Styl życia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Trzeba co najwięcej wina pić – czyli o trendach spożywania alkoholu przez Polaków
Z jakim alkoholem kojarzą się czasy PRL-u? Oczywiście z czystą wódką! W dzisiejszych czasach zmienił się jednak trend związany ze spożywaniem alkoholu, a tzw. „czysta" ustępuję miejsca bardziej szlachetnym trunkom. Idąc w ślad Zagłoby, „trzeba co najwięcej wina pić”. Jakie trunki królują dzisiaj na stołach? Który region w Polsce słynie z tradycji winiarskich?
Wyniki badań
Chociaż Polska nie należy do krajów takich jak Francja, Włochy czy Hiszpania, w których picie nektaru Bachusa wiąże się z wieloletnią tradycją, to w ostatnich latach można zauważyć wzrost spożycia wina przez Polaków. Według badań opublikowanych przez CBM INDICATOR po wino w 2015 roku sięgnęło 36% badanych, co oznacza ok. 4% wzrost w stosunku do roku 2014. Co ciekawe, mimo że „czysta” od lat cieszy się największym zainteresowaniem wśród Polaków, po 2012 roku można zauważyć tendencję spadkową, jeśli chodzi o jej zakup i spożycie.
Według badań Polacy coraz częściej sięgają po wina słodkie i półsłodkie. Zaczynają również być bardziej otwarci na szczepy z różnych regionów. Modne stało się picie win lokalnych, charakterystycznych dla danego regionu. Coraz więcej młodych ludzi odkrywa także magię tego trunku, podając je podczas spotkań z przyjaciółmi. Z czego wynika wzrost zainteresowania winem? Wino jest na „topie” ze względu na zmieniającą się kulturę picia w Polsce, jego właściwości zdrowotne i elegancki wygląd konsumenta z kieliszkiem w ręku.
Wino z Podkarpacia
Jednym z najważniejszych regionów Polski związanych z tradycją winiarską jest Podkarpacie – tam rozpoczęło się odradzanie współczesnego winiarstwa polskiego. Do dziś to województwo jest jednym z liderów dynamicznego rozwoju kultury winiarskiej w Polsce. To właśnie na Podkarpaciu Roman Myśliwiec, guru polskich winiarzy, w 1984 roku założył pierwszą w Polsce oficjalną winiarnię. Tam również władze samorządowe regionu jako pierwsze dostrzegły potencjał drzemiący w rozwoju winiarstwa i od kilku lat aktywnie wspierają tę ideę m.in. poprzez dofinansowanie kolejnych programów szkoleniowych i działania promocyjne. Podkarpacie stało się winiarskim centrum edukacyjnym w Polsce za sprawą m.in. działalności Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, największą i najprężniej działającą polską organizacją zrzeszającą winiarzy.
Aby uczcić wieloletnią tradycję, co roku na Podkarpaciu organizowana jest największa w Polsce impreza winiarska – „Międzynarodowe Dni Wina”. Cyklicznie organizowany jest również „Galicyjski Konkurs Win”, mający na celu wyłonienie i nagrodzenie najlepszych win w regionie.
Na Podkarpaciu w ciągu zaledwie 10-ciu lat powstało blisko 150 nowych winiarni. Mimo trudnej, kosztownej i obarczonej dużym ryzykiem działalności, trend posiadania własnej winnicy nadal trwa. Ze względu jednak na zmienny i dosyć nieprzychylny klimat, najczęściej można tutaj spotkać odporniejsze odmiany winorośli, takie jak: Seyval Blanc, Hibernal, Bianca, Jutrzenka, Rondo, Regent czy Marechal Foch. – Podkarpackie wino jest cenione i rozpoznawane przez największych na świecie smakoszy wina. Trunki z tego regionu wygrywają w wielu konkursach o zasięgu krajowym i międzynarodowym, a nasze regionalne winnice przyciągają wielu turystów szukających niebanalnych miejsc i smaków. W Salonie Win Karpackich prezentujemy gościom bogatą kolekcję win pochodzących z regionów położonych na obszarze Karpat. Dzięki temu odwiedzający Salon goście mogą odbyć etnologiczną podroż, degustując charakterystyczne dla danego regionu wina, w tym także polskie wina z Podkarpacia – tłumaczy Mikołaj Skotniczny, brand manager Salonu Win Karpackich w Dworze Kombornia.
***
Dwór Kombornia to ziemiańska siedziba, której historia sięga XVI w. Jest jednym z lepiej zachowanych zespołów rezydencjonalnych na Podkarpaciu. Obejmując powierzchnię 10 hektarów mieści czterogwiazdkowy, butikowy Hotel SPA z bogatą infrastrukturą Wellness, Salon Win Karpackich, Centrum Konferencyjne i Bankietowe oraz komfortowy trzygwiazdkowy Hotel Wine Garden.
Patrycja Świentczak
Zobacz galerię (9) |
Komentarze społecznościowe |