Zdrowie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Masz problem z żyłami? Poznaj nowoczesne metody leczenia żylaków
Żylaki stanowią problem coraz większej części naszego społeczeństwa. Szacuje się, że po 45. roku życia dotyka on ok. 20% kobiet i 30% mężczyzn. Przyczyn występowania żylaków, jak również konsekwencji ich nieleczenia, jest wiele.
W ostatnich latach pojawiło się kilka innowacyjnych metod leczenia, które pozwalają na skuteczniejsze i mniej inwazyjne leczenie. Niektóre z metod pozwalają na niemalże natychmiastowe uzyskanie pożądanych efektów oraz ograniczenie normalnej aktywności fizycznej do zaledwie jednego dnia.
Żylaki – problematyczne schorzenia naczyń krwionośnych
W całym funkcjonowaniu żył naszego organizmu istnieje ryzyko, że zastawki tych naczyń krwionośnych mogą stracić swoją elastyczność i nie będą już w stanie spełniać swojej funkcji w sposób prawidłowy. Z czasem zmiana taka może prowadzić do powstawania żylaków. Żylaki są to powiększone, obrzęknięte żyły, które wystają spod skóry np. kończyn dolnych. Problem ten jest bardzo powszechny i dotyka nie tylko kobiet, ale również i mężczyzn. Do tej pory najpopularniejszymi metodami leczenia żylaków było operacyjne usuwanie bądź przetykanie patologicznie zmienionych żył. Powszechność występowania tego rodzaju schorzenia spowodowała jednak powstanie wielu nowych sposobów leczenia żylaków.
Nowe metody w walce z żylakami
Usuwanie żylaków parą wodną metodą SVS: leczenie żylaków za pomocą pary wodnej metodą SVS jest najnowocześniejszą technologią leczenia niewydolności żylnej. Od zabiegów laserowych i radiowych ablację SVS odróżnia to, że pozwala ona na jednoczesne usunięcie dużych i krętych żylaków, które są położone głęboko, a także bezpośrednio pod skórą. Ponadto metoda ta pozwala na zamknięcie pni żylnych o dużej średnicy, bardzo krętym przebiegu, a inwazyjność i ryzyko wystąpienia powikłań są praktycznie zerowe. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym oraz sedacji anestezjologicznej. Takie warunki zapewniają najwyższe bezpieczeństwo i komfort dla pacjenta. Cewnik SVS wprowadza się poprzez nakłucie niewydolnej żyły, najczęściej w okolicy kolana. Przez zaaplikowany cewnik do żylaków podawana jest bezpośrednio para wodna, której temperatura wynosi około 120°C. Sposób ten umożliwia zamykanie żylaków bez cięć i blizn, a także bez ryzyka wystąpienia krwiaka pooperacyjnego. Po zabiegu na operowaną kończynę zakłada się pończochę uciskową, a pacjent może po 2 godzinach opuścić klinikę. Metoda termokoagulacji wewnątrznaczyniowej EVRF: opiera się na poddaniu żyły działaniu wysokiej temperatury, która powoduje koagulację naczynia. Odpowiednia temperatura uzyskiwana jest poprzez przesyłanie do zakończenia igły lub cewnika fal radiowych o bardzo wysokiej częstotliwości. Używane do zabiegu igły oraz cewniki są izolowane, co sprawia, że miejsce oddziaływania jest ściśle ograniczone, a wpływ na sąsiednie tkanki jest minimalny.
Ucisk stopniowany (kompresjoterapia): metoda ta polega na nierównomiernym uciskaniu nogi specjalnymi elastycznymi pończochami uciskowymi lub specjalną opaską uciskową. Technika ta może się sprawdzać zarówno w zapobieganiu żylakom, jak i w przypadku niewielkich zmian patologicznych, a także u osób, które nie chcą lub nie mogą poddać się iniekcjom lub operacjom chirurgicznym. Pończochy tego typu posiadają cztery klasy ucisku. Pacjent przed zakupem powinien więc zmierzyć bardzo starannie obwód nogi na różnych poziomach, aby mógł wybrać właściwy dla siebie rozmiar.
Pończochy uciskowe dostępne są w wielu aptekach i sklepach medycznych w całej Polsce.
Leczenie żylaków parą falami radiowymi: jest to termiczna ablacja patologicznie zmienionych żył z zastosowaniem prądu o częstotliwości fal radiowych – RFITT (Radiofrequency Induced Thermotheraphy). Technika ta jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych dla pacjenta metod leczenia schorzeń związanych z wadliwym funkcjonowaniem zastawek żylnych w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych. Jest to możliwe dzięki uzyskaniu możliwie najniższej skutecznej temperatury pracy, dzięki czemu ryzyko wystąpienia oparzeń, rumieni lub blizn jest zredukowane do minimum. Technika ta zmniejsza także znacznie przebarwienia i bolesności pooperacyjne, co z kolei znacząco podnosi komfort pacjenta zarówno w trakcie, jak i po zabiegu. Metodą tą wykonuje się zamykanie żylaków położonych blisko pod powierzchnią skóry. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20-30 minut. Skuteczność tej metody szacuje się na 95-97%.
Dr Wojciech Rybak podkreśla, że dobór metody jest określany na podstawie rozmowy z pacjentem oraz badania diagnostycznego. Nowoczesne metody pozwalają na ograniczenie inwazyjności zabiegów i zniwelowanie możliwych powikłań.
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |