Przewodniki po Polsce / Poland Travel Guides |
Region: |
Tajemnice Doliny Baryczy
Natura ludzka nie zmienia się od setek lat. Może i dobrze? Z całą pewnością pozytywnym zjawiskiem jest, że dzikość Doliny Baryczy jest niezmienna. To, co człowiek stworzył w niej przez osiem wieków, może cieszyć i dzisiaj - w niespecjalnie zmienionej formie. Właśnie na tym zasadza się fenomen Doliny. To tutaj, w jedynym i niepowtarzalnym miescu w Europie, człowiek funkcjonuje z dziką przyrodą na zasadach pełnego partnerstwa. To tutaj blisko trzy czwarte polskiego ptactwa wodnego może czuć się jak w raju. W Dolinie Baryczy drzemie olbrzymia moc - moc niesamowitego piękna dzikiej przyrody.
Więcej »Nieleśne rezerwaty przyrody województwa wielkopolskiego
Dołożyliśmy starań, aby możliwie wyczerpująco przedstawić Państwu 55 rezerwatów przyrody wraz z ich charakterystyką, mapami oraz fotografiami obrazującymi waloryprzyrodnicze opisywanych obiektów. Mamy nadzieję, że publikacja zainspiruje Państwa do pogłębiania wiedzy na temat tych wyjątkowych obszarów przyrodniczych będących jednymi z najbardziej dzikich i pierwotnych skrawków przyrody województwa wielkopolskiego.
Więcej »Lubuskie po drodze. Turystyka sakralna śladami PROW
Co sprawia, że województwo lubuskie jest naprawdę wyjątkowym miejscem na odkrywanie dawnych obiektów sakralnych? Istnieje wiele powodów - uroda samych obiektów, ich różnorodność płynąca z bogatej kultury i burzliwej przeszłości, ulokowanie pośród innych, nierzadko bardzo cennych zabytków regionu.
Więcej »Szlak budowli i kościołów drewnianych w Wielkopolsce
Drewniane kościoły w Polsce, także w Wielkopolsce, są cechą charakterystyczną wyróżniającą nas, naszą architekturę, na tle całej Europy. Urzekają prostotą, niespotykanymi wręcz rozwiązaniami architektonicznymi, szlachetnością estetyczną i nieuchwytnym, trudnym do opisania klimatem, na który składa się również zapach. Można by zadać pytanie, dlaczego drewno? Na ziemiach polskich drewno było po prostu bardzo łatwo dostępnym materiałem budowlanym i co najważniejsze - tanim.
Więcej »Weekend w Gorzowie szlakiem smoków, upiorów i legend
Gorzów to miasto pełne życia i różnorodności. Zewnętrznemu obserwatorowi jawi się jako bogata mozaika ciekawych obiektów, zdarzeń i ludzi. Swoich mieszkańców i gości Gorzów bawi wieloma barwnymi, wartościowymi, często niszowymi inicjatywami i wydarzeniami kulturalnymi. Miasto ma spory potencjał "duchowy". Odkrywany przez przybyszów naprawdę urzeka. Wszak Gorzów to specjalista od zadań nieszablonowych: festiwali najbardziej wolnościowych gatunków muzycznych na świecie, nietypowych mebli miejskich, pionierskich i odważnych działań, działalności artystów miejskich czy nietypowych sportów w mieście. Wszystko to wyróżnia Gorzów wśród miast o podobnej skali.
Więcej »Konin, witaj !
Konin, to miasto położone w centralnej części Polski, na styku trzech regionów geograficznych. Najstarsza część miasta usytuowana jest w widłach doliny Powy i pradoliny środkowej Warty. Partia północna ziemi konińskiej zaliczana jest do Pojezierza Mogileńskiego (rozlokowana jest na wysokim brzegu pradoliny Warty). Natomiast część południowa usytuowana na lewym brzegu, zaliczana jest do Kotliny Rychwalskiej.
Więcej »Powiat hrubieszowski
Powiat hrubieszowski to najdalej na wschód wysunięty powiat Polski, położony jest w południowo - wschodniej części województwa lubelskiego. W jego skład wchodzi 8 mniejszych jednostek administracyjnych - miasto Hrubieszów i gminy Dołhobyczów, Horodło, Hrubieszów, Mircze, Trzeszczany, Uchanie i Werbkowice. Od wschodu powiat graniczy z Ukrainą, od południowego - zachodu z powiatem tomaszowskim, od zachodu z zamojskim, a z powiatem chełmskim od północy.
Więcej »Rowerownik - trasy wycieczek rowerowych po Łodzi
Łódź to miasto, które można i warto zwiedzać. Zapraszamy do odkrywania uroków Łodzi... na rowerach. Opisywane w tej publikacji wycieczki odbyły się jesienią 2012 roku dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Łodzi. Tym, którzy nie mogli z nami pojechać, oddajemy w ręce spisane trasy oraz opisy atrakcji turystycznych po drodze. Zapraszamy do poznania Łodzi fabrykanckiej, zielonej, kreatywnej i walczącej o niepodległość.
Więcej »Przewodnik po nieistniejącym Toruniu
Przewodnik, który trafia do Państwa jest na pewno nietypowy, lecz w tym właśnie tkwi jego tajemnica. Oprowadzimy Państwa po wspaniałym średniowiecznym mieście Kopernika - Toruniu. Będziemy przemieszczać się nie tylko z miejsca na miejsce, lecz także w czasie! Dzięki temu przewodnikowi, będziecie Państwo mogli przespacerować się po Toruniu w okresie, kiedy mieszkali tu i prowadzili wiele działalności publicznych ludzie wyznania mojżeszowego. Dajemy możliwość udania się do synagogi, mykwy, żydowskiego sklepu obuwniczego, restauracji, krawca, magazynu, sklepu bławatnego...Do wyboru, do koloru!
Więcej »Zabytki ziemi siewierskiej
Siewierz należy do najstarszych grodów w Polsce, jednakże jego początki ginąiwe w mrokach dziejów. Już sama nazwa - Siewierz - dzisiejszego miasta nad Czarną Przemszą świadczy o jego "starożytności". Wyraz ten wywodzi się ze starosłowiańskiego "Siewior", co oznacza "północ", "północną stronę". Pierwsza wiadomość o Siewierzu pochodzi z 1125 r. Dzisiaj gmina Sierwierz jest prężnie rozwijającą się wspólnotą samorządową w regionie Zagłębia Dąbrowskiego i Jury, chętnie odiwedzaną przez turystów i gości.
Więcej »Nad Czarną i Kamienną
Góry Świętokrzyskie obfitujące w ślady historii naturalnej, takie jak kwarcytowe gołoborza na zboczu Łysej Góry, Jaskinia Raj z jej kalcytowymi dekoracjami, rezerwat przyrody w Kadzielni z paleozoiczną rafą koralową, charakteryzujące się rozległymi i łagodnymi krajobrazami oraz mnogością zabytków, zyskują coraz większe znaczenie na mapie turystycznej Polski i znajdują uznanie u stale rosnącej liczby turystów odwiedzających ten piękny rejon. Szczególne walory krajoznawcze posiadają północne obrzeża Gór Świętokrzyskich, pokryte lasami malownicze wzgórza, rozcięte dolinami rzek Czarnej i Kamiennej, gdzie znaleźć można wiele unikalnych śladów działalności gospodarczej i kulturowej człowieka od najdawniejszych czasów.
Więcej »Przewodnik turystyczny po Gminie Kłodzko
Chętnym do zwiedzania Gminy proponujemy cztery trasy tematyczne, w zasadzie dla tych co na kółkach, a to dlatego, że oznakowane szlaki piesze znajdują się na peryferycznych obszarach, głównie w Górach Bardzkich, Złotych, Krowiarkach. Oczywiście, mając do dyspozycji bogatą literaturę turystyczną, internet, powszechnie dostepne mapy, możemy w zależności od zainteresowań planować wycieczki po swojemu wykorzystując także publiczne środki transportu, rower, no i własne nogi.
Więcej »Śląski szlak górnej Odry
Tu leży Racibórz - historyczna stolica Górnego Śląska. Można tu zobaczyć dawną siedzibę górnośląskich władców z perłą śląskiego gotyku a także mumię Egipcjanki, prezent dla ukochanej żydowskiego bankiera. Zachodnim krańcem województwa śląskiego swój polski szlak zaczyna Odra. Na terenie powiatu raciborskiego jej dorzecze pełne jest unikalnych zabytków, wyjątkowych miejsc oraz pomników przyrody. Odkryj śląskie tajemnice górnej Odry.
Więcej »Miechowice i okolice
Proponujemy poznanie historii Miechowic i najbliższej okolicy z wysokości rowerowego siodełka, ale wycieczki są równie przystępne dla piechurów, bowiem zostały tak pomyślane, by można było je dzielić na krótsze odcinki, korzystając przy ich pokonywaniu dodatkowo z gęstej sieci komunikacji miejskiej. Wycieczki powinny zwiedzających inspirować do poruszenia wyboraźni, bowiem Miechowice, które dziś oglądamy nie są tymi, opisywanymi przez Bonczyka czy Chroboka. Ba, nie są nawet tymi z czasów młodości autorów.
Więcej »Góry Grybowskie
Całą tą piękną ziemię ogarnąć można ze szczytu wzgórza nad Grybowem zwanego Wojciechową Górą. Spacerując trawiastą ścieżką od odnowionej bramy kirkutu w kierunku wysokiego krzyża milenijnego, jaki zbudowali na szczycie mieszkańcy pobliskiej Siołkowej, widzi się otaczające amfiteatralnie kotlinę miasta nad Białą lesiste grzbiety i garby kolejnych wzniesień Gór Grybowskich.
Więcej »