Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Co się stanie, jeśli zabraknie ryb?
Ziemia to jeden ekosystem, można go porównać do systemu naczyń połączonych. Gdy w jednym źle się dzieje, odczuwa to cała planeta. W ciągu ostatnich 35 lat ponad trzykrotnie wzrósł odsetek przełowienia światowych zasobów ryb. Szacuje się, że obecnie problem ten dotyczy ponad 33% ławic ryb. To niestety pokazuje, że jeśli tempo to utrzyma się, za kilkadziesiąt lat ryby mogą zniknąć ze środowiska. W Światowym Dniem Oceanów, obchodzonym 8 czerwca, ZOO Wrocław i organizacja pozarządowa MSC mówią jednym głosem „od naszych dzisiejszych wyborów zależy przyszłość planety”.
Więcej »City Break - odkryj Szczawnicę w długi czerwcowy weekend
Krótkie, weekendowe wycieczki do dużych miast czyli tzw. City Break, są coraz popularniejszym sposobem na podróżowanie. Do tej pory najczęściej jako taką wyprawę postrzegano lot do któregoś z większych europejskich miast, jednak coraz więcej turystów organizuje kilkudniowe wyprawy po Polsce, chcąc bliżej poznać jej atrakcje. Dobrym kierunkiem na krótki wyjazd i oderwanie się od codziennych spraw jest Uzdrowisko Szczawnica. Co warto zobaczyć w tej uroczej stolicy Pienin?
Więcej »Palec pod budkę, bo za minutkę budka się zamyka i nie ma kluczyka
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej, po licznych imprezach w Warszawie i Radomiu obiera właśnie kurs na Wrocław.Od 14 do 16 czerwca w Muzeum Pana Tadeusza czekać będzie na najmłodszych całe mnóstwo atrakcji prowadzonych symultanicznie w trzech grupach wiekowych.
Więcej »Port Lotniczy Wrocław: już 7 milionów turystów Itaki
Wrocławskie lotnisko jest u progu wakacyjnego szczytu. Z oferty biur podróży największym powodzeniem cieszą się Turecka Riwiera i greckie wyspy. Tegorocznym hitem ma szansę zostać Madera.
Więcej »Port Lotniczy Wrocław: już ponad 1,2 mln pasażerów
W maju wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 10% pasażerów więcej niż rok temu. Imponujący wzrost odnotowali przewoźnicy sieciowi, bardzo dynamicznie przybywa też podróżnych w ruchu czarterowym. W przypadku 37 na 50 połączeń tanich linii w samolotach zajętych było ponad 90% miejsc.
Więcej »Autonomiczna przyszłość transportu. 5 wniosków z seminarium Mobility City 2019
Europa przechodzi rewolucję elektrycznej, współdzielonej i zintegrowanej mobilności w miastach. Kolejnym krokiem jest autonomizacja – ocenili uczestnicy seminarium Mobility City 2019, które Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), wspólnie z Grupą Renault, zorganizowało w Warszawie. W ramach wydarzenia, po raz pierwszy w Polsce, zaprezentowany został autonomiczny pojazd koncepcyjny Renault EZ-GO.
Więcej »Uroczysta inauguracja XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego PFRON
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów dorobku artystycznego placówek terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych. Promuje i nagradza twórczość osób z niepełnosprawnościami. Obecna, już XVII edycja odbędzie się pod Patronatem Honorowym Pierwszej Damy pani Agaty Kornhauser-Dudy.
Więcej »INDUSTRIADA 2019 w Muzeum Śląskim i wielki finał INDUnauci
Święto Szlaku Zabytków Techniki w tym roku świętuje swoje 10. urodziny. Program INDUSTRIADY 2019 jest więc niezwykle bogaty. W sobotę, 8 czerwca, zapraszamy również do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Na cały dzień przygotowaliśmy wiele atrakcji a wieczorem tegoroczną, jubileuszową edycję INDUSTRIADY zakończy wielkie widowisko INDUnauci. Świętujmy razem pomarańczowy karnawał u progu lata.
Więcej »Reprezentacja Polski spotka się z młodymi piłkarzami i piłkarkami
Zgrupowanie walczącej w eliminacjach do Euro 2020 reprezentacji Polski będzie miało wyjątkowych gości. Podopiecznych selekcjonera Jerzego Brzęczka odwiedzą w niedzielę zwycięzcy XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Młodzi piłkarze i piłkarki najpierw spotkają się z reprezentantami, a później będą im kibicować z trybun PGE Narodowego podczas poniedziałkowego starcia z Izraelem.
Więcej »Muzeum Etnograficzne wraca do tradycji
Muzeum Etnograficzne w Zielnej Górze zaprasza na drugą edycję "Zielonej Pohulanki" oraz na wydarzenie dotyczące ginących zawodów i umiejętności. W dniach od 8-14 czerwca gwarantowane jest wiele atrakcji dla całych rodzin.
Więcej »Nowość, Runmageddon Family po raz pierwszy w Gliwicach
Runmageddon zaprasza rodziców z dziećmi do wzięcia udziału w nowej formule Runmageddon Family. W dniu 7 lipca br. w Gliwicach śląskie rodziny oraz dzieci i rodzice, którzy za ekstremalnym eventem przemierzają Polskę będą mogły spróbować swoich sił pokonując wspólnie trasy rodzinnego Runmageddonu.
Więcej »INDUSTRIADA 2019 z Muzeum Górnośląskim w EC Szombierki
Już trzeci raz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu angażuje się w INDUSTRIADĘ – święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, najbardziej interesującej trasy turystyki industrialnej w Polsce liczącej 42 obiekty w blisko 30 miejscowościach województwa śląskiego. To właśnie tegoroczny motyw przewodni 10., jubileuszowej, edycji tego największego festiwalu dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy: „INDU-bal”, i motto „Wszyscy jesteśmy przemysłowcami” stały się inspiracją dla działań Muzeum w EC Szombierki, wspaniałym bytomskim obiekcie, zaprojektowanym przez Georga i Emila Zillmannów, zwanym katedrą industrialu. Tym razem przygotowaliśmy propozycje dla pasjonatów historii i techniki, ale ceniących nietuzinkowe piękno.
Więcej »Dzieci widziały jak szkolą się ich rodzice
Blisko 200. Śląskich terytorialsów po raz kolejny odwiedziło Rajczę i Ujsoły by tam odbyć szkolenie rotacyjne. Ten weekend był jednak wyjątkowy bo części ich szkolenia z okazji swojego święta mogły przyglądać się dzieci.
Więcej »W tym turnieju błyszczeli Maradona i Messi. Na polskich boiskach walczą ich następcy
Mistrzostwa świata do lat 20 to kolejne w ostatnich latach ważne piłkarskie wydarzenie, które gościmy w naszym kraju. W przeszłości udział w tej imprezie był przepustką do wielkich karier dla gwiazd światowego futbolu. Teraz młodzi zawodnicy z 24 reprezentacji, w tym prowadzonych przez selekcjonera Jacka Magierę „Biało-Czerwonych”, walczą o pójście w ich ślady.
Więcej »Orlen wyścig narodów już w ten weekend w Bukowinie Tatrzańskiej
Reprezentacje siedemnastu państw wystartują w kolarskim ORLEN Wyścigu Narodów, który zostanie rozegrany w najbliższy weekend (1-2 czerwca) w Bukowinie Tatrzańskiej. To pierwszy w Polsce wyścig z cyklu UCI Nations Cup, w którym najlepsi zawodnicy do lat 23 rywalizują w narodowych barwach.
Więcej »Ruszyła przebudowa Planetarium Śląskiego
Niemal dwukrotnie większa powierzchnia, nowoczesna sala projekcyjna i atrakcje naukowe, jakich nie ma nigdzie indziej. Właśnie rusza modernizacja Planetarium Śląskiego. Pierwsi robotnicy pojawili się już na placu budowy. Na ukończenie tego zadania mają 540 dni.
Więcej »TIFF Open - zgłoś się! Czekamy do 3 czerwca do 23:59!
Zostało już tylko kilka dni do zakończenia naboru do otwartej sekcji konkursowej - TIFF Open w ramach międzynarodowego festiwalu fotografii TIFF Festival.
Więcej »Ponowne otwarcie Motylarni
Zoo Wrocław otworzyło odmienioną Motylarnię. Zwiedzający mogą ponownie stanąć oko w oko z tymi niezwykłymi owadami. To jedno z pomieszczeń Terrarium, w którym można obserwować żywe motyle. Wystrój przypomina tropikalną dżunglę - gąszcz roślin, kolorowe kwiaty, a wśród nich motyle. Latają swobodnie wokół zwiedzających.
Więcej »Dzień Dziecka na Gubałówce
Szykuje się prawdziwe święto na szczycie Gubałówki już 1 czerwca! Polskie Koleje Linowe zapraszają rodziny z dziećmi na całodniowe atrakcje. Będzie wszystko to, co dzieci lubią najbardziej: pokazy iluzji, wata cukrowa, kolorowe balony i bańki mydlane. Festiwal Kolorów oraz wyjątkowa okazja, by wznieść się balonem nad Gubałówką. Dla uczestników zabawy, którzy nie przekroczyli 15 roku życia PKL przewidziały specjalne, promocyjne ceny biletów na przejazd koleją linowo – terenową na Gubałówkę. Młodzież powyżej 15 lat może skorzystać z promocji po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej.
Więcej »Brave Kids: 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć na 10-lecie projektu
Rusza 10. edycja Brave Kids, polskiego projektu artystyczno-edukacyjnego o globalnym zasięgu. Jak jego idea dojrzewała i zmieniała się w ciągu tej dekady? Kim dziś są i co robią uczestnicy pierwszych edycji? – To dziś jeden z najpotężniejszych projektów na świecie – mówi Grzegorz Bral, dyrektor i jeden z pomysłodawców projektu Brave Kids. Uczestnicy projektu goszczą w tym roku w pięciu Polskich miastach, w tym po raz pierwszy w Gdańsku.
Więcej »Kolej Śląskie z atrakcjami na Dzień Dziecka
Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka Koleje Śląskie zapraszają dzieci i młodzież do korzystania z bezpłatnych przejazdów w dniu ich święta. Śląski przewoźnik przygotował dla swoich najmłodszych podróżnych również dodatkowe atrakcje, wśród których znajdą się m.in. książki dla dzieci na pokładach pociągów oraz spektakl przygotowany we współpracy z Teatrem Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana.
Więcej »Księżyc w prezencie- dzień dziecka w koperniku
Gwiazdka z nieba to idealny prezent na Dzień Dziecka? W tym roku idziemy o krok dalej. Wspólnie z BBC Earth podarujemy wszystkim małym i dużym dzieciom…. Księżyc!
Więcej »Poznań jednym z najlepszych celów podróży w Europie
Zakończyło się głosowanie w dziesiątej edycji konkursu European Best Destinations na najlepsze cele podróży 2019 roku. Poznań, jedyny polski kandydat w tym roku, zajął wysokie piąte miejsce, dołączając do turystycznej europejskiej czołówki.
Więcej »Hevelka - święto piwa
Wielkimi krokami zbliżamy się do V edycji Hevelki! To znany i lubiany festiwal piw rzemieślniczych, który odbędzie się w dniach 14 i 15 czerwca w industrialnych murach Centrum Stocznia Gdańska.
Więcej »Oferta dla każdego
Miniony weekend w Opolu należał do miłośników wypoczynku i aktywnego spędzania czasu. Wokół opolskiego ratusza można było zapoznać się z ofertą turystyczną regionów z kraju i zagranicy. Nie brakowało licznych pokazów i atrakcji.
Więcej »Kolejne zabytki wypięknieją
Remont dachu gontowego w Klasztorze Sióstr Norbertanek w Imbramowicach, konserwacja stacji Drogi Krzyżowej w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła w Lachowicach, prace konserwatorskie przy kamiennej kapliczce w Chochołowie – to tylko trzy z kilkunastu inwestycji, które już wkrótce zostaną przeprowadzone dzięki dotacjom z budżetu województwa, przekazanym w ramach konkursów Ochrona zabytków Małopolski i Kapliczki Małopolskie 2019.
Więcej »O rozwoju turystyki górskiej
Podczas spotkania w Krościenku prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń i Jerzy Kapłon, dyrektor COTG PTTK w Krakowie, zadeklarowali wsparcie dla rozwoju turystyki górskiej w południowej Małopolsce.
Więcej »Podhalańska Kolej Regionalna coraz popularniejsza
Setki tysięcy przewiezionych pasażerów i błyskawiczny wzrost popularności wśród mieszkańców Małopolski i turystów - tak można podsumować pierwszy rok funkcjonowania Podhalańskiej Kolei Regionalnej. Informacje na ten temat przedstawił podczas konferencji w Szaflarach wicemarszałek województwa Łukasz Smółka.
Więcej »Festiwal Nocnych Lotników w Wierchomli, czyli Dzień Dziecka w nietoperzem w tle.
1 czerwca 2019 r. od godziny 14.00 w Wierchomli odbędzie się Festiwal Nocnych Lotników. Jest to impreza propagująca walory przyrodnicze i kulturowe pięknego Beskidu Sądeckiego.
Więcej »Przez Małopolskę na rowerze lub rolkach
Już wkrótce wszyscy miłośnicy rowerów, rolek czy wrotek będą mieli jeszcze więcej możliwości, by poczuć pełną radość z jazdy po nowych, doskonale przygotowanych trasach w Małopolsce. Szeroki i dobrze oznakowany wybór szlaków z ofertą gastronomiczną i noclegową, a także atrakcyjny program turystyki rowerowej – to tylko niektóre założenia projektu EkoMałopolska, stworzone z myślą o osobach aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu.
Więcej »