Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Laury dla wybitnych twórców – wręczono Nagrody Miasta Krakowa 2016
Grzegorz Turnau za wybitne osiągnięcia artystyczne, prof. Aleksander Skotnicki – wybitne osiągnięcia w rozwoju dialogu polsko-żydowskiego i Jerzy Illg za wybitne osiągnięcia w promocji krakowskiej kultury – w kategorii „kultura i sztuka”, profesorowie Krzysztof Królas i Marek Stankiewicz za koncepcję i realizację projektu SOLARIS oraz prof. Janusz K. Kozłowski za osiągnięcia w dziedzinie archeologii – w kategorii „nauka i technika” – to tegoroczni laureaci Nagród Miasta Krakowa, które zostały wręczone w piątek 25 listopada podczas uroczystej gali w sali Obrad Rady Miasta Krakowa. Nagrodzeni zostali także autorzy prac dyplomowych: Weronika Bogal i Adam Łyko, Michał Grzybowski, Dominika Kruszyna, Dominik Rybiałek, Adriana Szulecka i Aleksandra Wanda Zajdel. Nagrody Miasta Krakowa przyznaje się w uznaniu wybitnych osiągnięć i dokonań, mających związek z naszym miastem.
Więcej »Ustroń coraz częściej staje się areną zmagań sportowych
26 listopada 2016 r. punktualnie o godzinie 10:00 u stóp Czantorii na starcie stanęło ponad 200 biegaczy. Nie był to jednak kolejny bieg pod górkę, uczestnicy przeżyli istną „Górską Masakrę”. 1700 m trasy prowadzącej po stromych zboczach to za mało dla najlepszych. Elita pokonała ten dystans aż czterokrotnie.
Więcej »Podsumowanie projektu Wolontariat Katowice 2016
W środę 23 listopada 2016 roku w MDK Koszutka Filia Dąb odbyło się spotkanie podsumowujące projekt Wolontariat Katowic 2016, którego członkowie wspierali największe wydarzenia w naszym mieście: Tour de Pologne, Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn, Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie, WTA Katowice Open, Mecz Gwiazd Siatkówki.
Więcej »Regatta przekonuje: Twoja przygoda czeka tuż za progiem
Marzenia o przeżywaniu przygód są udziałem niemal każdego. Zdobywanie wysokich szczytów, przepłynięcie kajakiem Atlantyku, rejs wokół przylądka Horn czy piesza wędrówka przez pustynię Gobi – to bardzo ambitne cele, na realizację których jednak nie każdy może sobie pozwolić. Regatta, producent odzieży outdoorowej, skierowanej do bardzo szerokiej rzeszy użytkowników, oraz podróżnicy i blogerzy, będący ambasadorami marki, przekonują, że przygody mogą się przydarzyć nie tylko w dalekich krajach, ale również w Polsce, w miejscowości, w której mieszkamy, czy tuż za progiem naszego domu.
Więcej »Jak cię widzą, tak cię piszą – czyli dokąd na kolację biznesową, szkolenie czy konferencję
W budowaniu wizerunku firmy liczy się każdy szczegół. Kolacja biznesowa, organizowane szkolenie czy nawet firmowa integracja to dodatkowa okazja do wyrobienia sobie opinii na jej temat w niecodziennych, pozabiurowych warunkach. Merytoryka spotkania to jedno, ale bardzo ważne są także maniery przy wspólnym posiłku, sposób ubioru oraz zachowanie w nieformalnych sytuacjach.
Więcej »Szkolny Skills Challenge Mierz Wysoko 2016
W Hali Widowiskowo–Sportowej w Karpaczu odbył się w ubiegły czwartek ogólnopolski test sprawności fizycznej „Szkolny Skills Challenge Mierz Wysoko 2016”. Organizatorami akcji są Fundacja Marcina Gortata oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Więcej »Trendy trivago: Jesienią wybieramy Pragę. Obcokrajowcy wybierają Kraków
Mieszkańcy których krajów najczęściej odwiedzają Polskę? Które kierunki na jesienną słotę wybierają Polacy? Największa w intrnecie wyszukiwarka i porównywarka cen hoteli trivago.pl, porównująca ponad 1,3 miliona hoteli z całego świata, sprawdziła jak wyglądają trendy Polaków jesienią.
Więcej »7 polskich miast w rankingu 100 miejsc, które warto odwiedzić w 2017 wg trivago
Aż siedem polskich miast znalazło się w corocznym rankingu 100 europejskich kierunków, które warto i opłaca się odwiedzić w 2017 roku wg trivago. Top 100 miejsc, to ciekawe kierunki z najlepiej ocenianą bazą hotelową, w połączeniu z ich atrakcyjną ceną.
Więcej »Polski teatr doceniony na czterech kontynentach
Teatr Pieśń Kozła występował m.in. w USA, Chile, Chinach i Hiszpanii ze spektaklem „Pieśni Leara”. Publiczność i krytycy docenili polifoniczny śpiew połączony z niezwykłą ekspresją aktorów, a także oryginalne ujęcie dramatu Szekspira. Po zakończonym wielkim sukcesem tournée teatr przygotowuje premierę, która ukoronuje jubileusz jego 20-lecia.
Więcej »Tłumnie podczas XXVII Biegu Legionów w Ustroniu!
12 listopada już po raz 27 w Ustroniu odbył się bieg legionów. Impreza mająca na celu propagowanie aktywnej formy spędzania czasu w połączeniu z pamięcią o historii naszej ojczyzny. Pomimo niesprzyjającej aury na starcie stawiło się 231 uczestników, chcących pokonać 10 kilometrowa trasę prowadzącą z al. Legionów wzdłuż rzeki Wisły do Nierodzimia i z powrotem.
Więcej »Święto Niepodległości w Poznaniu
Zabytkowe armaty, sprzęt wojskowy, inscenizacja historyczna, koncert Orkiestry Miasta Poznania i biało-czerwone balony - w takim otoczeniu poznaniacy obchodzili główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Udział w nich wzięli także Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Starosta Poznański Jan Grabkowski i Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.
Więcej »Ogromna frekwencja i Marka Radia Kraków dla wystawy Beksińskiego
Otwarta miesiąc temu w Nowohuckim Centrum Kultury Galeria Zdzisława Beksińskiego cieszy się niesłabnącym powodzeniem. 22 tysiące osób, które ją w tym czasie odwiedziły świadczy o tym najlepiej. W przeliczeniu – co minutę wchodzi do Galerii półtorej osoby.
Więcej »Pierwszy fit hotel w Polsce zmienia nazwę!
Dawniej GACA SPA a od początku listopada GACA Fit HOTEL. Jedyne takie miejsce w Polsce. Dlaczego? Misją autorskiego hotelu Konrada Gacy, eksperta ds. leczenia otyłości i specjalisty żywieniowego, jest pomoc w procesie odchudzania osobom borykającym się z nadwagą i otyłością. GACA Fit HOTEL to pierwszy w Polsce hotel serwujący pyszną i zdrową kuchnię fit, która doskonale wprowadza w zdrowy styl życia!
Więcej »Trzeba co najwięcej wina pić – czyli o trendach spożywania alkoholu przez Polaków
Z jakim alkoholem kojarzą się czasy PRL-u? Oczywiście z czystą wódką! W dzisiejszych czasach zmienił się jednak trend związany ze spożywaniem alkoholu, a tzw. „czysta" ustępuję miejsca bardziej szlachetnym trunkom. Idąc w ślad Zagłoby, „trzeba co najwięcej wina pić”. Jakie trunki królują dzisiaj na stołach? Który region w Polsce słynie z tradycji winiarskich?
Więcej »American Film Festival 2016. Nagrody dla najlepszych filmów
Nagroda publiczności i czek na 10 tysięcy złotych dla filmu fabularnego w konkursie Spectrum przypadła Michaelowi Curtisowi Johnsonowi, amerykańskiemu reżyserowi obrazu „Hunky Dory”, zaś wśród dokumentalistów triumfował Thorsten Schütte za film „Udław się tym pytaniem. Frank Zappa własnymi słowami”, do którego trafi (bo nie mógł przyjechać do Wrocławia) statuetka i czek na 5 tysięcy dolarów. American Film Festival zakończył się w niedzielę 30 października.
Więcej »Centrum Kultury Fama na Psim Polu – niedługo otwarcie. Zajęcia dla młodzieży już ruszyły
Szaro – żółte wnętrza CBK Fama powoli zapełniają się sprzętami, biblioteczne półki uginają się pod książkami. Nowe miejsce dla kultury na Psim Polu oficjalnie otworzy się 16 listopada, ale zajęcia dla dzieci i młodzieży w pracowniach tematycznych już ruszyły.
Więcej »Utrwalić pamięć pokoleń
Jak co roku przed dniem Wszystkich Świętych Zarząd Województwa Śląskiego oddał hołd zasłużonym dla regionu.
Więcej »StartKRKup: siedem dni festiwalu startupów
Blisko dwadzieścia bezpłatnych spotkań, prelekcji i warsztatów czeka na uczestników drugiej edycji tygodnia startupów StartKRKup. Impreza, która będzie kumulacją najlepszych lokalnych wydarzeń branży nowych technologii, odbędzie się wystartuje w Krakowie jutro, 3 listopada i potrwa dokładnie tydzień. Organizatorami StartKRKup są Urząd Miasta Krakowa i lokalna społeczność startupowa.
Więcej »12 książek, 16 miast, miliony czytelników – promocja czytelnictwa, jakiej nie było
„Czytaj PL” – największa na świecie akcja promująca czytelnictwo wystartowała już 2 listopada. Swoją skalą przebija pilotażowy projekt z zeszłego roku. Dzięki darmowym wypożyczalniom e-booków i audiobooków umieszczonym na 600 nośnikach w 16 miastach oraz szerokiemu wejściu w świat wirtualny „Czytaj PL” dotrze do milionów Polaków. Do czytelników trafi za darmo 12 tytułów autorstwa m.in.: Stephena Kinga, Davida Lagercrantza i Jacka Dukaja.
Więcej »Stylowa wiata już na przystanku Gertrudy
Na terenie miasta trwa wymiana wiat przystankowych, które po latach eksploatacji były stare i zniszczone. Co ciekawe, w zależności od miejsca, w Krakowie montowane są różne rodzaje wiat, które dzięki temu lepiej wpisują się w otoczenie. W ostatnich dniach na przystanku „Gertrudy” w kierunku Wawelu została ustawiona pierwsza wiata stylowa.
Więcej »Najbardziej rowerowe miasto Polski? Gdańsk!
Gdańsk po raz kolejny uznany został za najbardziej przyjazne rowerzystom miasto Polski! Tytuł co dwa lata przyznaje ogólnopolski miesięcznik RowerTour, na podstawie rankingu opracowanego wspólnie z najważniejszymi organizacjami rowerowymi kraju.
Więcej »Gdańsk wie jak rozwiązywać problemy społeczne
Na październikowym posiedzeniu Rady Miasta uchwalono Gdańską Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych do roku 2030 (GSRPS), która jest elementem całościowego programu rozwój Gdańska, nad którym pracowano od lipca 2015 roku. Zintegrowanie wielu obszarów polityki społecznej pozwoli skutecznie rozwiązywać problemy społeczne.
Więcej »Już niebawem XIII edycja festiwalu Jazztopad
Jason Moran, Wayne Shorter, Hugh Masekala, Marcin Masecki, muzyczne smaki Węgier i Japonii – tegoroczna edycja festiwalu Jazztopad zapowiada się znakomicie. W programie zgromadzono najlepsze wątki i wydarzenia, które zdążyli już pokochać bywalcy wrocławskiego święta jazzu, a także specjalne koncerty premierowe. Okazja do wyjątkowego świętowania jest szczególna – tegoroczny festiwal odbywa się w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016!
Więcej »Polski bloger mówi wprost – najczęściej za utratę danych w Internecie winę ponosimy… my sami!
Cyberprzestępcy szukają różnych możliwości pozyskania danych firm i klientów, aby potem czerpać z tego korzyści finansowe. Jednym z takich sposobów jest snooping, czyli pozyskanie nieuprawnionego dostępu do danych. Czy jednak potrzebne są „wymyślne” działania, kiedy okazuje się, że to przez naszą nieostrożność, dane padają łupem internetowych przestępców?
Więcej »Sukcesy zawodników KS Śnieżka
Bardzo dobrze spisali się saneczkarze KS Śnieżka Karpacz biorący udział w Mistrzostwach Polski Seniorów w saneczkarstwie lodowym, które odbyły się w Siguldzie (Łotwa) w dniach 29-30.10.2016 r. zdobywając 6 medali (3 złote, 2 srebrne, 1 brązowy).
Więcej »I Ogólnopolskie śpiewanie biało-czerwonych przebojów
Już 11 listopada na Rynku Głównym zabrzmią najważniejsze polskie pieśni i piosenki. Wszystko w ramach imprezy pod hasłem "Radosna Niepodległość". O godz. 15:00 zabrzmią biało-czerwone przeboje w wykonaniu słuchaczy RMF FM i polskich gwiazd. O godz. 17:00 odbędzie się 62. Lekcja Śpiewania.
Więcej »Żanna Słoniowska laureatką Nagrody Conrada!
Żanna Słoniowska, autorka debiutanckiej powieści „Dom z witrażem”, została ogłoszona laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2015 roku. Zwycięską książkę wybrali internauci, którzy do północy 29 października głosowali na pięć nominowanych debiutów. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się 30 października na Gali Nagrody w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Więcej »Dwie historie – jeden taniec kontra jeden widz – wiele myśli
29 października 2016 roku w Operze Krakowskiej odbyła się premiera spektaklu baletowego pod tytułem „Dwie historie – jeden taniec” opartego na utworach dwóch polskich współczesnych kompozytorów Piotra Orzechowskiego i Krzysztofa Ścierańskiego.
Więcej »Czytanie ma się dobrze. Za nami 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
W świecie literatury czas biegnie szybciej – takie wrażenie mogli odnieść wszyscy uczestnicy zakończonej już 20. jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Święto literatury obfitowało w liczne atrakcje i spotkania z najlepszymi autorami. Klimat minionych czterech dni w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków najlepiej oddają słowa Michaela Cunninghama, jednego z najpopularniejszych aktualnie światowych pisarzy: "Ludzie ciągle powtarzają, że książka umiera. A ja tymczasem siedzę pośrodku pięknego obiektu, pełnego pasjonatów literatury. Widzę ogromną ilość ludzi kupujących i czytających książki! To, co tutaj obserwuję dodaje mi nadziei i napełnia mnie optymizmem."
Więcej »Kultura osobista – wystawa fotografii w Gnieźnie
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na wystawę „Kultura osobista”, na której zaprezentowane zostaną fotografie autorstwa Tori Ferenc - absolwentki II LO w Gnieźnie, która przez wiele lat pracowała w Londynie przy różnych projektach fotograficznych, a teraz powróciła na chwilę do rodzinnego miasta.
Więcej »