Zdrowie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Gimnazjaliści świadomi prawidłowej diety!
Młodzi ludzie przykładają coraz większą uwagę do odpowiednio skomponowanej diety. Częściej chcą mieć również wpływ na swój jadłospis. Ponad 22% gimnazjalistów deklaruje, że potrafi samodzielnie przygotowywać codzienne posiłki. To ważny temat również dla nauczycieli. Prawie 70% z nich uważa, że istotną częścią jadłospisu są produkty zbożowe – wynika z ankiety przeprowadzonej w ramach programu „Lubella inspiruje i edukuje”.
Nie tylko dorośli, ale również młodzi ludzie coraz częściej przykładają wagę do swojego codziennego jadłospisu. Mają świadomość, że to co znajduje się na ich talerzu, ma ogromny wpływ na ich samopoczucie, m.in. koncentrację czy poziom energii. Jak wskazują badania przeprowadzone wśród uczniów uczestniczących w programie edukacyjnym „Lubella inspiruje i edukuje” dedykowanym gimnazjalistom w całej Polsce, 30% uczniów zdaje sobie sprawę z wartości produktów zbożowych i uwzględnia je w swoim codziennym menu. 12% spośród objętych badaniem deklaruje, że je produkty zbożowe trzy razy dziennie. Gimnazjaliści chętnie jadają dania z makaronem (16%), często wybierają też płatki zbożowe (14%).
Nauczanie o prawidłowej diecie wkracza do szkół
Również nauczyciele zwracają uwagę na składniki, z których przygotowują potrawy. Prawie 67% z nich wskazuje produkty zbożowe jako niezbędny element swojej diety. Zasady związane z prawidłowym odżywianiem starają się stosować nie tylko w domu, ale promują je również wśród swoich uczniów, organizując np. dodatkowe warsztaty kulinarne, kółka zainteresowań, podczas których gotują z młodzieżą czy lekcje poświęcone zbilansowanemu odżywianiu. Doskonałym przykładem na to jak ogromną popularnością cieszy się ten temat jest liczba pedagogów, którzy zgłosili klasy do programu „Lubella inspiruje i edukuje”. Było to ponad 1000 nauczycieli. Podobne działania sprawiają, że młodzi ludzie w szkole dowiadują się jak komponować prawidłowe menu i potem nie tylko sami stosują się do tych zasad, ale również przenoszą je na rodzinny grunt.
– Standardowy program nauczania nie zawsze jest w stanie zagwarantować uczniom wiedzę w tym zakresie, dlatego dedykowane zajęcia dotyczące odżywiania, roli produktów zbożowych, dostarczają im wielu ważnych wskazówek – wyjaśnia Agnieszka Carrasco-Żylicz, psycholog dziecięcy współpracujący z programem „Lubella inspiruje i edukuje”, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. – To najlepszy sposób, by rozwinąć kreatywność dzieci i obudzić w nich chęć do zdobywania wiedzy z różnych źródeł. Dużą rolę odgrywa również postawa nauczycieli. Wynik ankiety wskazuje, że znaczna liczba pedagogów stosuje się do zasad prawidłowej diety, więc młodzi ludzie, którzy są pod ich skrzydłami, mogą przejąć od nich odpowiednie nawyki.
Młodzi ludzie przejmują stery w kuchni
Młodzież coraz częściej chce decydować o tym, co znajduje się w rodzinnym menu, dlatego samodzielnie przygotowuje swoje posiłki. Taką postawę deklaruje 22,5% z uczniów, którzy wzięli udział w ankiecie. 12,5% wciela się w rolę kucharza przynajmniej raz w tygodniu, 16% wszystkich ankietowanych przygotowuje posiłki raz w miesiącu.
Rodzice powinni wspierać kulinarną pasję swoich dzieci. To doskonały sposób, aby wspólnie omówić, np. zalety konkretnych produktów, zastanowić się jaki jadłospis dostarczy niezbędnej energii i pomoże w efektywnej nauce czy będzie optymalny przy uprawianiu sportów. Wszyscy, którzy chcą poznać inne przydatne rady dotyczące tego jak zachęcić i rozwijać zainteresowanie dzieci prawidłową dietą, znajdą wskazówki na stronie www.lubella.edu.pl w zakładce „Rodzice”.
Program „Lubella inspiruje i edukuje”
Celem programu „Lubella inspiruje i edukuje” jest przybliżenie zalet produktów zbożowych gimnazjalistom w całej Polsce. Nauczyciele otrzymywali od organizatorów 3 scenariusze lekcji przygotowane przez specjalistów ds. odżywiania i na ich podstawie przeprowadzali zajęcia. Młodzież poznawała zalety produktów zbożowych w teorii. Następnie utrwalała zdobyte wiadomości podczas szkolnej gry. Zwieńczeniem projektu było wspólne gotowanie klas. Uczestnicy mogli wziąć udział również w konkursie „Uwielbiam gotować z Lubellą”, w którym nagrodą są warsztaty prowadzone przez profesjonalnego kucharza i fotografa, bon finansowy dla klasy oraz upominki od Lubelli. Odbędą się one w lutym w szkołach laureatów: w Gimnazjum nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Trzciance, Gimnazjum nr 7 w Jarosławiu i w Gimnazjum Publicznym w Pruchniku.
Marta Bełza
Komentarze społecznościowe |