Atrakcje |
Region: |
Podczas Niedzieli w skansenie wieś tętni życiem
W zagrodach chłopskich krzątają się gospodarze. Jedna z gospodyń ubija masło, którego zwiedzający mogą spróbować z wiejskim chlebem. Inna pierze na tarze i magluje bieliznę. Gospodarze zgodnie z kalendarzem rolniczym orzą i bronują pole, sieją zboża, koszą trawę, tną słomę na sieczkę dla zwierząt. W jednej z zagród można podpatrzeć plecionkarza wyplatającego kosze z wikliny, zaś w kuźni zobaczyć jak powstaje podkowa.
Więcej »Górna Odra jak na dłoni - widoki z wieży obserwacyjnej na granicy Solarni i Lubieszowa
Powstała po wielkim pożarze lasów wokół Kuźni Raciborskiej z 1992 roku. Spłonęło wówczas ponad 9 tys. ha drzewostanu. Od marca do września, od świtu do zmierzchu, przebywa tu obserwator. By dostać się na swoje stanowisko pracy musi pokonać 156 schodków. Obserwacje prowadzi z poziomu 32,5 metra. W razie zauważenia dymu natuchmiast alarmuje straż leśną. Przy pięknej pogodzie podziwia całą okolicę. Z wieży widać m.in. Śnieżkę w Karkonoszach, Górę Św. Anny, Pradziad w paśmie Wysokiego Jesionika, Racibórz - historyczną stolicę Górnego Śląska a przede wszystkim lasy, w tym teren pożarzyska z 1992 roku.
Więcej »Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju
Najsmutniejszy pokój dziecinny w jakim miałem okazję być. Ryszard Kapuściński napisał kiedyś, że dzieciństwo jest jedyną porą, która trwa w nas całe życie. Te moje dzieciństwo gdzieś kiedyś zapomniałem lub zostawiłem na kołku wchodząc do pomieszczeń "jedynie dla dorosłych".
Więcej »Z Vanuatu albo Kiribati do Wieliczki
Vanuatu albo Kiribati to zaledwie kropki na błękitnej połaci Pacyfiku. Okazuje się, że nawet mieszkańcy tych odległych egzotycznych wysp słyszeli o zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka”. A skoro słyszeli i pofatygowali się na solne szlaki aż z drugiego końca świata… - Nie jest wcale przesadą twierdzić, że wielickie podziemia to jedna z największych polskich atrakcji – mówi Kajetan d’Obyrn, prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA. - W pierwszej połowie 2015 roku odwiedziło nas już 600 tys. turystów z Polski i zagranicy - podkreśla.
Więcej »Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Podczas zlodowaceń powstawały w jaskini namuliska bogate w szczątki żyjących wtedy zwierząt. Największe ilości szczątków pochodzą od niedźwiedzia jaskiniowego, stąd też jaskinia wzięła swoją nazwę. W październik 1966 r. -w kamieniołomie Kletno III odsłonięto otwór w kształcie poziomej szczeliny. Prowadził on do niewielkiej komory nazwanej Salą Niedźwiedzia. Znajdowało się tam namulisko, z którego sterczały liczne kości dużych ssaków. Najwięcej było kości niedźwiedzia jaskiniowego. Część końcowa tej sali zachowała się do dzisiaj i jest widoczna w śluzie wejściowej do Jaskini. Więcej informacji TUTAJ.
Więcej »Wrocław. Pomnik Obrączka
Zwiedzaj Polskę z ViaPoland.com. Przy wrocławskiej Promenadzie Staromiejskiej od 2011 r. znajduje się Pomnik upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego. Pomnik o nazwie Obrączka jest czarny, a wspomniana obrączka ma 3,5 metra średnicy.
Więcej »Proces tworzenia szklanych cacek w Hucie Szkła Artystycznego Barbara
Polanicka huta należy do kilku nielicznych na Dolnym Śląsku i Ziemi Kłodzkiej, które pracują do dnia dzisiejszego. Ręczna produkcja wyrobów szklanych zapewnia ich niepowtarzalność, a zdolności pracowników pozwalają na wyrób pięknych dzieł, które zdobią wiele domów. Obecnie udostępniona jest hala, w której zobaczyć można pracowników podczas całego procesu tworzenia szklanych cacek, począwszy od nabierania surówki na tzw. piszczel, wydmuchiwania w drewnianej formie i kształtowania końcowego wyrobu. Przy hucie znajduje się sklep firmowy, gdzie można kupić gotowe wyroby po bardzo atrakcyjnych cenach.
Więcej »Podziemne Miasto Osówka - perła Dolnego Śląska
Japonia w sosnowieckim Egzotarium
Parkrun Wrocław – cykliczne, bezpłatne biegi
Bieg na dystansie 5 kilometrów od Jazu Opatowickiego w kierunku mostu Zwierzynieckiego, z pomiarem czasu organizowany co tydzień przez cały rok. W każdą sobotę o 9.00. Udział w biegu jest bezpłatny, ale wymagane jest wcześniejsze dokonanie rejestracji, a następnie wydrukowanie i przyniesienie ze sobą nadanego Indywidualnego Kodu Uczestnika.
Więcej »Muzeum w Chorzowie zaprasza na wakacje
Chorzowskie muzeum zaprasza wszystkich do zwiedzenia wystaw czasowych jak i stałych. Dodatkowo dla dzieci i młodzieży oferowane są zajęcia towarzyszące wystawom. Szczegóły poniżej.
Więcej »MOOD4FOOD – Festiwal Food Trucków przy Hali Stulecia już w ten weekend!
Druga odsłona Mood4Food przed nami! Food Trucki znów zaparkują przy Hali Stulecia! Wszystkich smakoszy, którzy uwielbiają wyborne kulinaria serwowane z mobilnych restauracji zapraszamy w weekend 18-19 lipca br. na plac Pod Iglicą przed Halą Stulecia. Święto ulicznego jedzenia przy Hali Stulecia obfitować będzie w potrawy mięsne, wegetariańskie, jak również słodką strefę dla najmłodszych.
Więcej »Podziemna trasa turystyczna pod ulicami Kłodzka
Podziemna Trasa Turystyczna liczy ok. 600 metrów długości i przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego ku wyjściu przy Twierdzy w obrębie ulicy Grodzisko. Udostępniona do zwiedzania została 4 grudnia 1976 roku, stanowi jedną z ciekawszych w Polsce podziemnych tras.
Więcej »Nawet deszczowe lato w Muzem Narodowym w Krakowie nie jest nudne
Trzy nowe wystawy, pokaz portretów tajemniczej Damy, a dla dzieciaków – zaproszenie na turecki bazar. Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało mnóstwo wakacyjnych atrakcji. Nasze dania główne to wystawy czasowe, absolutny „must-see” tego sezonu. Proponujemy zacząć do Gmachu Głównego, gdzie na pewno ulegniecie czarowi „Ottomanii”. To nie jest zwykła wystawa, ale wydarzenie, o którym po prostu nie wypada nie mieć nic do powiedzenia. Spieszcie na nią koniecznie, bo już we wrześniu bezcenne dzieła wrócą z krakowskich wakacji do swoich domów w największych muzeach Europy. Nie zobaczyć cudownej Madonny Memlinga? Mężczyzny z perłą Veronesego? Tycjanowskiej piękności z gronostajem?
Więcej »Mistrzowie Polskiej Karykatury - wystawa Zbigniewa Lengrena w Muzeum Karykatury
Wystawa prac Zbigniewa Lengrena to próba przekrojowego ukazania kilku wątków jego twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem ich humorystycznego aspektu. Znajdą się na niej przede wszystkim żarty rysunkowe, humor prasowy, satyryczno-humorystyczne „fotorysunki”, ilustracje książkowe i plakaty. Kolejno wymienione elementy wystawy stworzą jej narrację, prowadząc widza przez świat zaskakujących i pełnych humoru skojarzeń. Wystawa wypełni obie sale ekspozycyjne Muzeum Karykatury. Towarzyszyć jej będzie specjalnie przygotowany katalog, a także materiał filmowy z wypowiedziami o charakterze wspomnieniowym.
Więcej »