Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
JAŚMINOWA PREMIERA OPERETKI STRAUSSA
Witam tuż po zakończonej próbie generalnej operetki Baron Cygański w reżyserii Laco Adamika w Operze Krakowskiej, to była prawdziwa feeria piosenki, tańca, muzyki.
Więcej »Gruzja w Krakowie
Już w najbliższy piątek w Krakowie odbędą się pierwsze w historii miast Dni Tbilisi. Wydarzenie to będzie gratka dla wszystkich miłośników kultury Gruzji i Kaukazu. Od 26-28 czerwca zaplanowane są koncerty i imprezy towarzyszące na terenie całego Krakowa.
Więcej »Lżejsza niż mgła - po koncercie w Magdalence
W felietonie z koncertu pianistycznego z Magdalenki poznajemy nowe spojrzenie na talent naszej "królowej fortepienu" Man Li Szczepańskiej. W galerii zaś znajdziemy reportaż z tej uroczej miejscowości pod Warszawą
Więcej »Rycerskie zwyczaje epoki Krzyżaków
W ostatnim z niemal pięciu tegorocznych Dni Andrychowa 2010, zakończonych 13 czerwca br. mieszkańcy tego podbeskidzkiego miasta chyba po raz pierwszy mogli poznać w zabawowej formie zwyczaje średniowiecznych rycerzy…
Więcej »„Wodny raj” w Andrychowie
Każdy kto odwiedzi tego lata Andrychów i okolice, będzie miał okazję zakosztować wypoczynku w niejednym tutejszym „wodnym raju”, z supernowoczesnym, nowym basenem odkrytym na czele, na którym 12 czerwca 2010 roku rozegrano pierwsze międzynarodowe zawody pływackie o Puchar Burmistrza Miasta
Więcej »Olbrychski z konia podziwiał Racibórz
- Byłem tu w latach 70. i recytowałem wiersze. Dziś pierwszy raz podziwiałem to miasto z konia - powiedział znany aktor Daniel Olbchryski podczas dzisiejszej iscenizacji obrona Raciborza przed najazdem Mongołów. Przez miasto przeszedł barwny korowód. Aktorowi spodobały się także raciborzanki.
Więcej »Alker po raz drugi w Raciborzu
Od wczoraj w raciborskim Muzeum po raz drugi już można oglądać prace Eckarda Alkera, artysty urodzonego przed wojną w Raciborzu, stale zamieszkującego w Niemczech. Wernisaż poprzedził koncert Cztery pory roku Vivaldiego w wykonaniu zespołu Akademos.
Więcej »Magiczny ogród Mehoffera
Czym przyciągają krakowskie ogrody poza pięknem kwiatów? Opowiemy to na przykładzie słynnego ogrodu Józefa Mehoffera przy ulicy Krupniczej w Krakowie. Rozpoczyna się w Krakowie Festiwal „Święto Ogrodów” – tegoroczny trwa od 11 do 20 czerwca 2010 roku, dodatkowa atrakcja ogrodów.
Więcej »Industriada 2010, czyli święto techniki
12 czerwca Śląsk zaprasza na pierwszą INDUSTRIADĘ, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, pełne specjalnie przygotowanych atrakcji. Szlak Zabytków Techniki tworzy ponad trzydzieści obiektów o wyjątkowych walorach historycznych i architektonicznych, które w minionych wiekach były świadkami rewolucji przemysłowej.
Więcej »THE LEAVING ROOM – KONCERT MS. NO ONE
Krakowskie Centrum sztuki współczesnej zaprasza na koncert MS. No One, zespołu który w lutym nagrał materiał na pierwszy album pod tytułem The Leaving Room.
Więcej »Koncert Na Wiersze w Teatrze Polskim
W ramach IV Wiosennego Festiwalu Teatralnego – „Anioł Publiczności” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej się Koncert na wiersze Bożeny Boba –Dygi z Zespołem. Artyści przedstawią projekt w którym zawarte będą piosenki poetyckie z pierwszej płyty Bożeny Boba – Dygi wydanej w 2008 roku pod takim samym tytułem z bogatą obsadą instrumentalną, a także z nowej płyty nagranej w 2009 r pt. AccordiOn i Ona w duecie z akordeonistą Grzegorzem Palusem, oraz recytacja wierszy artystki w wykonaniu znanego bielskiego aktora Kazimierza Czapli.
Więcej »Jarmark po siedmiu wiekach wrócił
– Z siedmiowiekową przerwą do naszego miasta znowu powrócił jarmark – tymi słowami prezydent Mirosław Lenk oficjalnie otworzył Raciborski Jarmark św. Marcelego. Kupcy już od wczesnych godzin na placu Długosza sprzedają swoje rękodzieła i serwują niepowtarzalne smakołyki. Na Rynku trwa Dzień Dialogu między Historią a Współeczesnością. Zobacz fotorelację.
Więcej »II Raciborski Festyn Średniowieczny
Stowarzyszenie Drengowie znad Górnej Odry, Załoga Grodu Raciborskiego i Drużyna Wareska Czarny Krzyż zapraszają 19 i 20 czerwca na II Raciborski Festyn Średniowieczny. Impreza odbędzie się w parku zamkowym na Ostrogu. W programie turniej rycerski, jarmark, gry i zabawy.
Więcej »Otworzyć serca dla lasu
"Hip - hop, hop - hip - szanuj las póki czas", śpiewa kilkunastu wspaniałych wykonawców w nowym spektaklu operowym pt. "Księga lasu" dla najmłodszych w Operze Krakowskiej. Oto nasza recenzja.
Więcej »Wszystko w skali od jeden do 10, 100...
Zapominając o definicjach, podstawowych pojęciach i liczbach, w ogóle o matematyce, skala będzie pewnym dodatkowym zmysłem albo wyuczonym od dziecka sposobem oceniania tego, z czym obcujemy. Wszystko to można w końcu podać jakiejś skali. Będzie to proporcja, odległość, wysokość, grubość, ciężkość, będzie to hałas, jaskrawość, ból, moc, ogólny rozmiar szczęścia bądź nieszczęścia.
Więcej »Pepi, Luci, Bom
Cafe Pravda, jeden z festiwalowych lokali 2010, zaprasza na wystawę oryginalnych plakatów do filmów Pedro Almodovara. Prezentacja obejmuje ponad dwadzieścia plakatów hiszpańskich, włoskich i francuskich. Przeczytaj więcej wieści z Boogie Brain.
Więcej »ZRÓB TO SAM / D.I.Y. Jakub Julian Ziółkowski
W chwili, gdy dizajn bywa wszystkim, tylko nie projektowaniem przedmiotów codziennego użytku – gdy bywa myślową spekulacją, społecznym eksperymentem, a nawet politycznym potencjałem – projekty Jakuba Juliana Ziółkowskiego, jednego z najciekawszych malarzy młodego pokolenia (rocznik 1980), muszą sprawiać wrażenie co najmniej anachronicznych.
Więcej »Industriada 2010
12 czerwca rusza Industriada - Święto Szlaku organizowane przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Poniżej program imprezy.
Więcej »Światło rozjaśnia mrok - Antygona
Debiut naukowy 2010 - konkurs dla studentów
Wizyta w Parlamencie Europejskim i możliwość stażu w PE na preferencyjnych warunkach - to nagrody dla studentów, którzy napiszą najlepszy naukowy esej odnoszący się do pojęcia "zrównoważonego rozwoju". Celem tego przedsięwzięcia jest umożliwienie studentom opublikowanie w wersji książkowej swojego, autorskiego artykułu o profilu naukowym.
Więcej »MAYDAY 2 – Ray’a Cooney’a
Dalszy ciąg przygód taksówkarza bigamisty, który za wszelką cenę próbuje ukrywać swoje podwójne życie. W spektaklu, obok dobrze już znanych Państwu bohaterów, pojawiają się całkiem nowe postaci, w tym przede wszystkim dwójka dzieci Johna, każde z innego związku. Sytuacja staje się dramatyczna, gdy nastoletnia córka bohatera (z małżeństwa z Barbarą) i jego syn (z małżeństwa z Mary) poznają się przez internet. Co dalej? Musicie Państwo obejrzeć sami...
Więcej »Kaspar w Berlinie
Wielokrotnie nagradzany w tym sezonie spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego „Kaspar” zaproszony został do Berlina na festiwal POLSKI EXPRESS III. Prezentowany będzie od 26 do 28 maja teatrze Hebbel am Ufer.
Tańcząca gazela i magiczny tam-tam
Egzotyczną scenerię dopełniają afrykańskie maski rytualne, a dynamiczne tempo akcji porusza wyobraźnię i intryguje afrykańską kulturą, pozwala także pomyśleć nad sprawami ważnymi dla dużego i małego człowieka - nad uczciwością i współczuciem, przyjaźnią i miłością.
Więcej »CHŁODNE PORANKI Rykały
Któż bowiem spoza Zagłębia potrafi dziś zlokalizować Pogoń, Sielec, Środulę? Ich niegdysiejszy zgiełk niesie się cichym pogłosem szeptanych imion własnych. Antonina, Edward, Karol, Lońka, Marysia, rodzina, znajomi i nieznajomi – wszyscy pojawiają się mocą refleksu i odbicia.
Więcej »Archeologia na Polach Grunwaldu
Polskie badania pobojowiska rozpoczęły się w latach 50. minionego wieku w związku ze zbliżającą się 550. rocznicą bitwy. Rozmach prowadzonych prac wynikał nie tylko z rozciągłości obszaru, ale i z priorytetowego charakteru rocznicy, która wypadła na początku dekady, w której Polska i Polacy świętowali 1000 lat państwowości.
Więcej »Trzynastolatek z Polski odkrył kometę
Wśród Polaków, którzy w ramach projektu Sungrazing Comets odkryli komety znalazł się właśnie kolejny młody miłośnik astronomii. 13-letni uczeń gimnazjum ze Świdwina, Rafał Reszelewski odnalazł nieznany wcześniej obiekt na zdjęciach ze znajdującego się na satelicie SOHO koronografu LASCO C2.
Więcej »
Ecotropicana, Gujana Francuska
Dwóch wielkich Polaków po obu stronach.
Wchodząc do Bazyliki Wiekszej w Wadowicach.po prawej mam posąg Jana Pawła II. O nim napisano już wystarczajaco. Po lewej jest tablica poświęcona pamięci Henryka Sienkiewicza. O nim chciałbym napisać kilka słów.
Więcej »O niedostępnych miejscach w Azji
…hinduscy czarownicy, obozy maoistów w Nepalu, krwawe rytuały w Laosie, dżungle, buddyjskie klasztory, łapacze kobr królewskich, przemytnicy sztuki... Dzieje się dużo i szybko.
Więcej »