Wydarzenia |
Region: |
ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia w Teatrze Kamienica
Podobno nieszczęścia chodzą parami – z tym stwierdzeniem nie może zgodzić się główny bohater sztuki „ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia” (tytuł oryginału: „Cash On Delivery”). Po tym, jak stracił pracę, na jego konto zaczęły spływać różne formy wsparcia: zapomogi dla samotnych matek, renty dla sierot, dodatki do czynszu, odszkodowania dla inwalidów, renty dla wdów, zasiłki macierzyńskie i kolejne coraz nowsze, coraz bardziej wymyślne. Pieniądze mnożą się jak szalone!
Więcej »Park rzeźb - wystawa stała w Królikarni
Park Rzeźb w Królikarni ma charakter pracy na kolekcji oraz wypowiedzi o samym fenomenie kolekcjonowania. Jego początkiem był osiemnastowieczny, prywatny ogród w stylu angielskim, o pozornie zdziczałej naturze, malowniczych polanach i zakątkach, które można odkrywać schodząc z głównej alei ubitą ścieżką. W zabytkowym parku, podobnie jak w całej Królikarni historia łączy się ze współczesnością. W otoczeniu drzew i krzewów tworzymy Park Rzeźby, w którym prezentujemy wybrane prace z obszernej kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
Więcej »Procesy kształtujące oblicze Ziemi wystawa stała w Muzeum Ziemi PAN
Główna sala budynku wystaw stałych poświęcona jest geologii dynamicznej i przedstawia najważniejsze zjawiska i procesy kształtujące oblicze Ziemi. Celem ekspozycji jest wyjaśnienie przebiegu procesów zachodzących pod wpływem zewnętrznych czynników geologicznych takich jak: wietrzenie, erozja, powierzchniowe ruchy masowe, sedymentacja oraz procesów wywołanych przez wewnętrzne czynniki geologiczne zachodzące w skorupie ziemskiej lub we wnętrzu Ziemi. W syntetycznym zarysie przedstawione są skutki takich procesów jak: diastrofizm, wulkanizm, plutonizm, metamorfizm. Wystawa ilustrowana jest specjalnie dobranym zestawem okazów o dużych walorach dydaktycznych i ekspozycyjnych.
Więcej »Program edukacyjny Oceanarium 3D
Oceanarium 3D PGE Narodowy - pragnie zwrócić uwagę, że oprócz dobrej zabawy, największą wartością, którą wyniesiemy odwiedzając to miejsce, jest wiedza. Jesienią rozpoczęły się działania edukacyjne skierowane do szkół, dzieci i nauczycieli, zwracając uwagę na edukacyjną rolę Oceanarium 3D – unikalnego miejsca na mapie, które dostarcza wartości poznawczych i edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Działania edukacyjne to lekcje przyrody i historii naszej planety opowiedziane w nowoczesny, interesujący sposób, wizyty w szkołach eksperta – paleontologa, przygotowane dla szkół materiały multimedialne, ułatwiające nauczycielom prowadzenie lekcji w tym temacie.
Więcej »Zanim powstał węgiel - wystawa w Muzeum Ziemi PAN
Ta niewielka ekspozycja przybliża roślinność dwóch najważniejszych w dziejach Ziemi okresów węglowych: karbonu i neogenu. Na tle paleogeografii i stratygrafii zaprezentowano różne zbiorowiska roślinne, jakie można zrekonstruować na podstawie skamieniałości znalezionych w osadach towarzyszących złożom węgli kamiennych (karbon) i węgli brunatnych (neogen). Zbiorowiska zostały zilustrowane rekonstrukcjami graficznymi, licznymi szczątkami roślinnymi oraz materiałami zielnikowymi. Okazy kopalnych roślin pochodzą z zagłębi węgla kamiennego Górnego i Dolnego Śląska, z kopalni węgli brunatnych w Turoszowie, Koninie i Bełchatowie oraz ze stanowiska w Dobrzyniu n. Wisłą.
Więcej »Kamień w życiu człowieka - wystawa stała w Muzeum Ziemi PAN
Kamień towarzyszył człowiekowi od zarania dziejów. W epoce kamiennej obrabiane były fragmenty krzemieni, z których tworzono potem narzędzia. Wraz z rozwojem ludzkości zaczęto wykorzystywać minerały i skały do coraz to nowych celów. Surowce skalne służyły do budowy różnych obiektów architektonicznych, kamienie i metale szlachetne do wyrobu biżuterii, natomiast kruszce do uzyskiwania metali. Coraz większy rozwój nauki i techniki przyczynił się do coraz szerszego wykorzystania minerałów i skał. Obecnie wiele gałęzi przemysłu nie jest w stanie obyć się bez surowców mineralnych.
Więcej »Kolekcja rzeźby współczesnej - wystawa stała w Królikarni
Kolekcja Rzeźby Współczesnej została wyodrębniona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i przewieziona do Królikarni w 2001 roku. Wydzielona z pośród innych gatunków sztuki pozwala wyraźnie prześledzić zmieniający się w XX wieku status rzeźby jako obiektu, elementu performansu czy instalacji. Składa się z 1417 obiektów, od klasycyzujących rzeźb Henryka Kuny, przez projekty metalowych awangardowych form przestrzennych, które stanęły w Elblągu w 1965 roku, eksperymentalne prace Aliny Szapocznikow, ręcznie malowane kapcie Henryka Stażewskiego, po konceptualną pracę Izy Tarasewicz stworzoną w 2013 roku tu na miejscu, w Królikarni.
Więcej »Zimno. Zimniej. Najzimniej. Ferie w Koperniku!
Zimno kojarzy się negatywnie. Słowem „zimny” określamy osoby pozbawione emocji, zdystansowane, bezlitosne i antypatyczne – królów i królowe lodu. W baśniach chłód bywa synonimem zła. Czas zmienić ten stereotyp. W ferie w Koperniku patrzymy ciepło na chłód i próbujemy go oswoić.
Więcej »Kolekcja Rzeźby Dawnej - wystawa stała w Królikarni
Kolekcja Rzeźby Dawnej liczy 1190 rzeźb. W zbiorze warto wyróżnić dwie grupy: rzeźby oryginalne oraz nieoryginalne. Oryginalne obejmują obiekty wyrzeźbione przez rzeźbiarzy działających od XVI do początku XX wieku. Rzeźby nieoryginalne to odlewy i repliki światowych i polskich arcydzieł, powstałe w warsztatach nieautorskich od XVIII do XX wieku. W grupie rzeźb oryginalnych są reprezentowane wszystkie główne nurty rzeźby polskiej i europejskiej od XVI wieku. Większość najstarszych przykładów plastyki renesansowej pozyskana została od osób prywatnych w formie zakupów lub darów. W zespole rzeźby obcej od XVIII wieku najliczniej reprezentowana jest
Więcej »Efekt w Teatrze Studio
Dwójka młodych ludzi zgłasza się jako ochotnicy do badań klinicznych nad nową generacją leków antydepresyjnych prowadzonych przez koncern farmaceutyczny. Sytuacja zamknięcia, izolacja od realnego życia, kolejne dawki leku i konfrontacja z lekarzami prowadzącymi eksperyment – wszystko to sprawia, że Maja i Tristan stają przed najistotniejszymi pytaniami: kim jestem i co naprawdę czuję.
Więcej »Zimowe spotkania ornitologiczne – zostań królewskim ornitologiem
Co roku zimową porą serdecznie zapraszamy do ogrodów wilanowskich na spotkania z ptakami. Zima to czas, kiedy skrzydlaci mieszkańcy parków i ogrodów chętnie przylatują do przygotowywanych dla nich karmników. Na niezamarzających fragmentach jezior i rzek licznie gromadzą się kaczki, mewy, czaple i kormorany, które z wdziękiem pozwalają się podglądać. Program tutaj.
Więcej »W Warszawie trwa 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł
Rekord Guinnessa w Łazienkach Królewskich
Ponad 1700 miłośników nord walking pojawiło się 5 września w Łazienkach Królewskich, by ustanowić rekord Guinnessa w liczbie osób biorących jednocześnie udział w takich zawodach. Z kolei aktorzy, gwiazdy show-biznesu, sportu, a także znani dziennikarze zmierzyli się w sztafetach Biegu po Nowe Życie. Do bicia rekordu Guinnessa mógł się zgłosić każdy, kto czuł się na siłach, by przejść z kijami, w spacerowym tempie, nieco ponad trzy kilometry.
Więcej »Opera Orlando w Teatrze Królewskim
Prapremiera „Orlanda” G. F. Händla zainaugurowała I Festiwal Muzyki Barokowej "Dramma Per Musica". Widzowie, w odnowionych wnętrzach Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii, zobaczyli jedną z najpiękniejszych oper barokowych, z którą do tej pory nie zmierzył się żaden polski artysta. "W żadnej filharmonii utwór ten nie brzmiałby tak, jak tutaj" - zapewniali twórcy.
Więcej »Finał trzeciej edycji kultowej akcji Wyzwanie Smaku Pepsi
Warszawa, 10 września 2015 r. – Tego lata ekipa Wyzwania Smaku Pepsi przemierzyła całą Polskę od morza aż po góry! Towarzyszyła także wielu festiwalom. Każdy chętny mógł wziąć udział w tej kultowej akcji i podczas „ślepego testu” smaku wybrać, ten napój typu cola, który bardziej mu smakuje. Od końca czerwca do początku września w zabawie wzięło udział ponad 140 tysięcy osób, a 60% z nich wybrało smak Pepsi!
Więcej »