Zdrowie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Laserowe leczenie zaćmy - co to jest?
Zaćma to choroba oczu, polegająca na stopniowym mętnieniu soczewki, skutkującym pogarszaniem i utratą wzroku. Jeszcze niedawno leczenie zaćmy ograniczało się do inwazyjnych operacji chirurgicznych, które niosły ze sobą ryzyko licznych komplikacji i nie zawsze okazywały się skuteczne. Współcześnie medycyna oferuje jednak szybkie, mało skomplikowane i bezpieczne dla pacjenta laserowe leczenie zaćmy.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku na świecie. Tylko w Polsce ze schorzeniem boryka się około 800 tys. osób. Zaćma polega na stopniowym mętnieniu soczewki oka, która przepuszcza coraz mniej światła. W wyniku tego dochodzi do znacznego pogorszenia lub nawet utraty wzroku. Najczęstszą przyczyną zaćmy jest wiek (zazwyczaj choroba atakuje osoby po 60. roku życia), ale zmętnienie soczewki może być również spowodowane przyjmowaniem niektórych leków (zaćma polekowa), komplikacją cukrzycy (zaćma cukrzycowa), urazem mechanicznym (zaćma pourazowa) lub stanowić wadę wrodzoną (zaćma wrodzona).
Leczenie laserowe zaćmy – szybkie, skuteczne i bezpieczne
Jeszcze niedawno leczenie zaćmy polegało na chirurgicznym wycięciu z oka zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce soczewki sztucznej. Były to operacje inwazyjne dla pacjenta, wymagające długotrwałej rekonwalescencji, a także nie zawsze kończące się sukcesem. – Operacyjne wycinanie zmętniałej na skutek rozwoju zaćmy soczewki, które stosowano w medycynie w ostatnich trzydziestu latach, wielokrotnie wiązało się z celowym opóźnieniem przeprowadzenia zabiegu. Lekarze zdawali sobie sprawę z tego, że wraz z pogłębiającym się zmętnieniem soczewki stawała się ona coraz twardsza, przez co łatwiej było wydobyć ją w całości. Niestety taka procedura wiązała się nie tylko z przedłużeniem okresu uciążliwego niedowidzenia pacjentów, ale również ze szkodliwym dla wzroku działaniem opóźnienia operacji – powiedział portalowi okulistyka.wieszjak.polki.pl dr Tomasz Goździewicz z kliniki Kalmedica.
Współczesne metody leczenia zaćmy również opierają się na zastąpieniu zmętniałej soczewki sztuczną, ale podczas zabiegów wykorzystuje się nowoczesne lasery femtosekundowe. Dzięki nim możliwe jest bardzo precyzyjne wykonanie operacji przy minimalnej inwazyjności dla pacjenta oraz braku uciążliwych skutków ubocznych, jak obecność szwów czy długotrwała rekonwalescencja. Równie ważny jest fakt, że przeciwwskazania do zabiegu są bardzo nieliczne. Ze względu na stres nie przeprowadza się go zazwyczaj jedynie u osób tuż po zawale.
Laserowe leczenie zaćmy podzielone jest na kilka etapów. W pierwszym lekarz przeprowadza dokładne badanie okulistyczne: określa rodzaj zaćmy oraz planowany zakres zabiegu. Pacjent musi również poddać się podstawowym badaniom krwi, moczu oraz ciśnienia. Samo laserowe usunięcie zaćmy trwa około 20-30 minut i jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. W jej trakcie chirurg za pomocą lasera oddziela soczewkę od innych tkanek oka, a następnie rozbija ją na mniejsze fragmenty. Później poprzez wykonane laserem mikroporty do oka wprowadzone są narzędzia, dzięki którym można usunąć rozdrobnioną soczewkę oraz umieścić zamiast niej soczewkę sztuczną. Po zabiegu pacjent jest przewożony na salę pooperacyjną, gdzie spędza 2-3 godziny i wychodzi do domu. Przez kilkanaście dni po zabiegu konieczne jest jedynie stosowanie specjalnych kropli do oczu.
Laserowe leczenie zaćmy jest zabiegiem refundowanym przez NFZ, ale liczba osób oczekujących jest ogromna – w niektórych województwach trzeba na niego czekać nawet 4 lata! Co więcej, NFZ refunduje jedynie wszczepienie najtańszych soczewek, które poprawiają widzenie, ale nie likwidują innych wad wzroku często towarzyszących zaćmie, takich jak krótkowzroczność czy astygmatyzm. Tymczasem współczesna medycyna oferuje soczewki, dzięki którym można usunąć także inne schorzenia oczu. W klinikach prywatnych koszt operacji usunięcia zaćmy wraz ze wszczepieniem soczewek nowej generacji oscyluje w granicach 5-8 tys. zł (źródło: www.tourmedica.pl/kliniki/leczenie-zacmy/warszawa/)
Komentarze społecznościowe |