Hotele | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zamki i dwory w Polsce, dzięki którym zapomnisz o wakacjach za granicą
W okresie wakacyjnym wiele osób planuje zagraniczne wycieczki lub tłumnie udaje się nad morze i w góry. Tymczasem w całej Polsce występuje wiele ciekawych obiektów, które zachwycają swoją architekturą i otoczeniem, w którym się znajdują. Sprawdź, dokąd warto udać się na luksusowe i nietuzinkowe wakacje.
Zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, mazowieckie, małopolskie a może Mazury? Z dala od zgiełku miast funkcjonuje wiele intrygujących i zabytkowych hoteli z duszą i unikalnym klimatem. Poniżej przegląd województw, w których znajdują się stylowe zamki i dwory, a pobyt w nich to niekończąca się podróż przez historię, style i epoki.
Zachodnia strona Polski
Województwo zachodniopomorskie kojarzy się tylko z wakacyjnym wyjazdem nad morze? Błąd! W Rymaniu znajduje się Pałac z 1751 roku. Chociaż obiekt od czasu powstania doznał wielu zniszczeń, został odrestaurowany i dzisiaj funkcjonuje jako hotel łączący w sobie ducha przeszłości z nowoczesnością, luksusem i komfortem. Wszyscy odwiedzający oprócz pięknych widoków i atrakcji okolicy - zieleni łąk, pól, zabytkowego parku czy nawet ścieżki rowerowej prowadzącej do samego Kołobrzegu - mogą odprężyć się m.in. w pałacowym SPA lub udać się do piwniczki pełnej win i skosztować szlachetnych trunków.
A może wakacje w neogotyckim pałacu z 1861 roku i odrestaurowanych budynkach dawnego folwarku? W województwie lubuskim znajduje się Pałac Mierzęcin położony pośród lasów i jezior, obok Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu czy rezerwatu Radęcin. Architektura pałacu wraz z jego otoczeniem stanowi przykład klasycznej romantycznej rezydencji, wzniesionej w stylu neogotyku angielskiego. W pałacu znajduje się trzecia największa winnica w Polsce, winiarnia, stadnina koni oraz Grape Spa, dzięki czemu wakacje w pałacu będą niezapomnianą podróżą.
Fani historycznych obiektów znajdą również coś dla siebie w województwie dolnośląskim. Tam bowiem ukryta jest Villa Elise, która do dziś kryje w sobie wiele tajemnic. Zbudowana przed ponad wiekiem secesyjna willa była dawną rezydencją rodziny Loskich - założycieli i właścicieli pobliskiej huty szkła kryształowego. Dzisiaj obiekt posiadający 3 hektary terenu funkcjonuje jako hotel z kuchnią typu Slow Food, strefą relaksu i wieloma atrakcjami turystycznymi znajdującymi się na Ziemi Kłodzkiej.
Północ i centrum
Fani historycznych obiektów mogą również wybrać się na niezapomniane wakacje na Mazury, Mazowsze i do Wielkopolski. Tam bowiem znajdują się Dwór Kaliszki, Chotynia i Pałac Podonowskich w Bugaju. Dwór Kaliszki, który powstał w 1830 roku, to idealna baza do zwiedzania Mazur i Suwalszczyzny. Hotel oprócz strefy relaksacyjnej i znakomitej kuchni oferuje swoim gościom wypoczynek w wyjątkowo zielonym regionie - do atrakcji okolicy należą m.in. Puszcza Piska, jezioro Roś czy bunkry w Wilczym Szańcu. Dwór Chotynia z kolei usytuowany jest w malowniczej wsi w województwie mazowieckim. We dworze historia splata się z teraźniejszością. Obiekt, którego historia sięga 1508 roku, dzisiaj jest hotelem oferującym swoim gościom wykwintną kuchnię przygotowaną przez szefa Sławomira Kocunia i najlepsze wina wybrane przez Jarosława Cybulskiego. Pobyt we dworze to połączenie historii i luksusu. Zwolennicy podróży po Wielkopolsce mogą natomiast zatrzymać się w Pałacu Podonowskich w Bugaju, który niegdyś należał m.in. do generała Augusta Gorzeńskiego. Pałac powstał w miejscu dawnej siedziby szlacheckiej. W 2008 roku został wykupiony i odrestaurowany przez obecnych właścicieli, Annę i Włodzimierza Podonowskich z przeznaczeniem na obiekt obsługi turystycznej.
A może południe?
W województwie małopolskim znajduje się Dwór Prezydencki. Jego historia sięga XIX wieku. Obiekt w 2014 roku został odrestaurowany i rozpoczął swoją nową historię. Nawet przyjęta nazwa "Dwór Prezydencki" jest nieprzypadkowa - jego właścicielem był Adam Marszałkowicz - pierwszy prezydent Tarnowa. Dzisiaj dwór słynie z malowniczego położenia na wzgórzu, nieopodal doliny Dunajca, kilka kilometrów od granic Tarnowa. Dodatkowo jest jedynym obiektem w okolicy, który łączy w sobie wysokie standardy hotelowe z wyśmienitą kuchnią.
Kolejnym obiektem na południu Polski jest Dwór Kombornia. Historia dworu, który miał pierwotnie charakter obronny, sięga czasów Karola Wielkiego. Do dzisiaj otaczające dwór malownicze stawy według historyków mogą stanowić pozostałości po fosie. Dwór Kombornia zapewni wypoczynek z winem i czekoladą na skraju Bieszczad. Dlaczego? W obiekcie oprócz restauracji znajduje się SPA&Wellness, Salon Win Karpackich oraz kuchnia inspirowana ideą Slow Food - Połączenie historii z nowoczesnością, dzikiej przyrody z ekskluzywnym SPA, zabytkowej architektury ze współczesnym designem, regionalnej kuchni z ideą Slow Food - to wszystko nabiera charakteru dopiero w zestawieniu z wyjątkową historią hotelowych murów - mówi Jerzy Donimirski, prezes zarządu programu Heritage Hotels Poland zrzeszającego najpiękniejsze hotele, mieszczące się w zabytkowych obiektach w całej Polsce.
Heritage Hotels Poland skupia 24 obiekty wpisane do rejestru zabytków, o indywidualnym charakterze, które w swojej działalności koncentrują się na dostarczaniu Gościom niepowtarzalnych doświadczeń i wysokiej jakości usług. Obiekty Heritage Hotels Poland to stylowe przestrzenie pełne elegancji, wykwintnych smaków, zapachów i doznań. Wszystkie obiekty skupione w programie przyjęły katalog 10 wartości, którymi kierują się w swojej codziennej działalności.
Patrycja Świentczak.
Zobacz galerię (8) |
Komentarze społecznościowe |