Kulturalni |
Region: |
Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki odnowi obrazy
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zakończyło właśnie projekt tworzenia Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki specjalizującej się w konserwacji i restauracji malarstwa i rzeźby polichromowanej. Pracownia wyposażona została w nowoczesne urządzenia konserwatorskie począwszy od jednego z większych w aglomeracji śląskiej próżniowego stołu do dublażu obrazów na płótnie (2,5 x 1,5 m), a skończywszy na pędzelku do uzupełnień ubytków warstwy malarskiej wielkości główki od szpilki.
Więcej »Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943
15 listopada o godzinie 18.00 w Muzeum Wojska w Białymstoku będzie miała miejsce promocja wyjątkowej książki pt. Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943. Spotkanie z autorką odbędzie się w Sali Rycerskiej muzeum.
Więcej »Krakowska premiera musicalu Cuda Rebego
Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych na krakowską premierę musicalu pt. Cuda Rebego, która odbędzie się w niedzielę, 24 listopada br. o godzinie 18:00 w Filharmonii Krakowskiej.
Więcej »Historia rodu Hasbachów na białostockiej ziemi
Zapewne wielu mieszkańców Białegostoku słysząc nazwisko Hasbach skojarzy je ze znanym pałacem w Dojlidach. Nieliczni wskażą jeszcze budynek obecnego Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego przy ul. Świętojańskiej, w którym Hasbachowie rezydowali przed I Wojną Światową, być może ktoś będzie wiązał to nazwisko z listą fundatorów Kościoła pw. Św. Wojciecha. Tymczasem Hasbachowie spletli historię swego rodu z wieloma miejscami na mapie naszego regionu.
Więcej »Albom.pl – niezwykła wyprawa w przeszłość polsko-białoruskiego pogranicza
Przez trzy miesiące – od lipca do września tego roku – grupa zapaleńców z Polski i Białorusi odwiedziła siedem pogranicznych miejscowości. W Polsce: Kleszczele i Gródek, potem na Białorusi: Sopoćkinie, Łunnę, Wołpę, Wołkowysk i Kamieniec. Zapukali tam do ponad 60 domów, zarejestrowali blisko 2300 archiwalnych fotografii z 44 prywatnych zbiorów mieszkańców i 3 kolekcje od pasjonatów starej fotografii. Powstał album, dokument przeszłości życia, ale i śmierci na polsko-białoruskim pograniczu. Dokument naszej wspólnej historii.
Więcej »Mały, wielki... piękny świat
Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej pt. Mały, wielki... piękny świat autorstwa Marka Bażanta. Prace można podziwiać do końca listopada bieżącego roku w Iluzjon Art Cafe (Rynek 25/26).
Więcej »Jestem malarzem myśli i przeżyć. Wlastimil Hofman.
Na wystawie Jestem malarzem myśli i przeżyć. Wlastimil Hofman (1881–1971), która będzie eksponowana w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku w dniach 26 października 2013 – 27 stycznia 2014 roku, zostanie zaprezentowanych ponad 100 prac artysty z polskich zbiorów muzealnych oraz kolekcji prywatnych. Będzie to pierwsza powojenna ekspozycja twórczości Wlastimila Hofmana w naszym mieście i na Pomorzu.
Więcej »Andrzej Bobrowski. Pielgrzymka. Grafika, obiekt, instalacja
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza do obejrzenia wystawy Andrzeja Bobrowskiego pt. Pielgrzymka. Grafika, obiekt, instalacja. Wystawę można zobaczyć w Galerii Sztuki Nowoczesnej do 31 grudnia.
Więcej »XXX lat Pracowni Tkaniny Artystycznej
Pracownia Tkaniny Artystycznej przy Regionalnym Centrum Kultury im Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu pod nazwą Pracownia Plastyczna w Ratuszu istnieje od października 1983 roku pod kierownictwem st. instruktora ds. plastyki Elżbiety Polak. Pierwsza wystawa prac tkackich miała miejsce w maju 1987 roku w Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu.
Więcej »Centralne Muzeum Włókiennictwa nowym cudem Polski
Po raz trzeci miesięcznik National Geographic Travel przeprowadził plebiscyt na 7 nowych cudów Polski. Do udziału nominację otrzymały 32 miejsca w całej Polsce. Wśród laureatów znalazło się Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zajmując drugą pozycję na liście (uzyskując 16% głosów). W esemesowym głosowaniu zwyciężył Park Krajobrazowy - Dolinki Krakowskie.
Więcej »Kamienne sny Andrzeja Różyckiego
25 października o godzinie 18.00 w Galerii Andrzeja Strumiłły w Suwałkach, Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach, odbędzie się wernisaż wystawy Andrzeja Różyckiego pt. Kamienne sny. Wystawa jest swoistym przyczynkiem do refleksyjnego rozpoznania tak naprawdę mało znanej wiedzy o kulturze religijnej Żydów z obszaru cmentarnych nagrobków Polski północno-wschodniej.
Więcej »Seks nocy letniej Woody'ego Allena
Seks nocy letniej to komedia o miłości, namiętności i metafizyce. Inspirowana zarówno szekspirowskim Snem nocy letniej, jak i bergmanowskim Uśmiechem nocy. Akcja spektaklu toczy się w posiadłości domorosłego wynalazcy, Andrew, który na co dzień pracuje na giełdzie. Andrew przeżywa problemy w związku z ukochaną Adrian. Do tego gości u siebie przyjaciela, Maxwella i jego partnerkę, jurną pielęgniarkę Dulcy oraz kuzyna Leopolda z narzeczoną, Ariel.
Więcej »Skarb spod Mokrej
Dzięki współpracy z fundacją Było… nie minęło redaktora Adama Sikorskiego, kolekcję Muzeum Broni Pancernej wzbogacił prawdziwy skarb – szczątki tankietki TKS spod Mokrej!!! Mimo, iż w Polsce mamy już kilka tankietek (cztery tankietki TK-S, tankietkę TK-3 i 2 ciągniki C2P) prawie wszystkie zostały sprowadzone zza granicy i wrześniowa historia wojenna żadnej z nich nie jest znana. W przypadku znaleziska spod Mokrej już na dzień dzisiejszy wiemy dość dużo o losach pojazdu, a badania historyków dopiero się rozpoczęły.
Więcej »Andrzej Mastalerz w Ożenku
Ożenek to jedna z najznakomitszych komedii z kanonu literatury światowej i najbardziej znane dzieło Gogola – obok Rewizora i Martwych dusz. To pierwsza rosyjska komedia obyczajowa, traktująca o niezrealizowanych zamiarach, która uczyniła pierwszoplanowymi postaciami nie arystokratyczne środowisko, oddające się miłostkom i flirtom, lecz całkiem pospolite kupiectwo. Bohaterowie używają niewyszukanego, pospolitego języka, posługują się gwarą. Wszystkie postaci są przedstawione w sposób niezwykle realny i tętnią życiem.
Więcej »Edith i Marlene w Teatrze Muzycznym
Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie zaprasza na spektakl pt. Edith i Marlene w reżyserii światowej sławy węgierskiej reżyserki Márty Mészáros. Przedstawienia odbędą się 26. i 27 października oraz 14. i 15 grudnia.
Więcej »