Muzea |
Region: |
Pejzaż odnaleziony - nowa wystawa w Muzeum Historii
Wystawę Marka Sabata zatytułowaną "Pejzaż odnaleziony" można będzie od dziś oglądać w Muzeum Historii Kielc. To konfrontacja zapisu artystycznego dwóch pejzaży - świętokrzyskiego i amerykańskiego, zaś autor stara się w technice akwareli szybko "chwytać" światło, kolor i te wszystkie cechy, które składają się na odrębność malowanych miejsc.
Więcej »Parkowanie z książką
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie gorąco zaprasza do wsparcia kolejnej edycji „Parkowania z książką”, programu promującego czytelnictwo wśród gości odwiedzających ogrody historycznej rezydencji królewskiej w okresie wakacyjnym. Akcję organizowaną cyklicznie od 2005 roku wspiera co roku kilkanaście wydawnictw i patronów medialnych.
Więcej »Zimowe Igrzyska Olimpijskie na znaczkach pocztowych
W piątek rozpoczęła się olimpiada w Soczi. Polskę będzie reprezentowało na niej ponad 50 sportowców. Z tej okazji, w przeddzień rozpoczęcia zimowej olimpiady, w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu o godz. 15.00 miał miejsce wernisaż wystawy czasowej pn. „Zimowe Igrzyska Olimpijskie na znaczkach pocztowych”.
Więcej »Ferie zimowe w Wilanowie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do wspólnego spędzenia czasu podczas ferii zimowych. Proponujemy inspirującą podróż do świata historii, sztuki i przyrody. Magiczny wehikuł czasu przeniesie uczestników spotkań muzealnych do otoczonej niezwykłymi ogrodami rezydencji króla Jan III w Wilanowie.
Więcej »Muzeum jest dla wszystkich! Zostań wolontariuszem
Jeżeli szukasz miejsca, gdzie możesz zdobyć doświadczenie, lubisz działać, poznawać ludzi i spędzać z nimi czas, a na dodatek robić dużo dobrego – to idealnie! Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy szuka właśnie Ciebie!
Więcej »Poznaj dawną wieś - lekcje w skansenie
Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce w powiecie włocławskim doczekał się możliwości prowadzenia zajęć edukacyjnych i warsztatów także w czasie zimowych chłodów. Nowa zagroda edukacyjna powstała dzięki wsparciu samorządu województwa i środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Skansen zaprasza na warsztaty także podczas zimowych ferii szkolnych.
Więcej »Z faszonem po Warszawie
Zapraszamy na nowy cykl zajęć o kulturze stolicy „Z faszonem po Warszawie”, przeznaczony dla dzieci w wieku 7-10 lat. Przez kolejne soboty (raz w miesiącu) będziemy odkrywać elementy kultury stolicy – gwarę, piosenkę a nawet kuchnię. Warsztaty będą prowadzone we współpracy ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska.
Więcej »Medialne życie Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego jest postrzegane jako jedna z najnowocześniejszych instytucji kultury w Polsce. Zapracowaliśmy na tę opinię nie tylko dzięki multimedialnej ekspozycji, ale również poprzez umiejętne wykorzystywanie mediów społecznościowych w swojej komunikacji. Kończący się rok był wyjątkowo interesujący pod względem naszych działań prowadzonych sieci.
Więcej »Wyjątkowe kalendarze z Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej
Kolejny już kalendarz ukazujący piękno miejsca urodzenia pisarza Henryka Sienkiewicza wydało Muzeum w Woli Okrzejskiej. Specjalnie dla naszego portalu nadesłał taki kalendarz na rok 2014 kustosz Cezary Cybulski.
Więcej »Podlaska wycinanka - wystawa w Muzeum BPN
W salach wystaw czasowych Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego można zobaczyć wystawię 11 plansz „Wycinanka podlaska. Papier w kulturze ludowej", którą przygotowali Wojciech Kowalczuk i Jerzy Cetera z działu etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wystawa potrwa do końca stycznia 2014 r. Na wystawie prezentowanych jest też kilka autentycznych gwiazd kolędniczych z regionu Puszczy Białowieskiej.
Więcej »Boże Narodzenie na Mazowszu - Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Zachęcamy do zwiedzania ekspozycji “Boże Narodzenie na Mazowszu”, wystawionej tradycyjnie w 10 wnętrzach z przełomu XIX i XX wieku oraz wnętrzach dworskich w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Więcej »Słodka historia pierniczka
Piernik to ciasto z mąki i miodu, znane w Polsce od najdawniejszych czasów. Nazywane miodownikiem, a od przyprawy korzennej - pieprznej, po staropolsku „piernej”, zwane piernikiem. O historii piernikarstwa nie da się opowiedzieć w kilku zdaniach, dlatego Muzeum Górnośląskie zachęca do wzięcia udziału w warsztatach „Słodka historia pierniczka”, na których nie tylko przedstawione zostaną zmiany jakie dokonały się na przestrzeni kilku stuleci w tej dziedzinie rzemiosła, ale uczestnicy wspólnie tworzyć będą słodką pamiątkę, idealną na prezent bożonarodzeniowy.
Więcej »Nagroda dla Muzeum Narodowego w Krakowie!
Muzeum Narodowe w Krakowie zostało nagrodzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego za skuteczne wykorzystanie środków UE na kulturę w ramach „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
Więcej »ArtDeco na Śląsku - porcelana i szkło
Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Dyrektor Muzeum Śląskiego w Görlitz, Dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górzem oraz prywatni kolekcjonerzy zapraszają na wernisaż wystawy czasowej ArtDeco na Śląsku - porcelana i szkło, który odbędzie się w czwartek, 28 listopada 2013, o godzinie 13.00 w sali odczytowej Muzeum Śląska Opolskiego.
Więcej »Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki odnowi obrazy
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zakończyło właśnie projekt tworzenia Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki specjalizującej się w konserwacji i restauracji malarstwa i rzeźby polichromowanej. Pracownia wyposażona została w nowoczesne urządzenia konserwatorskie począwszy od jednego z większych w aglomeracji śląskiej próżniowego stołu do dublażu obrazów na płótnie (2,5 x 1,5 m), a skończywszy na pędzelku do uzupełnień ubytków warstwy malarskiej wielkości główki od szpilki.
Więcej »