Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu z Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego
Poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie. Nagroda Dziedzictwa Europejskiego/Nagroda Europa Nostra trafiła w tym roku do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu
Więcej »XIV Festiwal Śląskie Smaki w czerwcu w Rudach
Tegoroczna XIV już edycja Festiwalu Śląskie Smaki odbędzie się w pięknym parku przy Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach, w dniu 16 czerwca.
Więcej »EkoPark – czyli więcej zielonych przestrzeni dla Małopolan
Już wkrótce w Małopolsce powstaną nowe, w pełni ekologiczne parki, w których mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzać czas na łonie natury. W ramach projektu EkoMałopolska zaplanowano uruchomienie programu wsparcia finansowego dla gmin – EkoPark, dzięki któremu w całym regionie pojawią się nowe lub zostaną na nowo zaadaptowane istniejące tereny zielone i rekreacyjne.
Więcej »W hołdzie bohaterom. Inscenizacja bitwy Wyrskiej
W trakcie tegorocznej odsłony imprezy odbyła się historyczna inscenizacja walk z września 1939 r. oraz Piknik Forteczny. Uczestnicy mogli zwiedzić schron bojowy „Sowiniec” i obejrzeć wystawę sprzętu Wojska Polskiego.
Więcej »Ostatnia prosta przed memoriałem Kusocińskiego
Rozpoczęło się końcowe odliczanie do startu 65. Orlen Memoriału im. Janusza Kusocińskiego. W trakcie konferencji prasowej, która odbywała się na Stadionie Śląskim, organizatorzy przedstawili szczegóły dotyczące imprezy i zdradzili nazwiska pierwszych gwiazd, które pojawią się 16 czerwca na zawodach.
Więcej »Górski Runmageddon Kocierz. Wyzwanie dla najodważniejszych!
Górskie powietrze sprzyja wysiłkowi! Dlatego w dniach 5-6 października br. cykl największych w Polsce biegów z przeszkodami Runmageddon ponownie zawita do gminy Andrychów, a dokładnie do miejscowości Targanice. Podobnie jak w zeszłorocznej edycji, trasy poprowadzone zostaną na terenie malowniczego kompleksu Kocierz Hotel&Spa. Górski krajobraz połączony z morderczymi formułami Runmageddon to wyjątkowe przeżycie, którego nie może przegapić żaden miłośnik sportów ekstremalnych.
Więcej »Rodzinny Dzień Dziecka na Śląskim
Pokazy akrobatyczne, kursy tańca, wirtualna deska strachu, ścianka wspinaczkowa, tor przeszkód, zwiedzanie wnętrza stadionu, konkursy z nagrodami i wiele innych atrakcji czeka na najmłodszych w sobotę, 1 czerwca br. na Stadionie Śląskim w ramach Dnia Dziecka. Impreza odbędzie się na obiektach treningowych w godz. od 10 do 18.00. Wstęp wolny!
Więcej »Muzeum Śląskie gospodarzem międzynarodowej konferencji We Are Museums
Około 300 muzealników z całego świata będzie gościło w Muzeum Śląskim podczas konferencji We Are Museums. To międzynarodowe spotkanie muzealników odbędzie się w Katowicach w dniach 27-29 maja 2019 roku.
Więcej »To one wychowują piłkarskie gwiazdy. Jak mamy wspierają talenty w drodze na szczyt?
Pierwszy trener, edukator, motywator, a czasem też… kierowca, dietetyk czy fizjoterapeuta w jednej osobie. Za każdą przyszłą gwiazdą futbolu stoi kobieta, która od najmłodszych lat pomaga w spełnianiu sportowych marzeń. Z okazji Dnia Matki sprawdziliśmy, jak mamy wspierają piłkarki i piłkarzy na kolejnych etapach ich karier.
Więcej »Lubelskie oblegane przez fanów sportu i kultury
Okres letni to nie tylko wakacyjne plany i weekendowe wyjazdy za miasto. To również liczne imprezy, których popularność z każdym kolejnym rokiem przyciąga coraz większe liczby turystów, nie tylko z Polski. Koniec maja i początek czerwca w województwie lubelskim obfituje w niezwykłe wydarzenia – Mistrzostwa Świata w piłce nożnej do lat 20, Noc Kultury, czy Rajd Nadwiślański, to naszym zdaniem propozycje, które warto rozważyć.
Więcej »Architektura na usługach zagrożonych gatunków
W dniach 22-24 maja odbędzie się druga edycja konferencji Zoo Design. Na zaproszenie wrocławskiego zoo zjedzie do stolicy Dolnego Śląska ponad 200 ekspertów z 37 krajów świata, by wymieniać się doświadczeniem w projektowaniu ogrodów zoologicznych. Projektowaniu, którego zadaniem jest przede wszystkim służyć zwierzętom i edukować zwiedzających.
Więcej »Ilu rowerzystów powalczy o lepsze powietrze w polskich miastach?
Wystartowała 8. edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Kręć Kilometry, w której polskie miasta rywalizują o tytuł “Najbardziej Rowerowego”. W ubiegłym roku, spośród ponad 1100 miast biorących udział w wyścigu, najlepszy okazał się Gdańsk. Czy obroni tytuł? Motywem przewodnim kampanii jest walka o lepsze powietrze w Polsce, dlatego nagrodą dodatkową dla mniejszych miast będą czujniki smogu. W ciągu dotychczasowych 7 edycji kampanii, rowerzyści przejechali łącznie ponad 145 milionów kilometrów, a tym samym ograniczyli ślad węglowy o 48 tysięcy ton CO2.
Więcej »List otwarty do zwiedzających wrocławskie zoo i sympatyków ogrodu
Początek maja okazał się ważny dla ochrony bioróżnorodności Ziemi. Ukazały się bowiem trzy publikacje potwierdzające, że mamy coraz mniej czasu, aby zatrzymać negatywny wpływ człowieka na przyrodę i zacząć przeciwdziałać zagładzie planety, na której żyjemy.
Więcej »Port Lotniczy Wrocław: rekordowe kierunki południowe
W kwietniu, pierwszym miesiącu sezonu letniego, z wrocławskiego lotniska skorzystało ponad 271 tys. pasażerów. Na wielu trasach południowych w samolotach zajętych jest ok. 95% miejsc. Od początku roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył już blisko 1 mln podróżnych.
Więcej »Mistrzowie świata i Polski zagrają w AMP w siatkówce
Reprezentanci Polski, mistrzowie kraju, gwiazdy PlusLigi i Ligi Siatkówki Kobiet – tak najkrócej można zapowiedzieć Akademickie Mistrzostwa Polski w siatkówce, które rozpoczną się w piątek w Rzeszowie.
Więcej »Z Tatrami w obiektywie . Najbardziej widokowy foto tour po Podhalu, Spiszu i Pieninach
Tokina i fotowarsztaty.com, zapraszają w Boże Ciało, weekend 20-23 czerwca, na najbardziej widokowy foto tour po Podhalu, Spiszu i Pieninach. Na czas zajęć będzie można bezpłatnie wypożyczyć obiektywy marki Tokina.
Więcej »Muzeum Śląskie przywraca pamięć o cichych bohaterkach powstań. Wystawa Niezapomniane już otwarta
Rola kobiet w powstaniach i wydarzeniach okołoplebiscytowych jest praktycznie nieznana. Dzięki wielu badaniom źródeł historycznych udało się wydobyć z zapomnienia tę bardzo znaczącą dla XX-wiecznej historii Górnego Śląska zbiorowość. Dlatego to właśnie kobietom poświęcona została najnowsza wystawa w Muzeum Śląskim, zatytułowana „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku”. Wystawie, której wernisaż odbył się 2 maja, towarzyszy pierwszy na Śląsku muzealny pokój zagadek o nazwie „Skrytka powstańców”.
Więcej »To oni mają szansę pójść w ślady Piątka, Milika i Zielińskiego. Znamy zwycięzców XIX edycji Turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku
Najlepsze polskie drużyny chłopców i dziewczynek do lat 10 i 12 poznaliśmy po rozgrywanym 2 maja na PGE Narodowym Wielkim Finale XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Decydujące spotkania odbyły się w oprawie godnej największych wydarzeń sportowych – na najważniejszym polskim obiekcie, sędziowane przez czołowych arbitrów, z transmisją telewizyjną w stacji Polsat Sport oraz w obecności niezwykłych gości, m.in. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Tytuł mistrzów oraz nagrodę główną, czyli wyjazd na czerwcowy mecz Polska – Izrael połączony ze spotkaniem z kadrowiczami, wywalczyli chłopcy z SP 78 Poznań (województwo wielkopolskie, kategoria U-10) i SP 4 Kostrzyn nad Odrą (woj. lubuskie, U-12), a także dziewczynki z KKS-u Katowice (woj. śląskie, U-10) oraz UKS-u SMS Łódź (woj. łódzkie, U-12).
Więcej »Nowa edycja Gdańskiej Karty Turysty!
Zgodnie z niepisaną tradycją, wraz z rozpoczęciem majówki, do rąk turystów trafia nowa oferta Karty Turysty. W ramach tegorocznej edycji, turyści mają do wyboru trzy pakiety: Pakiet Zwiedzanie, Pakiet Rodzina & Zabawa oraz Pakiet Komunikacja.
Więcej »Poznaj młodych artystów z czterech stron świata
W 10. edycji projektu artystyczno-edukacyjny Brave Kids w Polsce weźmie udział ponad 100 młodych artystów z 26 grup. Przyjadą z Ameryki, Azji, Afryki i Europy. Rozpoczęła się już rekrutacja rodzin, które chciałyby gościć utalentowane dzieci i młodzież. W tym roku Brave Kids zobaczymy w siedmiu polskich miastach, w tym po raz pierwszy w Gdańsku.
Więcej »Słodkie fafernuchy, witaminy Eremity, czy chrupiące bugle? Już dziś wybierz kierunek majówki!
Majówka za pasem, a Ty jeszcze nie wiesz, gdzie wypocząć? Dobrym sposobem może być rozsmakowanie się w specjałach oferowanych przez różne zakątki kraju. Dzięki nam dowiesz się, gdzie odnaleźć przysmaki o tajemniczych nazwach m.in. z Kurpi, Kaszub, czy Lubelszczyzny.
Więcej »Ogólnopolskie Zawody Psich Ratowników z 13 ŚBOT w Lublińcu
30. uczniów szkoły podstawowej wraz z nauczycielami, wybrała się na wycieczkę do lasu. Trójka dzieci zaginęła. Wszczęto szeroko zakrojone poszukiwania – tak wyglądał scenariusz jednych z największych zawodów poszukiwawczych w Polsce. W Lublińcu po raz drugi odbyły się Ogólnopolskie Zawody Psów Ratowniczych o „Puchar Zaginionego Grzybiarza”.
Więcej »Strajki w Londynie i we Włoszech, zator w Amsterdamie... Gdzie możemy spodziewać się opóźnień lotów w majówkę
Przełom kwietnia i maja może wiązać się z pewnymi utrudnieniami dla pasażerów wybierających się samolotem na majówkę. Na części europejskich lotnisk toczą się bowiem prace remontowe, a związkowcy w Wielkiej Brytanii i Włoszech szykują się do akcji strajkowych. Swój strajk rozpoczęli już piloci linii SAS. Czego możemy się spodziewać między 27 kwietnia a 5 maja?
Więcej »Warszawa z okien ogórka. Ciekawy pomysł na majówkę
Już niebawem majówka. Na tych, którzy zostaną w Warszawie lub właśnie do niej przyjadą, będą czekały przeróżne atrakcje. Organizator alternatywnego zwiedzania stolicy, firma WPT 1313, przygotował specjalny plan wycieczek. Już od 27 kwietnia codziennie będzie można podziwiać Warszawę z okien słynnego „ogórka”, czyli Jelcza 043.
Więcej »Wielkanoc 2019 w turystycznych statystykach. 35% więcej wyjazdów!
Polacy coraz chętniej spędzają Wielkanoc z dala od świątecznego stołu. Miejscowości turystyczne w tym okresie nie są wówczas przepełnione, można bez ograniczeń korzystać z lokalnych atrakcji, a wiele hoteli i obiektów noclegowych przygotowuje specjalne oferty świąteczne.
Więcej »Majówka w górach. Które szlaki wybrać, a które omijać?
Piesza wędrówka po górach to na pewno bardzo trafiony pomysł na spędzenie nadchodzącej majówki. Malownicze szlaki turystyczne przyciągają jak magnes i trudno oprzeć się pokusie spakowania plecaka i ruszenia na wyprawę. Do wędrówki trzeba się odpowiednio przygotować. Nawet o tej porze roku wyższe partie gór kryją zagrożenia. A majówka na szlaku musi być przede wszystkim bezpieczna.
Więcej »Wiedenka. Linia Częstochowa - Zawiercie dostępniejsza dla pasażerów
Na linii nr 1, czyli popularnej „Wiedence”, podróżni zyskają lepszy dostęp do pociągów na 10 stacjach i przystankach. Wykonywane już prace pozwolą skrócić czas podróży. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą inwestycję wartą 380 mln zł, współfinasowaną ze środków unijnych POIiŚ. Roboty obejmują m.in. odcinek Częstochowa – Poraj i zwiększają poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.
Więcej »KRAKsat - satelita zbudowany w AGH poleciał w kosmos!
Satelita KRAKsat zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, został wysłany w przestrzeń kosmiczną. Wynosząca go rakieta Antares 230 wystartowała w środę, 17 kwietnia z należącego do NASA ośrodka Wallops Flight Facility na wschodnim wybrzeżu USA. KRAKsat to pierwszy na świecie satelita typu Cubesat, który do sterowania orientacją wykorzystywać będzie ferrofluid, czyli ciecz magnetyczną.
Więcej »Kolej gotowa do wielkanocnego szczytu przewozowego
Ponad pół miliona Polaków w okresie świątecznym skorzysta z kolei. Nad bezpieczeństwem podróżnych będą czuwać funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei i zespoły pracowników z pogotowia technicznego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Do pociągów na popularnych trasach będą dołączane dodatkowe wagony.
Więcej »Kalejdoskop smaków. Przegląd wielkanocnych stołów w różnych regionach Polski
Już za kilka dni Wielkanoc! Pomimo, że Święto obchodzone jest w całej Polsce, każdy region posiada własną historię, tradycję, a nawet smaki świątecznych potraw. Wiedzieliście, że Małopolska słynie z lanckorońskiej chrzanówki, a na Śląsku w tym dniu króluje babka majonezowa? Zylc to z kolei symbol Kaszub, a w regionie Kurpiów Wielkanoc nie mogłaby się obejść bez rejbaka. Jakie bogactwa kryją w sobie regionalne potrawy i które z kulinarnych tradycji warto pielęgnować?
Więcej »