Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Mityng wodniacki w Roszkowie
21 sierpnia na akwenie w Roszkowie odbył się pierwszy Międzynarodowy Mityng Wodniacki. Rywalizowało osiem pięcioosobowych drużyn z Polski i Czech. Oprócz konkurencji na wodzie, zawodnicy zdobywali punkty na lądzie – w strzelaniu z wiatrówki i mini siatkówce plażowej.
Więcej »Rodzinnie promowali ścieżki rowerowe
Trzydzieści dwie drużyny wzięły dziś udział w XII Rodzinnym Rajdzie Rowerowym. Wyruszyli w samo południe. Do pokonania mieli około 10 km. Promowali ścieżki rowerowe, zdrowy tryb życia i rekreację. Dla jednych to pierwszy start, dla inny trzeci, czwarty, a nawet jedenasty.
Więcej »Rockowe zakończenie Memoriału
Raciborski Good Day. Bożyszcze nastolatek, przystojny Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem. A na koniec prawdziwa rockowa uczta w wykonaniu The UK Legends Smokie oraz rozpryskujące się na niebie fajerwerki. Dobiegł końca drugi, ostatni dzień strażackiego XVIII Memoriału.
Więcej »Profesjonalny show taneczny w RCK
Przez 10 dni uczyli się tańca od uczestników programu You can dance - Mariusza Jasuwienasa, Magdy Góry i Pawła Kuryło. Efekty intensywnej pracy zaprezentowali wczoraj w RCK, wystawiając spektakl taneczny "Mały Książę odnaleziony". Po występie brawa rozbrzmiewały przez długi czas.
Więcej »Dni województwa śląskiego z Candy Dulfer
Powódź z NIEBA
Powódź to kataklizm. Niszczy miasta, wsie, infrastrukturę. Zmienia krajobraz na ogromnych przestrzeniach. Te zmiany na zlecenie Polskiej Agencji Fotografow Forum od 19 maja dokumentował Kacper Kowalski, ubiegłoroczny laureat nagrody World Press Photo, wyróżniany w wielu polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych. Powstał w ten sposób przejmujący reportaż o skali zniszczeń, spowodowanych przez wodę. Chcielibyśmy, aby wystawa "Powódź z nieba" stała się dla Was kolejnym powodem do odwiedzenia Sandomierza - jednego z najpiękniejszych miast na turystycznej mapie Polski.
Więcej »HELL WAR NAURE BABY HEAVEN
Działanie nowej instytucji zainicjowała w maju 2010 roku kuratorowana przez Jakuba Czyszczonia wystawa „Skala”, na której swoje realizacje zaprezentowali Konrad Smoleński, Piotr Łakomy i Paweł Kowzan. Od końca lipca przez szyby CSW można oglądać kolejną ekspozycję- „HELL WAR NAURE BABY HEAVEN” Michaela Schmacke. W odróżnieniu od pierwszej wystawa ta stanowi efekt rezydencji artystycznej i oddaje cały budynek do dyspozycji jednemu artyście.
Więcej »Ahoj, vitajte, jó reggelt...
Niektórzy ciesza się wakacjami, tym zazdrościmy i życzymy udanego urlopu... Ale wszystkim, którzy cenią dobry teatr, lubią czeski humor, słowackich ziomali i węgierską ekwilibrystykę językową, przypominamy, że DEMOLUDY nie odpoczywają. Będą od 5 do 9 października w Olsztynie, a pokażemy spektakle z krajów wyszehradzkich.
Więcej »Odkrycie nut Paderewskiego w krakowskim antykwariacie?
Wlaściciele antykwariatu przy ulicy Św. Tomasza 26 w Krakowie z dumą prezentują znakomite zbiory nut od 135 lat wydawanych przez Adama Krzyżanowskiego oraz zachowany rekopis nut zapisanych ręką kompozytora Ignacego Józefa Paderewskiego. Co stanie się z tymi bezcennymi zbiorami, jeśli wskutek drastycznego podwyższenia ostatnio przez radnych Miasta Krakowa czynszu za lokal komunalny, w którym się mieści ten antykwariat będzie zmuszony on zawiesić od jutra swoją działalność?
Więcej »Stan Meus - bravissimo dla tenora!
Stan Meus, znany i lubiany polski tenor, od 19 lat mieszka w Austrii i występuje głównie za granicą. W świat przebojów lat 20 – tych i 30 ub. wieku i wspaniałych arii z operetek zaprosił podczas przyjętego z wyjątkowym aplauzem publiczności występu wspólnie z pianistką Emilią Bernacką w Andrychowie w dniu 15 sierpnia 2010 roku.
Więcej »Jego, moja, nasza Jasna Góra
W sierpniu wszystkie polskie drogi prowadzą na Jasną Górę. Od wieków idą w jej kierunku rzesze pielgrzymów. Oto moje wspomnienie z maja 2008 roku, kiedy dzięki zaproszeniu na promocję wydanego na 500 lecie Klasztoru albumu Adama Bujaka z wydawnictwa „Biały Kruk”, trafiłem do zabytkowej biblioteki w starym refektarzu klasztornym.
Więcej »Cracovia Sacra. Projekt Artystyczny „Armonia Liryca”
Dzieła muzyki klasycznej przeplatają się z piosenką poetycką i artystycznym opracowaniem pieśni kościelnych poświęconych bł. Marii Angeli Truszkowskiej. Klamrą spinającą całość jest odczytanie fragmentów listów założycielki zgromadzenia sióstr Felicjanek.
Więcej »Nuty z Nieba.Trebunie Tutki Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II
Prawie dwugodzinny koncert znanego zespółu góralskiego Trebunie Tutki w hołdzie Ojcu Świętemu pt. Niebiańskie Nuty Wielkiego Pasterza, w którym utwory muzyki góralskiej są przeplatane cytatami z wypowiedzi i poezji Papieża, wzbudził 1 sierpnia 2010 roku ogromny aplauz publiczności andrychowskiej.
Więcej »Projekt Wagon z Lublina do Gdańska
Na peronie 1 stacji PKP Kraków Główny, 4 sierpnia 2010 stacjonował specjalny wagon, który 17 lipca 2010 roku wyjechał z Lublina, należący do projektu historycznego Wagon www.teatrnn.pl/wagon2010/ – relacjonują Jan Szczepański i Wiesław Adamik - 6 sierpnia stacjonuje w Rzeszowie. Dotrze on na zakończenie tej akcji 14 sierpnia do Gdańska.
Więcej »Janek i Oleńka w Kościele św. Anny
Kiedy na planie zdjęciowym filmu "Bitwa warszawska" aktor Bogusław Linda wspomniał mi w rozmowie, że w roli majora Wieniawy - Długoszowskiego (adiutanta marszałka Piłsudskiego) nie dosiądzie konia, i nie ma ku swojemu żalowi filmowej partnerki, za to wystąpi w pełnej brawury scenie oficerskiej przejażdżki dorożką "po pijaku", wczułem się w klimat tego niezwykłego, jak na obecne czasy, filmu.
Więcej »Muzyka zmienia świat na Slot Art Festival.
Slot Art Festival- coroczny, czterodniowy festiwal w Lubiążu (koło Wrocławia), czyli jak odkryć w sobie artystyczną duszę.
Więcej »Wszechświat Beethovena
Beethoven to jeden z największych i najbardziej fascynujących twórców przełomu XVIII i XIX wieku, którego życie kryje nadal wiele sekretów.
Więcej »Niezdobyta twierdza w Malborku
Największa twierdza średniowiecznej Europy to ogromna bryła czerwonych cegieł, układających się w kształty nie tyle fantazyjne, co proste. Po zniszczeniach II wojny światowej do tej pory trwa odbudowa, a jednocześnie konserwacja zamku, ale stoi on otworem dla turystów.
Więcej »Artyści, konie i grunwaldzki piknik - relacja
I nie zawiedli oczekiwaniom publiczności ani artyści, ani też młodzi jeźdźcy, którzy w sobotnie popołudnie 17 lipca 2010 roku w stanicy Hucuł wystąpili podczas Pikniku rycerskiego nawiązującego do 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.
Więcej »Koncerty Chóru Sine Nomine w Krakowie
W dniach 25-30 lipca w kościołach Krakowa da koncert angielski Chór Sine Nomine. Zespół został utworzony w 1988 roku przez Jamesa Wilda z członków grupy ”Śpiew dla przyjemności”, byłych studentów Breton College i ich przyjaciół z Yorkshire.
Więcej »Może noc 1003 zdarzy się wkrótce...
Na prośbę Czytelników Portalu Via Poland zamieszczam recenzję Marty Mazurkiewicz-Stefańczyk ze spotkania autorskiego Eryka Ostrowskiego "Badgad - 1002 noc", które miało miejsce w krakowskiej Carycy.
Więcej »Nocne międzyzdroje (2) zachód słońca
Czy rzeczywiście to jedyne miejsce nad polskim wybrzeżem, gdzie slońce zachodzi w falach morza? Oto ciag dalszy nocnego reportażu Wiesława Adamika z lipcowych Międzyzdrojów. Oto plaża nadmorska w okolicy Klubu Copacabana A.D. 2009 ...
Więcej »Piknik w Minizoo - III Rajd Rodzinny
Tradycyjny Rajd Rodzinny „Dbajmy o zdrowie” zorganizowany po raz trzeci przez andrychowskie Koło PTTK „Chałupa” w sobotę 3 lipca 2010 roku miał swój finał w Minizoo w Korczy – oto relacja Jana Szczepańskiego przy współpracy W. Adamika
Więcej »Nocne Międzyzdroje (1)
Szybko mija czas, dokładnie rok temu byłem na początku lipca na festiwalu gwiazd w Międzyzdrojach (w tym roku impreza rozpoczyna się dopiero 16 lipca 2010). Ale miasto żyje nie tylko festiwalami, ma swój rytm życia, swoje klimaty. Oto klimat nocnego spaceru po tym kurorcie.
Więcej »Kraków zaprasza na Letnie Podgórskie Koncerty
W najbliższą niedziele na krakowskim Podgórzu rozpocznie się cykl koncertów muzyki poważnej w ramach Letnich Podgórskich Koncertów.
Więcej »Encyklopedia o Henryku Sienkiewiczu w sieci
Wśród wielu stron, popularyzujących wiedzę o autorze „Trylogii” jest w Internecie wyróżniające się przedsięwzięcie „Henryk Sienkiewicz. Piewca języka polskiego”.
Więcej »Czarne Pływadło na PROTEST
Nie oficjalnie, a indywidualnie, w ramach X jubileuszowego Pływadła, kilkanaście dziwadeł z przebierańcami wypłynęło w południe z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla. Oficjalne wydanie imprezy, z powodu powodzi, odwołano. Jej miłośnicy postanowili jednak płynąć na znak solidarności z powodzianami i protestować przeciwko zaniedbaniom w ochronie przeciwpowodziowej gmin.
Więcej »Nostalgiczne grafiki i smak japońskiego sushi
Z cyklu Odkryjmy Podgórze - koncert Sinfonietta Cracovia
Odkryjmy Podgórze to cykl spotkań kulturalnych mających ma celu promocję dzielnicy Krakowa. W ramach projektu organizowane są imprez o charakterze edukacyjno – artystycznym.
Więcej »JAŚMINOWA PREMIERA OPERETKI STRAUSSA
Witam tuż po zakończonej próbie generalnej operetki Baron Cygański w reżyserii Laco Adamika w Operze Krakowskiej, to była prawdziwa feeria piosenki, tańca, muzyki.
Więcej »