Wydarzenia |
Region: |
Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej już otwarte
W MICET (Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej) zostanie zaprezentowany dorobek teatralny uznanych polskich twórców XIX, XX i XXI wieku, związanych ze Starym Teatrem. Będzie to pole twórczych akcji, gdzie działania zwiedzających nadają kształt nieustannie przeobrażającej się przestrzeni spotkań. MICET jest nową forma Muzeum Starego Teatru istniejącego w Teatrze od 1981 roku. Za pomocą interaktywnych aplikacji zwiedzający będą mogli poznać pasjonującą historię polskiego teatru.
Więcej »Pierwszy koncert z cyklu Pieśń - Teatr Słowa!
W sobotni wieczór (10.12.2016) Opera Krakowska zainaugurowała nowy cykl koncertów pt. „PIEŚŃ – TEATR SŁOWA”, prezentujący różnorodność gatunku pieśni, od niemieckiej lied poprzez francuską chanson i rosyjski romans, aż po polską balladę czy dumkę. Kierownikiem artystycznym projektu jest solistka Opery, pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie Katarzyna Oleś-Blacha.
Więcej »Dzień Otwarty Opery Krakowskiej pełen wrażeń!
Podczas tegorocznej edycji Dnia Otwartego Opery Krakowskiej (10.12.2016) teatr przy Lubicz tętnił życiem. Operę odwiedziło blisko dwa tysiące widzów, którzy wędrując przez przestrzenie jej gmachu, mieli możliwość spotkać się z tytułami wybitnych utworów oraz z motywami kultur, które są charakterystyczne dla tych dzieł.
Kraków stara się o środki na studium wykonalności dla metra
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał wniosek dotyczący zgłoszenia projektu pn. Studium wykonalności budowy systemu szybkiego bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie do sfinansowania w ramach unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
Więcej »Pastel Stanisława Wyspiańskiego wzbogaci zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie
Po niedzielnej aukcji jednego z największych polskich domów aukcyjnych, Muzeum Narodowe w Krakowie stało się właścicielem pastelu Stanisława Wyspiańskiego Widok z okna pracowni na Kopiec Kościuszki – szary dzień.
Więcej »Porcja ogromnej radości, czyli Don Pasquale w Operze Krakowskiej
2 grudnia 2016 roku Opera Krakowska sprawiła widzom bardzo miłą niespodziankę, wystawiając operę-buffo Gaetano Donizetti „Don Pasquale”.
Więcej »Jak zmienia się Kraków? Zobacz kolejny odcinek programu
Przez ostatnie kilkanaście lat w wielu dziedzinach Kraków zmienił się prawie nie do poznania. Muzea, sztuka i czysta woda w kranach! To nas wyróżnia pośród innych miast. Razem z Małgorzatą Broszewską-Palenik możemy zobaczyć nie tylko to, co już się zmieniło – poznamy także plany na kolejne inwestycje i udogodnienia. Sprawdzamy, jak zmienia się Kraków!
Więcej »Zabawy z krążkiem na lodowisku z nagrodami od Dare 2b
Mimo że prawdziwa zima jeszcze przed nami, już teraz można przyjść na lodowisko drużyny TatrySki Podhale Nowy Targ, by obejrzeć mecz rozegrany przez najbardziej utytułowany klub hokejowy w Polsce, a przy okazji zdobyć nagrody podczas „Zabawy z krążkiem”.
Więcej »Badanie potencjału robotyczno-kosmicznego w Polsce
Potencjał intelektualny i kadrowy, pojawiające się możliwości rozwoju oraz rosnące szanse zatrudnienia w branży – tego m.in. dotyczy pierwszy „Raport nt. potencjału sektora robotyczno-kosmicznego w Polsce”. W badaniu udział wzięło ponad 100 młodych konstruktorów łazików marsjańskich. Analizie poddanych zostało także 50 przedsiębiorstw z polskiego sektora kosmicznego. Dane ilościowe uzupełniły wypowiedzi ekspertów, m.in. przedstawicieli ministerstw, agencji rządowych, oraz reprezentantów samorządów.
Więcej »Laury dla wybitnych twórców – wręczono Nagrody Miasta Krakowa 2016
Grzegorz Turnau za wybitne osiągnięcia artystyczne, prof. Aleksander Skotnicki – wybitne osiągnięcia w rozwoju dialogu polsko-żydowskiego i Jerzy Illg za wybitne osiągnięcia w promocji krakowskiej kultury – w kategorii „kultura i sztuka”, profesorowie Krzysztof Królas i Marek Stankiewicz za koncepcję i realizację projektu SOLARIS oraz prof. Janusz K. Kozłowski za osiągnięcia w dziedzinie archeologii – w kategorii „nauka i technika” – to tegoroczni laureaci Nagród Miasta Krakowa, które zostały wręczone w piątek 25 listopada podczas uroczystej gali w sali Obrad Rady Miasta Krakowa. Nagrodzeni zostali także autorzy prac dyplomowych: Weronika Bogal i Adam Łyko, Michał Grzybowski, Dominika Kruszyna, Dominik Rybiałek, Adriana Szulecka i Aleksandra Wanda Zajdel. Nagrody Miasta Krakowa przyznaje się w uznaniu wybitnych osiągnięć i dokonań, mających związek z naszym miastem.
Więcej »StartKRKup: siedem dni festiwalu startupów
Blisko dwadzieścia bezpłatnych spotkań, prelekcji i warsztatów czeka na uczestników drugiej edycji tygodnia startupów StartKRKup. Impreza, która będzie kumulacją najlepszych lokalnych wydarzeń branży nowych technologii, odbędzie się wystartuje w Krakowie jutro, 3 listopada i potrwa dokładnie tydzień. Organizatorami StartKRKup są Urząd Miasta Krakowa i lokalna społeczność startupowa.
Więcej »Stylowa wiata już na przystanku Gertrudy
Na terenie miasta trwa wymiana wiat przystankowych, które po latach eksploatacji były stare i zniszczone. Co ciekawe, w zależności od miejsca, w Krakowie montowane są różne rodzaje wiat, które dzięki temu lepiej wpisują się w otoczenie. W ostatnich dniach na przystanku „Gertrudy” w kierunku Wawelu została ustawiona pierwsza wiata stylowa.
Więcej »Żanna Słoniowska laureatką Nagrody Conrada!
Żanna Słoniowska, autorka debiutanckiej powieści „Dom z witrażem”, została ogłoszona laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2015 roku. Zwycięską książkę wybrali internauci, którzy do północy 29 października głosowali na pięć nominowanych debiutów. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się 30 października na Gali Nagrody w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Więcej »Dwie historie – jeden taniec kontra jeden widz – wiele myśli
29 października 2016 roku w Operze Krakowskiej odbyła się premiera spektaklu baletowego pod tytułem „Dwie historie – jeden taniec” opartego na utworach dwóch polskich współczesnych kompozytorów Piotra Orzechowskiego i Krzysztofa Ścierańskiego.
Więcej »Czytanie ma się dobrze. Za nami 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
W świecie literatury czas biegnie szybciej – takie wrażenie mogli odnieść wszyscy uczestnicy zakończonej już 20. jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Święto literatury obfitowało w liczne atrakcje i spotkania z najlepszymi autorami. Klimat minionych czterech dni w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków najlepiej oddają słowa Michaela Cunninghama, jednego z najpopularniejszych aktualnie światowych pisarzy: "Ludzie ciągle powtarzają, że książka umiera. A ja tymczasem siedzę pośrodku pięknego obiektu, pełnego pasjonatów literatury. Widzę ogromną ilość ludzi kupujących i czytających książki! To, co tutaj obserwuję dodaje mi nadziei i napełnia mnie optymizmem."
Więcej »