Hotele | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Korona Hotel, Dwór Burbonów i kurpiowskie klimaty blisko natury
Korona Hotel*** pod Ostrołęką to bardzo elegancki i nowoczesny obiekt położony niezwykle blisko natury. Naszym największym atutem jest zapach prawdziwego sosnowego lasu, cisza pozwalająca na zebranie myśli po ciężkim dniu, a także wyjątkowe zabytki i miejsca w okolicy, które możesz zobaczyć podczas spacerów, spływów lub przejażdżek rowerowych.
Korona Hotel i otoczenie
Miejscowość Kruki położona jest w gminie Olszewo-Borki, najmłodszej w powiecie ostrołęckim. Wydarzenia na terenie gminy z czasów wojen napoleońskich i bitwy pod Ostrołęką w okresie powstania listopadowego przekraczały znacznie ramy dziejów lokalnych, wpisując się pełnym wyrazem w nurt historii ogólnonarodowej. Jest więc to miejsce, które warto zwiedzić, wypoczywają w luksusowych warunkach w Hotelu Korona. Co ciekawe, mieszkańcy obecnej gminy Olszewo-Borki mają dwa odrębne rodowody, które niegdyś bardzo je dzieliły. Południowa i zachodnia część gminy miała rodowód szlachecki, natomiast północna część, która ukształtowała się znacznie później, miała charakter ludowy, kurpiowski, choć i na Kurpiach spotykano drobną szlachtę. Niezależnie od tych nietrwałych granic, spotykały się tu dwie odmienne kultury, dwie różne koncepcje życia, dwie odmienne koncepcje bycia. Od południa i zachodu przenikała ku północy swym długoletnim trwaniem kultura szlachecka, a z drugiej strony wdzierała się od północy kultura kurpiowska, której artystyczne piękno przejmowane było szczególnie w dziedzinie małej architektury i sztuki. Teren gminy był miejscem, gdzie ze względu na wspólnotę administracyjną, bardziej niż gdzie indziej, następowało wzajemne przenikanie, ścieranie się dwóch odrębnych kultur i ich wzajemne wzbogacanie się. Jednakże z biegiem czasu tych trwałych elementów kulturowych pozostawało niewiele. Pierwsza i druga wojna światowa doprowadziły do zniszczenia budownictwa regionalnego. Można tu jeszcze spotkać piękne kurpiowskie kapliczki i stojące do dziś liczne szlacheckie kamienne krzyże przydrożne - symbol dawnych czasów.
Z kart historii
Ziemie obejmujące lub bezpośrednio stykające się ze wsią Olszewo-Borki u schyłku XIV wieku zostały przez księcia Janusza I Starszego w całości nadane lub sprzedane szlachcie. Tak powstały wsie: Białobrzeg, Dobrołęka, Drężewo, Olszewo, Żebry, Żerań, Nożewo i Kruki. Nadania te są pierwszą udokumentowaną wzmianką o mieszkańcach Olszewa.
Ważnym momentem w rozwoju Ostrołęki, Olszewa-Borek i okolicznych wsi było przyłączenie ziem księstwa mazowieckiego do Korony - Królestwa Polskiego w roku 1526. W tym czasie nastąpił szybki rozwój gospodarczy starostwa ostrołęckiego i ziem wchodzących w jego skład. Lata Potopu Szwedzkiego, Powstania Kościuszkowskiego Księstwa Warszawskiego i wojen Napoleońskich doprowadziły tereny obecnej gminy do upadku gospodarczego. Bitwy stoczone w rejonie Olszewa-Borek, Drężewa i Ostrołęki w latach 1807, 1831, 1915 oraz przebiegająca wzdłuż rzeki Narew linia frontu dopełniła dzieła zniszczenia. W okresie międzywojennym Olszewo-Borki i okoliczne wsie były terenami typowo rolniczymi. W latach 1923-24 podjęto próbę zlokalizowania poważnej inwestycji na terenie wsi Olszewo-Borki. Projektowano usytuowanie nowej elektrowni miejskiej na rzece Omulew w miejscu dawnego młynu wodnego. Wobec szalejącej inflacji i braku funduszy budowę elektrowni odłożono i nie powrócono już do niej nigdy.
Aktywny wypoczynek
Atrakcyjność terenu gminy Olszewo-Borki najlepiej można poznać poruszając się po specjalnie oznakowanych trasach. Gmina ze względu na swoje walory przyrodnicze, jest idealnym miejscem na wycieczki rowerowe, piesze, konne jak również narciarskie. Turyści mogą korzystać z już istniejących i oznakowanych szlaków lub samemu wyznaczyć sobie własną trasę, korzystając z dróg asfaltowych, polnych czy leśnych. Osoby, które nie posiadają własnego sprzętu, mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu sportowo-rekreacyjnego, znajdującej się w zabytkowym dworku w miejscowości Przystań.
Szlaki Turystyczne w gminie Olszewo-Borki znajdziesz na www.turystyka.olszewo-borki.eu/atrakcje/aktywny-wypoczynek
Miłośnicy aktywnego trybu życia mogą po wcześniejszym uzgodnieniu skorzystać z wypożyczalni sprzętu sportowo-rekreacyjnego znajdującej sie w zabytkowym dworku w Przystani. Wypożyczalnia posiada w swojej ofercie 5 szt. rowerów trekkingowych, które można wykorzystać na przejażdżkę licznymi szlakami turystycznymi. Istnieje także możliwość wypożyczenia 10 szt. kajaków do wykorzystania na meandrującej rzece Omulew. W okresie zimowym wypożyczalnia oferuje 10 kompletów nart rekreacyjnych o solidnej konstrukcji do poruszania się po przygotowanych lub nieprzygotowanych trasach.
Szczegóły www.turystyka.olszewo-borki.eu/atrakcje/rezerwacja-atrakcji
Warto zobaczyć
Dwór Burbonów w miejscowości Przystań
Drewniany dwór w Przystani nawiązuje do architektury późnobarokowych dworów polskich. W budynku zachowała się sala modrzewiowa oraz stylowy kominek, obok którego wisi ułożona z płytek kafelkowych mozaika przedstawiająca Matkę Boską. Obiekt otoczony jest 2 hektarowym parkiem posadzonym przez Antoniego de Bourbon w XX wieku. Obok budynku w pozostałościach dawnego parku znajduje się przepiękna figurka Chrystusa.
Młyn wodny w Przystani
Początkowo drewniany, następnie rozebrany. Nowy młyn poza przemiałem zboża, wyższej jakości od dotychczas uzyskiwanej w starym młynie, dostarczał energię elektryczną do dworu, budynku administratora i obiektów inwentarskich folwarku. Młyn miał dwa koła napędowe, śrutownik i razówkę. Był w owych czasach bardzo nowoczesny pod względem technicznym. W chwili obecnej zostały tylko pozostałości po dawnym murowanym młynie.
Budynek przy młynie
Budynek murowany przy młynie pochodzący z 2 ćw. XX w. Drzwi i okna wykonane z drewna. Dach pokryty ocynkowaną blachą. Położony nad rzeką Omulew.
Dom drewniany w Przystani z 3 ćw. XIX wieku
Budynek wykonany z drewna pomalowanego na zielono, przykryty eternitem. Okna i drzwi budynku wykonane z drewna.
Budynek plebanii przy kościele parafialnym w Nowej Wsi pw. NNMP i św. Maksymiliana Marii Kolbego
Plebania została zbudowana w 1912 roku dzięki staraniom proboszczów: ks. Władysława Krauzego oraz ks. Franciszka Przedpełskiego oraz parafian. Architekt budowli w bardzo umiejętny sposób połączył kilka stylów. Jest to budowla o nieregularnych kształtach, rozczłonkowana i asymetryczna. Budynek jest usytuowany na małym wzgórzu w sąsiedztwie kościoła. Zbudowany na planie prostokąta, dwukondygnacyjny z dobudowaną częścią trójkondygnacyjną w kształcie przypominającym wieżę. Fundamenty budowli zostały wykonane z kamienia na zaprawie cementowo-wapiennej. Ściany nośne zostały wykonane z pełnej cegły ceramicznej, stropy z belek drewnianych. Otwory na parterze mają kształt prostokątny. Na piętrze, w ścianie frontowej występuje duży okrągły otwór okienny z drzwiami sięgającymi posadzki. Jest to tzw. Porte-fenetre (z francuskiego drzwi-okno), efektowne połączone drzwi z rozetowym oknem w nowym, secesyjnym stylu. Budowla zwieńczona jest dwuspadowym dachem.
Kapliczka murowana w Nowej Wsi
Kapliczka z początku XX wieku, wykonana z betonu, pomalowana na biało w środku wyściełana niebieską szatą. W środku znajduje się figurka Matki Boskiej i Pana Jezusa.
Mogiła Ludwika Kickiego w miejscowości Kruki
Obiekt stan owi miejsce pamięci narodowej, gdzie został pochowany Generał Ludwik Kicki, który zginął w walce podczas bitwy pod Ostrołęką w dniu 26 maja 1831 r. Obiekt jest położony w lasku na wzgórku w miejscu ogólnie dostępnym. Obok znajduje się tablica pamiątkowa o następującej treści: "Urodzony 25 sierpnia 1791 roku w Warszawie, adiutant ks. Poniatowskiego, odbył kampanie 1809, 1812-1813, walczył pod Sandomierzem, Lwowem, Smoleńskiem, Berezyną, ranny pod Raszynem, w bitwie pod Lipskiem towarzyszył do ostatnich chwil ks. Poniatowskiemu. Odznaczony Orderem Legii Honorowej, Orderem Obojga Sycylii. Brał udział w powstaniu listopadowym od pierwszych jego dni. Od 26 stycznia 1831 roku był adiutantem polowym naczelnego wodza. Pod Grochowem osłaniał działa gen. Skrzyneckiego, rozbił korpus rosyjski dowodzony przez gen. Geismara. W marcu mianowany generałem brygady, uczestniczył w działaniach na szosie brzeskiej podczas ofensywy kwietniowej pod Wawrem, Kałuszynem, Żelechowem, Wodyniami, Iganiami. W maju 1831 przedstawił Skrzyneckiemu plan ataku na Brześć dla zdobycia składów żywności. Poległ w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku trafiony pociskiem artyleryjskim, gdzie walczył na czele brygady jazdy złożonej z 2, 3 i 5 pułku ułanów. Uznany za jednego z bohaterów powstania listopadowego".
Kapliczka z napisem "1863 r." w Zabrodziu
Mogiła powstańców Powstania styczniowego z 1863 r. Na tym terenie odbyła się ostatnia bitwa Powstania Styczniowego z 1863 r. na ziemiach Powiatu Ostrołęckiego.
Kapliczka murowana w miejscowości Żebry-Chudek
Zbudowana w początkach XX wieku. Wykonana w całości z betonu, pomalowana na biało, przykryta blachą w kolorze brązowym. W środku widnieje figurka Matki Boskiej oraz stoją kwiaty przynoszone przez okolicznych mieszkańców.
Źródła informacji
www.korona-hotel.pl - pyszne śniadania, parking w cenie, bezpłatny relaks w strefie Wellness (sauny i jacuzzi) w SPA KORONA HOTEL. Znajdujemy się jedynie 25 min drogi od Łomży i Ostrowi Mazowieckiej, w samym Centrum Polski - zaledwie 120 km od Warszawy, Olsztyna i Białegostoku.
Teksy i zdjęcia - www.turystyka.olszewo-borki.eu
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce - muzeum.ostroleka.pl
Zobacz galerię (11) |
Komentarze społecznościowe |