Wydarzenia |
Region: |
Michał Kokot. Powrót do źródeł, czyli o artyście osobnym
Inicjatorem i „dobrym duchem” wystawy Michała Kokota w galerii Wozownia był Andrzej Różycki, który dążył do jej zorganizowania po przedwczesnej śmierci artysty w 2014 roku. Już w 2011 roku zaprosił Kokota, nieskorego do udziału w dużych, publicznych ekspozycjach, do wystawy w CSW Elektrownia w Radomiu. Wraz z nimi wystawiał jeszcze inny twórca bliski Różyckiemu – Adam Rzepecki. Na ekspozycji w Radomiu Kokot pokazał głównie malarstwo, które całkowicie mnie zaskoczyło, ponieważ w żaden sposób nie pasowało do tego, co malują i jak rozumieją tę dziedzinę twórczości „profesjonalni” artyści, ale o tym za moment.
Więcej »Dzień liczby Pi w Planetarium
3.14! Czternasty marca, czy liczba Pi (π)? Cokolwiek podpowiada Ci pierwsze skojarzenie, obie odpowiedzi są właściwe - 14 marca obchodziliśmy Światowy Dzień liczby Pi.
Więcej »Warszawa inspiruje: 2,5 tysiąca zgłoszeń w konkursie literackim o stolicy!
O 23.59 19 lutego 2017 zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do I edycji konkursu literackiego „Warszawa w 100 słowach”. Zadanie postawione przed śmiałkami nie było łatwe, gdyż należało zmieścić swoją opowieść o mieście w zaledwie 100 słowach. Okazało się jednak, że to wyjątkowo inspirujące wyzwanie, bo na konkurs wpłynęło ponad 2,5 tysiąca zgłoszeń z różnych miejsc w Polsce, a nawet z Nowego Jorku! 19 marca jury uroczyście ogłosi, kto zwyciężył w literackiej rywalizacji, która odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta st. Warszawa w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.
Więcej »Specjalny koncert w Muzeum Ludowym Instrumentów Muzycznych
Nietypowe instrumenty, przechowywane w zbiorach Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu (MLIM), miały okazję zabrzmieć w rękach muzykantów – Wiesławy Gromadzkiej (harmonistki i śpiewaczki z Kamienia Dużego k. Wieniawy) oraz Piotra Sikory z Kuźnicy k. Przysuchy (skrzypka, bębnisty i budowniczego instrumentów).
Więcej »Programistyczne pogromczynie mitów
Historie tej trójki kobiet potwierdzają, że płeć piękna może z powodzeniem odnaleźć się w pracy testera lub programisty. Wystarczy tylko być otwartym na naukę oraz nie bać się ryzyka i zmian. Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy do lektury wywiadu z pracowniczkami firmy SoftwareHut, zdaniem których branża IT nie kojarzy się tylko z męską domeną.
Więcej »Nagrody im. Jana Rodowicza przyznane
5 marca przyznane zostały Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”. Po raz pierwszy wręczona została statuetka w kategorii „Dzieło / Inicjatywa / Postawa społeczna stanowiąca wzór do naśladowania”. Wybrani zostali też zwycięzcy w pozostałych dwóch kategoriach: „Całokształt dokonań i postawa życiowa stanowiąca wzór do naśladowania” oraz „Wyjątkowy czyn”.
Więcej »Festiwal Nowe Epifanie / Gorzkie Żale VIII Interdyscyplinarny Festiwal Wielkopostny
Centrum Myśli Jana Pawła II już po raz ósmy organizuje w Warszawie interdyscyplinarny festiwal wielkopostny. Podstawowym celem „Nowych Epifanii” jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II.
Więcej »Shaping Hungary, czyli węgierski design w Warszawie
Węgrzy słyną ze swojej pomysłowości i kreatywności, głównie dzięki wynalazkom oraz wpływowi na architekturę. Każdy z nas posługuje się długopisem (Bíró László, 1938), zna z dzieciństwa kostkę Rubika (Rubik Ernő, 1975), czy nawet teraz używa komputera, żeby przeczytać ten tekst (Neumann János, 1945). XXI wiek także obfituje w węgierskie patenty oraz dzieła wzornictwa, które zdobywają uznanie na całym świecie. Doskonałą okazją by je docenić jest zorganizowana w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 wystawa „Shaping Hungary – Design in the 21st Century”.
Więcej »Galeria Jednego Obiektu. „Czaty”, Maksymilian Gierymski
Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na kolejną odsłonę Galerii Jednego Obiektu. Tym razem motywem przewodnim będą Czaty, autorstwa Maksymiliana Gierymskiego.
Więcej »Andrzej Mitan, Sztuka (nie)zidentyfikowana
Wystawa Andrzeja Mitana ma charakter multimedialny i składają się na nią: filmy Wojciecha Majewskiego i Grzegorza Rogali, fotografie w formie wydruków wielkoformatowych, dokumentujące działania artystyczne autora, płyty ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi, obiekty oraz utwory muzyczne, skomponowane przez artystę.
Więcej »Wystawa, pokazy specjalne, zima w mieście - czyli luty w Fotoplastikonie Warszawskim
Pokazy specjalne, warsztaty dla dzieci i młodzieży w ramach „zimy w mieście” oraz wiele ciekawych spotkań z fotografami i podróżnikami – to tylko niektóre z wydarzeń organizowanych w Fotoplastikonie Warszawskim w lutym.
Więcej »Inauguracja Roku kościuszkowskiego w Muzeum Niepodległości
26 stycznia, od godz. 15.00. Muzeum Niepodległości w Warszawie (Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów przy al. Solidarności 62) odbędzie sie inauguracja roku kościuszkowskiego. Serdecznie zapraszamy do udziału.
Więcej »Bartłomiej Pękiel i Missa baroca na Zamku Królewskim w Warszawie
Gdy mowa o muzyce barokowej, na myśl przychodzą nazwiska takie jak Bach, Händel czy Vivaldi. Warto jednak przypomnieć, że XVII wiek to również rozkwit polskiej sztuki kompozytorskiej, czego przykładem jest chociażby twórczość Bartłomieja Pękiela.
Więcej »Bradl - nowa seria komiksowa wkrótce w sprzedaży
Wydawnictwo Egmont Polska i Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczynają nową serię komiksową „Bradl” opartą na losach polskiego szpiega. To fascynująca historia Kazimierza Leskiego „Bradla” – uczestnika Powstania Warszawskiego, błyskotliwego inżyniera, który na czas wojny przeobraził się w nieuchwytnego konspiratora. Dynamiczna akcja, niebezpieczne rozgrywki, mroczne siedziby tajnych organizacji, wciągająca intryga, niezwykli bohaterowie gotowi ryzykować życie dla swojej ojczyzny – to wszystko znajdą czytelnicy w pierwszym tomie serii komiksowej „Bradl”. Premiera tomu odbędzie się 23 stycznia 2017 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, a dwa dni później, 25 stycznia, komiks trafi do sprzedaży.
Więcej »Pastele Janusza Trzebiatowskiego w Galerii Taras Sztuki
W czwartek 12 stycznia 2017 r. o godz. 16.15 zapraszamy do Galerii Taras Sztuki Centrum Kultury Wilanów (ul. Kolegiacka 3, 02-960 Warszawa) na wernisaż wystawy Pastele” Janusza Trzebiatowskiego, którą w roku 2016 można było oglądać w Galerii Brama Bielańska na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości).
Więcej »