Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Ogrody Mikołaja Reja. O ponadczasowości dzieł zapomnianych
O zagadkach w odczytywaniu dzieł Mikołaja Reja, o jego kolokwialnym języku, pochwale uczciwości i pracowitości, radości czerpanej z rzeczy prostych, o wiedzy o zarządzaniu gospodarstwem, hodowli zwierząt czy znajomości świata roślin pożytecznych i pięknych, jak również o dydaktycznym charakterze twórczości – w kontekście wyznawanej religii – opowie w środę, 22 lutego Jolanta Zaczkowska.
Więcej »Kolejne bardzo dobre starty polskich saneczkarzy
Reprezentacja Polski, w tym saneczkarze klubu KS „Śnieżka” Karpacz osiągnęli bardzo dobre wyniki w zawodach Pucharu Świata na torze w PyeongChang (Korea Południowa), które odbyły się w dniach 18-19.02.2017r.
Więcej »Nowi ambasadorzy marki - odświeżony Dare 2b Team
Niemal od początku wprowadzenia na rynek produktów marki Dare 2b współpracuje ona z gronem testerów i ambasadorów. Są nimi sportowcy, będący specjalistami w swojej dziedzinie. Również w Polsce funkcjonuje Dare 2b Team, do którego z początkiem nowego roku dołączyli kolejni członkowie. Z przyjemnością ich przedstawiamy!
Więcej »Industriada okryła się złotem!
Industriada – święto Szlaku Zabytków Techniki najlepszym produktem turystycznym Polski. Uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki XIV edycji Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny i przyznano Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, odbywała się w Poznaniu w ramach targów Tour Salon w Poznaniu
Więcej »Krzysztof Penderecki z Grammy 2017
Krzysztof Penderecki - mieszkający w Małopolsce i związany z tym regionem od kilkudziesięciu lat, twórca współprowadzonego przez Województwo Małopolskie Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, odznaczony Złotym Medalem Honorowym za Zasługi Dla Województwa Małopolskiego - został wyróżniony nagrodą Grammy w kategorii Muzyka chóralna. Wybitnego kompozytora doceniono za album "Penderecki Conducts Penderecki vol. 1". To już czwarta statuetka Grammy, którą otrzymał Krzysztof Penderecki.
Więcej »28. Zimowa Uniwersjada z 12 medalami dla Polaków
W dniach 29 stycznia – 8 lutego 2017 r. w Ałmatach odbyło się sportowe święto studentów - 28. Zimowa Uniwersjada. Polacy zdobyli aż dwanaście medali. Świetnie zaprezentowali się nie tylko w dyscyplinach sportowych, ale także w odzieży przygotowanej dla nich przez markę Dare 2b.
Więcej »Sandomierskie Centrum Kultury zaprasza na warsztaty fotograficzne
Warsztaty fotograficzne obejmować będą wiedzę techniczną, taką jak obsługa aparatu, czy ustalanie ekspozycji optymalnej dla konkretnych warunków i wizji artystycznej. Kolejnym etapem będzie poznanie zasad prawidłowej kompozycji, by fotografie wykonane przez uczestników przyciągały uwagę. Najważniejsza w nauce fotografii jest jednak praktyka, której z pewnością nie zabraknie – uczestnicy warsztatów będą wykonywać wiele różnych fotografii, od portretu do reportażu. Warsztatom towarzyszyć będą wystawy, prezentujące postępy i efekty pracy uczestników. Zapraszamy serdecznie – ilość miejsc ograniczona!
Więcej »Światowa sensacja. W ZOO we Wrocławiu urodził się mrównik
Spośród 1 000 ogrodów zoologicznych tworzących ZIMS, mrówniki hoduje zaledwie 39. Mieszka w nich 29 samców i 51 samic, które w zeszłym roku wydały na świat zaledwie 9 młodych. Jest to trudny w hodowli gatunek, dlatego narodziny we wrocławskim zoo to wyjątkowe na skalę światową wydarzenie zoologiczne. Jednak nie tylko to stanowi o jego niecodzienności...
Więcej »Odkryli schron nazistów. W środku były nienaruszone skarby
Skarby z II wojny światowej odnaleziono w Kostrzynie nad Odrą. Odkrycia dokonało Stowarzyszenie Eksploracji Perkun. Historyczne znaleziska trafią do Muzeum Twierdzy Kostrzyn.
Więcej »Zjazd Miast Kreatywnych w 2018 w Katowicach i Krakowie
W 2018 dwa polskie Miasta Kreatywne UNESCO – Kraków i Katowice – połączą siły, by wspólnie pełnić rolę gospodarza prestiżowego Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. 450 delegatów z blisko 200 miast rozsianych po całym świecie, obrady, sesje, plany i istotne decyzje – to wszystko czeka Polskę w czerwcu 2018 roku.
Więcej »Galeria Jednego Obiektu. „Czaty”, Maksymilian Gierymski
Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na kolejną odsłonę Galerii Jednego Obiektu. Tym razem motywem przewodnim będą Czaty, autorstwa Maksymiliana Gierymskiego.
Więcej »Ryanair: osiem nowych połączeń z Wrocławia
Polecimy m.in. na Sycylię, do Neapolu i Edynburga. Ogłoszone dziś nowe kierunki wystartują od sezonu zimowego 2017/2018. Będzie to rekordowo bogata siatka połączeń linii Ryanair z wrocławskiego lotniska.
Więcej »Micromusic w niecodziennej odsłonie
Muzyka zespołu to fuzja jazzu, trip-hopu, rocka, czasem tez muzyki ludowej. Na debiutanckim albumie Mikromusic wydanym w 2006 roku pojawiło się wielu gości, m.in. Leszek Możdżer oraz Sambor Dudziński.
Więcej »Z Wrocławia do Rejkiawiku. Nowe połączenie Wizz Air
Trasa liczy blisko 2700 km. Pierwszy samolot wystartuje 31 maja. Bilety już w sprzedaży. Rejkiawik to już 10 połączenie tanich linii Wizz Air z Wrocławia. Samoloty na trasie z Wrocławia do Rejkiawiku będą latały dwa razy w tygodniu: w środy i w niedziele.
Więcej »Trivago trendy: Zimą wśród Polaków popularne są city breaki
Które zagraniczne kierunki cieszą się największym zainteresowaniem zimą wśród Polaków? Które polskie miasta wybieramy? Jak długo planujemy pobyt w tych miejscach? Ile jesteśmy w stanie wydać? Wyszukiwarka i porównywarka cen hoteli trivago.pl sprawdziła trendy, i odpowiada na powyższe pytania.
Więcej »Andrzej Mitan, Sztuka (nie)zidentyfikowana
Wystawa Andrzeja Mitana ma charakter multimedialny i składają się na nią: filmy Wojciecha Majewskiego i Grzegorza Rogali, fotografie w formie wydruków wielkoformatowych, dokumentujące działania artystyczne autora, płyty ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi, obiekty oraz utwory muzyczne, skomponowane przez artystę.
Więcej »Miłość zapisana w genach
Zwykło się mówić, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a decyduje o nim tylko 11 sekund! Tak niewiele czasu potrzebujemy, by stwierdzić, czy druga osoba jest dla nas interesująca lub nie. Co decyduje o naszych uczuciach, przywiązaniu i miłości? Czy informacja o tym, kto nam się podoba zapisana jest w genach?
Więcej »Marika wystąpi w łódzkiej Wytwórni
Marika Marta Kosakowska to autorka słów i muzyki, artystka sceniczna, która najnowszym albumem dokonuje stylistycznego przełomu w swojej karierze. Płyta jest poetycka w warstwie tekstowej, elektroniczna, avant-popowa w warstwie muzycznej.
Więcej »Wybrano obiekty zaprzyjaźnione Industriady 2017
Rozstrzygnięto konkurs na „Obiekt zaprzyjaźniony INDUSTRIADY 2017”. Wyłoniono pięć miejsc, które dołączą do 42 obiektów Szlaku Zabytków Techniki świętujących dziedzictwo przemysłowe województwa śląskiego. Znaleźli się wśród nich zarówno nowicjusze, jak i obiekty, które brały już udział w poprzednich edycjach festiwalu. INDUSTRIADA 2017 odbędzie się w aż 47 zabytkach techniki. To największa liczba uczestniczących obiektów od początku organizacji festiwalu.
Więcej »Ludzkie ciała w galerii... handlowej. Warto się wybrać!
Ławeczka w Teatrze Dramatycznym
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na sztukę Aleksandra Gelmana pod tytułem "Ławeczka". Spektakl można obejrzeć 18 i 19 lutego 2017 roku o godzinie 19:00.
Więcej »W walentynki zadbaj o swoje serce dietą
Przed nami Walentynki. W Dniu Zakochanych celebruj nie tylko miłość do swojej drugiej połówki, ale także... do siebie! Ciepłe uczucia powinny przejawiać się w codziennych gestach, dlatego już dziś pomyśl o zdrowiu swojego serca – najpopularniejszego symbolu Walentynek, a pomoże ci w tym 5 rad Konrada Gacy, specjalisty żywieniowego i autora książki motywacyjnej „Obudź w sobie wojownika. Siła motywacji”.
Więcej »Zwyczaje zapustne wydano na DVD
Muzeum Etnograficzne w Toruniu wydało płytę DVD poświęconą zwyczajom zapustnym. Przedstawia ona kujawski obrzęd „chodzenia z kozą”, który jest fenomenem kulturowym nie tylko w skali województwa, ale i całej Polski. Bezpłatne egzemplarze wydawnictwa otrzymać można w Muzeum.
Więcej »Samolotem do Gdańska i Brukseli. Dwa nowe połączenia z Wrocławia
Z Wrocławia polecimy do Gdańska i Brukseli Charleroi. Połączenia linii Ryanair ruszą od sezonu zimowego 2017/2018. To 30 kierunek proponowany przez przewoźnika z wrocławskiego lotniska.
Więcej »Styczeń 2017 na lotnisku we Wrocławiu. Ponad 21 proc. pasażerów więcej
To w dużej mierze zasługa nowych połączeń. W styczniu 2017 Port Lotniczy Wrocław obsłużył blisko 183 tys. pasażerów. Z połączeń krajowych skorzystało ok. 40% podróżnych więcej. Na trasach międzynarodowych tanie linie odnotowały wzrost o 17,5%, a pasażerów przybyło również w samolotach tradycyjnych przewoźników.
Więcej »Kochanie na kredyt w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku
Żyjemy w świecie najróżniejszych „holizmów” – uzależnienia stają się naszą naturą, a dostępnych używek przybywa z dnia na dzień. Uzależniamy się już nie tylko do chemicznych substancji, ale od czynności i uczuć na skalę niespotykaną do tej pory w historii cywilizacji. Internet, zakupy, telewizja, seks, przyjemności, higiena, jedzenie, popularność – przedawkowane wpędzają nas w kłopoty nie mniejsze, niż nadmiar alkoholu.
Więcej »Turecki film laureatem międzynarodowej nagrody Grand Prix CIFFT 2016
Film „Turkey: Home of Turquoise” wykonany na zlecenie Ministerstwa Kultury i Turystyki Republiki Tureckiej we współpracy z Turkish Airlines wygrał prestiżową nagrodę Międzynarodowego Komitetu Festiwali Filmów Turystycznych CIFFT. Ceremonia, na której wręczono nagrodę Grand Prix odbyła się 27 stycznia 2017 r. w Austriackiej Federalnej Izbie Gospodarczej w Wiedniu.
Więcej »Sposób na stres zapisany w genach
Stres to nieodłączny element dzisiejszych czasów. Żyjemy intensywnie i co za tym idzie mamy mniej czasu na przyjemności i odpoczynek. Przeciągający się stan napięcia i zmęczenia może mieć zgubne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jak zadbać o odpowiednią higienę psychiczną? Czy geny mogą w tym pomóc? Opowiada dr inż. Tomasz Czernecki, dietetyk genetyczny.
Więcej »Turysta-pątnik: z laptopem pod pachą i na rolkach
Polskie sanktuaria i miejsca kultu religijnego, nie tylko katolików, pękają w szwach. Turystyka pielgrzymkowa kwitnie. Można zaryzykować stwierdzenie, że pierwszym turystą pielgrzymkowym do Polski był cesarz Otton III, który w 1000 r. przybył do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie.
Więcej »Wystawa, pokazy specjalne, zima w mieście - czyli luty w Fotoplastikonie Warszawskim
Pokazy specjalne, warsztaty dla dzieci i młodzieży w ramach „zimy w mieście” oraz wiele ciekawych spotkań z fotografami i podróżnikami – to tylko niektóre z wydarzeń organizowanych w Fotoplastikonie Warszawskim w lutym.
Więcej »