Galerie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Andrzej Bobrowski. Pielgrzymka. Grafika, obiekt, instalacja
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza do obejrzenia wystawy Andrzeja Bobrowskiego pt. Pielgrzymka. Grafika, obiekt, instalacja. Wystawę można zobaczyć w Galerii Sztuki Nowoczesnej do 31 grudnia.
Andrzej Bobrowski jest profesorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, gdzie prowadzi Pracownię Wypukłodruku i Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się grafiką i działaniami przestrzennymi (instalacje i obiekty) oraz malarstwem. Jego zmieniająca się twórczość, inspirowana kulturą i naturą, zadziwia nieustannymi eksperymentami podejmowanymi w technice wypukłodruku, wpisując się w nurt nowatorskich tendencji. Tę różnorodność świata materii, a równocześnie spójność formy i metaforycznego przekazu pragniemy przedstawić na wystawie Pielgrzymka, stanowiącej wybór najnowszych realizacji. Na ekspozycji, obok tytułowej Pielgrzymki – instalacji wkomponowanej w przestrzeń wystawienniczej sali, prezentowane będą wielkoformatowe prace, wykonane w autorskiej technice wypukłodruku, m.in. Pola Miłości, Brama I-II i Synagoga w Toledo.
Własną, głęboko przemyślaną koncepcję obrazowania artysta ujmuje słowami: - Świat natury i kultury, w którym matryca przeze mnie tworzona, jej lico – ta pierwsza gładka powierzchnia – płaszczyzna, ta zastana razem z tą stwarzaną poprzez obróbkę pierwszej, czyli wycinanie w głąb jej materii, dzięki której zaproponowany na pierwszej płaszczyźnie rysunek staje się czytelny, jest dla mnie symbolem dualizmu praktycznie wszystkiego co istotne. Jedną z tajemnic druku wypukłego jest to, że w gładkiej powierzchni płaszczyzny wycina się to, co zbędne – jak w życiu. To wycięte nadaje sens temu co pozostaje. To co zostało, powołuje do życia formę, rysunek, znak, symbol – tworzy historię matrycy, ale też może być przyczynkiem do stworzenia nowej rzeczywistości, czyli historii odbitki. To co wyrzucone, znajduje się poza obowiązującym prawem. Ale pozostaje nadal w systemie i żyje, czasem bardzo krótko i też tworzy własną historię.
Andrzej Bobrowski studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1990 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Drzeworytu prof. Zbigniew Lutomskiego. Swoją twórczość prezentował na licznych pokazach indywidualnych, od 1991 roku uczestnicząc w około 100 wystawach zbiorowych w Polsce i poza granicami, m.in. wystawach i konkursach graficznych – Międzynarodowe Triennale Grafiki (1991, 2006, 2009, Kraków), Międzynarodowe Biennale Drzeworytu (1992, Bańska Bystrzyca), Triennale Grafik Polskiej (2003, 2006, 2009, Katowice), Międzynarodowe Triennale Grafiki (2004, Oldenburg), Grafik ohne Grenzen International Print Network (2010, Horst Janssen Museum Oldenburg), Contemporary Polish Printmaking Exhibition (2012, Lalit Kala Akademi Galleries, New Delhi) - Barbara Chojnacka.
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Zobacz galerię (7) |
Komentarze społecznościowe |