Strażnik królewskiego skarbu” – 1997. „Gorzkie żale – misterium pasyjne” 1997, „Kalwaria tykocińska A.D. 2000”, „Odwiedziny czyli Szalom Alejchem w Kasrylewsce” – 2000, „Dialog krótki o narodzeniu Pańskim” – 2004, „Utrapienia pana starosty” – 2003, „Cielątko Katarzyny Wilkowej i stracony muszkiet pana Kropiwnickiego” – 2013. Teatr przedstawia sztuki nawiązujące do klimatu XIX-wiecznych i przedwojennych teatrów prowincjonalnych i wędrownych. Szczególnie ważną dziedziną działalności są przedstawienia ukazujące przeszłość i dziedzictwo Żydów polskich na przykładzie Tykocina i Podlasia – to zadanie realizowane jest we współpracy z Muzeum w Tykocinie. Dużą popularnością cieszą się przedstawienia purimowe, odgrywane corocznie przed synagogą lub w jej wnętrzu.
W Tykocińskim Teatrze Amatorskim skupia się życie kulturalne mieszkańców miasta, jego twórcy z oddaniem kontynuują zadanie zachowania dziedzictwa pokoleń i popularyzacji najpiękniejszych tradycji miasta i całego województwa podlaskiego.
Jubileuszowa uroczystość, nawiązująca do daty pierwszej wzmianki o teatrze - 26 grudnia 1913 roku według kalendarza juliańskiego, czyli 8 stycznia 1914 roku według kalendarza gregoriańskiego - odbywała się na zamku w Tykocinie. Wzięło w niej udział prawie stu obecnych i byłych aktorów TTA oraz osób związanych z funkcjonowaniem teatru. Wśród jubilatów nie mogło zabraknąć osobistości szczególnie zasłużonych dla historii teatru, takich jak Ewa Wroczyńska, Janusz Kozłowski czy Ryszard Baczewski, a przede wszystkim Zbigniew Pogorzelski, który rozpoczynał swą przygodę z tykocińskim teatrem jeszcze przez II Wojną Światową. Świętowali też aktorzy najmłodsi stażem, a wśród nich były radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Zbigniew Krzywicki.
Reprezentujący samorząd województwa Członek Zarządu Województwa Karol Pilecki złożył wszystkim aktorom i współpracownikom teatru gratulacje i podziękowania za dotychczasowy wysiłek, zapowiadając jednocześnie wparcie i wszechstronną pomoc samorządu na rzecz TTA – nie wykluczył nawet osobistego udziału członków zarządu województwa w pracy scenicznej.
Podczas jubileuszowego spotkania wystąpił działający od 18 lat, a należący do Wspólnoty Żydowskiej, zespół muzyki żydowskiej „Shalom” z Lidy na Białorusi, oraz zespół tańców dworskich Capella Antiqua Bialostociensis - Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku.
źródło: www.wrotapodlasia.pl fot.archiwum portalu
Komentarze społecznościowe |