Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Prezent dla Gdańska zakończony sukcesem
Dzięki pomocy i wsparciu gdańszczan, miłośników Gdańska oraz instytucji zarówno trójmiejskich, jak i zagranicznych, udało się zebrać 72 769 zł na wykonanie rekonstrukcji zegara wieżowego na Biskupiej Górce. Prace poprowadzi wraz ze swoim zespołem Grzegorz Szychliński – kierownik Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku.
Więcej »Czas na gdańską drużynę Amp – futbolową!
W Gdańsku powstaje pierwsza na Pomorzu drużyna Amp-futbolowa. Zgłaszać się do niej mogą osoby, po jednostronnej amputacji kończyn, które chciałyby rozpocząć przygodę z piłką nożną, jako czynni zawodnicy. - Osoby niepełnosprawne, które chcą być aktywne i prowadzić sportowy tryb życia zapraszamy do kontaktu – zachęca pomysłodawca Kamil Gajewski.
Więcej »Paputki i bereciki dla orangutanów czyli gdańscy seniorzy z wizytą w zoo
Spotkanie z najstarszym mieszkańcem ogrodu zoologicznego i "małpie figle na polanie" czyli zooterapia dla seniorów. A na koniec spotkania pogadanka "Miej olej w głowie - żyj eko!”, to atrakcje jakie przygotowali dla wyjątkowych gości organizatorzy społeczności lokalnej MOPR i pracownicy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża. W podziękowaniu seniorzy zrobią dla orangutanów paputki i bereciki, a dla żyraf szaliki na zimę!
Więcej »Wyjazd młodzieży z ZSP w Karpaczu na Ukrainę
W dniach 2-12 lipca grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Karpaczu, wraz z kolegami z Zespołu Szkół Agroturystycznych z Bożkowa (5 osób) brała udział w VII edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” organizowanej przez Fundację „Studio Wschód”, TVP Wrocław i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty, a wspieraną m.in. przez UMWD we Wrocławiu. Opiekunem grupy był nauczyciel z ZSP w Karpaczu- Tomasz Kozłowski.
Więcej »Ponad 12 tysięcy pielgrzymów odwiedziło Muzeum Narodowe w Krakowie podczas ŚDM
Podczas Światowych Dni Młodzieży Muzeum Narodowe w Krakowie odwiedziło 12 tysięcy widzów. Cieszymy się z tylu gości, dlatego postanowiliśmy przedłużyć o tydzień specjalną ofertę MNK dla pielgrzymów ŚDM.
Więcej »Zawsze jest dobry moment i miejsce na czytanie książek!
W miniony weekend od 29 do 31 lipca na ustrońskim rynku trwały spotkania czytelników z pisarzami, aktorami i dziennikarzami w ramach cyklu ogólnopolskiej imprezy „LATO Z KSIĄŻKĄ”. Była to piąta edycja wydarzenia, która pierwszy raz odbyła się w Ustroniu obok takich miast jak: Łeba, Mikołajki i Szczyrk.
Więcej »Downhill City Tour w Karpaczu
Pierwszy miesiąc wakacji zakończył się w Karpaczu wielkim rowerowym widowiskiem – Downhill City Tour. Sam downhill to jedna z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego, która polega na jak najszybszym zjeździe po stromych naturalnych stokach
Więcej »Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty. Wręczono nagrody dla najlepszych filmów
W najbardziej prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty wygrał film „Ostatnie dni miasta” Tamera El Saida, portret Kairu w przededniu rewolucji. W sobotę, podczas gali wręczenie nagród laury wręczono twórcom filmów w aż pięciu festiwalowych konkursach.
Więcej »Hajer i Wiko przez bezdroża Tybetu
8 lipca Mieczysław Bieniek vel Hajer wyruszył w kolejną podróż. Nie ma ustalonej trasy, nie ma konkretnego planu, podróżuje w każdy możliwy sposób, z ograniczonymi zasobami gotówki, bez mapy i bez znajomości lokalnych języków. Ma tylko jeden cel – odkryć to co nieznane. By to osiągnąć, złamie wszystkie obowiązujące zasady. W podróży towarzyszy mu marka Wiko. Dzięki akcji „Hajer Adventure. Z Wiko po bezdrożach Tybetu” przygoda Hajera będzie na bieżąco relacjonowana w specjalnej zakładce na fanpage’u Wiko na Facebooku.
Więcej »Płyń lub Giń - nowa wystawa w Koperniku
Czy statki znikają w Trójkącie Bermudzkim? Jak powstaje wir? Czym jest gruszka dziobowa? Płyń lub giń – nowa wystawa czasowa Kopernika zabiera nas na szerokie wody i pokazuje, że dzięki nauce potrafimy je okiełznać. Budujemy szybkie i bezpieczne statki. Konstruujemy roboty badające morskie dno. Umiemy wydobywać z dna zatopione obiekty. Poznaliśmy wodny żywioł i wykorzystujemy jego potencjał.
Więcej »7. bieg po Serce Zbója Szczyrka już za nami
W sobotę 23. lipca na Placu św. Jakuba w Szczyrku odbyła się 7. już edycja Biegu po Serce Zbója Szczyrka, imprezy sportowej o charakterze charytatywnym. Tegoroczne wydarzenie dedykowane było Światowym Dniom Młodzieży i towarzyszyło mu mnóstwo atrakcji dodatkowych. Po Biegu spotkaliśmy się w amfiteatrze "Skalite" na fantastycznym koncercie zespołu GOORAL.
Więcej »Zamek Czocha w opinii naszego czytelnika
- Wczoraj przeczytałem wiadomość, że mój kolega nocował w hotelu na Zamku Czocha. Jest spostrzegawczy. Jestem jednak ciekaw, czy na tym zamku zauważył raciborskie akcenty? Ciekawe czy na wakacjach czyta Nasz Racibórz - zastanawia się nasz czytelnik. Zamek Czocha i Racibórz dzieli niespełna 300 km. Poniżej prezentujemy list nadesłany do naszej redakcji pióra Artura Wierzbickiego.
Więcej »Podkarpackie skarby – które miejsca warto zobaczyć?
Podkarpacie słynie z urokliwych i tajemniczych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Za sprawą pięknych parków narodowych, górskich szczytów i rzadko spotykanych gatunków fauny i flory turyści podczas wycieczek mogą, podziwiać malownicze krajobrazy regionu. Na Podkarpaciu znajduje się również wiele zamków, kościołów, skansenów czy dworów, przywołujących historyczne, odległe czasy. Które podkarpackie skarby są obowiązkowym punktem na mapie każdej turystycznej wycieczki?
Więcej »Konstelacje dobrych pomysłów w kujawsko-pomorskim
Zmotywowanie do współpracy organizacji turystycznych z terenu całego woj. kujawsko-pomorskiego, włączenie do działań członków Lokalnych Organizacji Turystycznych i Lokalnych Grup Działania po to by „podsunąć” turyście, poszukującemu oferty wypoczynku, konkretny produkt, miejsce i gospodarza – tak w skrócie można by opisać akcję „Wieś-Ci z Konstelacji dobrych miejsc” Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.
Więcej »Goście z całego świata w Polskim Pawilonie w Krakowie
Polska wita! wszystkich gości, którzy przyjechali do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. 25 lipca, pod tym hasłem, tuż przy Wawelu rozpoczął działalność Pawilon Polski. W naszpikowanych polskimi technologiami sferycznych namiotach Pawilonu, zobaczyć można najnowsze osiągnięcia polskiej nauki, kultury, gospodarki i rolnictwa a także turystyczne atrakcje. Pawilon będzie dostępny dla gości codziennie do 31 lipca 2016 r. w godzinach 9:00-22:00.
Więcej »Jaśkowy Zakątek zaprasza
Zakończyły się prace rewitalizacyjne przestrzeni i terenów zielonych w parku przy ul. Jaśkowa Dolina 67. Mieszkańcy będą mogli odpocząć i spędzać czas w urokliwym otoczeniu zieleni w Jaśkowym Zakątku.
Więcej »Album Powstanie Warszawskie dostępny w sprzedaży od końca lipca
Powstanie Warszawskie to czwarty album z wyjątkowej serii wydawniczej Polskie powstania narodowe, którą Muzeum Niepodległości w Warszawie współtworzy w ostatnich latach z Prowincjonalną Oficyną Wydawniczą. Na jego kartach przedstawiono graficzny obraz walki Polaków o niepodległość.
Więcej »3 medale dla gdańszczanina na Mistrzostwach Europy
Jarosław Mazurowski zawodnik z Gdańska wywalczył 3 medale na 9. Mistrzostwach Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych (European Transplant & Dialysis Sports Championships) w Helsinkach. Wszyscy polscy zawodnicy zdobyli łącznie 51 medali.
Więcej »Zakopane na lato - jedno miasto, pełnia wrażeń
Czy można zaprojektować przestrzeń relaksu, zabawy oraz rekreacji tak, by scalała ludzi wokół kultury i była impulsem do wielopokoleniowych spotkań? Na tle Tatr wszystko jest możliwe, bo każdy odwiedzający je gość ma tu specjalne przywileje. Szybko odkrywa sposób na spędzanie wolnego czasu na szczycie swojej góry wyobraźni i doświadcza tym samym „klimatycznej” beztroski.
Więcej »Szczególna wizyta na Ostrowie Lednickim
W czasie tygodnia misyjnego Światowych Dni Młodzieży parafia pw. Św. Katarzyny w Golubiu-Dobrzyniu (diecezja płocka) goszcząca 100 - osobową grupę młodzieży włoskiej ze swym biskupem ordynariuszem, mons. Luciano Monari, przybyła z diecezji Brescia w Lombardii do Polski i na Ostrów Lednicki!
Więcej »III Symfonia pieśni żałosnych w kopalni soli Wieliczka
W piątkowy i sobotni wieczór (22 i 23 lipca 2016) w Kopalni Soli „Wieliczka” odbyły się koncerty dedykowane uczestnikom Światowych Dni Młodzieży oraz mieszkańcom Małopolski, na które zaprosili: Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa i Zespół Opery Krakowskiej.
Więcej »Tłumy na zlocie Master Truck 2016
W Polskiej Nowej Wsi już po raz 12. zorganizowano 3-dniowy zlot dla fanów ciężarówek i motoryzacji. Zjechało tu łącznie ponad 700 ciężarówek m.in. z Holandii, Austrii, Chorwacji, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Danii, Czech, a nawet Białorusi czy Norwegii. Zapraszamy do przeglądania zdjęć z tego wydarzenia.
Więcej »17 tysięcy uczestników Areny Młodych
Młodzi ludzie m.in. z Belgii, Francji, Libanu, Kazachstanu i ich polscy rówieśnicy wspólnie bawili się i modlili na "Arenie Młodych"
Więcej »Odkryj Pałuki. Pomysł na udany wypoczynek
Wenecja, Rzym i Paryż tylko na Pałukach leżą tak blisko siebie. Tu jest Biskupin, oryginalna kolej wąskotorowa i Dziki Zachód. Pałuki to niezwykle malowniczy region na pograniczu Kujaw i Wielkopolski. Nie brakuje tu też atrakcji w sam raz dla aktywnych seniorów, w tym blisko 30 km szlaków nordic walking i ponad 200 km tras rowerowych.
Więcej »Top 10 kierunków Polaków na wakacje w Polsce
Które polskie kierunki Polacy najczęściej wybierają na wakacje? Gdzie nocleg jest droższy, a gdzie tańszy? Na te i inne pytania odpowiadają specjaliści trivago.pl.
Więcej »Krosno – serce przemysłu naftowego
Olej skalny, czarne złoto lub po prostu ropa naftowa – to nazwy surowca, który jest nieodłącznym elementem naszego życia. Już w starożytności zachwycali się nim w swoich dziełach Arystoteles, Herodot czy Tacyt. Każdy zna nazwiska George’a Bissela i Edwina Drake’a – twórców amerykańskiego przemysłu naftowego. Tymczasem mało kto wie, że faktycznych początków światowego przemysłu naftowego należy szukać w Polsce. Kto skonstruował pierwszą lampę naftową? Gdzie narodził się światowy przemysł naftowy? Gdzie do dnia dzisiejszego leży jego transgraniczny szlak? W Krośnie
Więcej »Dzień otwarty Parku Techniki Wojskowej w Zabrzu
Wojskowa impreza w Zabrzu odbędzie się w sobotę 16 lipca. Wśród atrakcji rozruch czołgów, „przelot” na tyrolce i przejażdżki pojazdami pancernymi, dla chętnych także możliwość wybicia unikatowego nieśmiertelnika.
Więcej »
Przyłącz się do słonika Tumbo i pomóż skompletować szkolny plecak
Przyłącz się do słonika Tumbo i pomóż skompletować szkolny plecak Weź udział w kampanii Fundacji Hospicyjnej „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach” i pomóż dzieciom potrzebującym wsparcia. Skompletuj wyprawkę szkolną lub przyłącz się do słonika Tumbo, by wesprzeć osierocone dzieci.
Więcej »Wystartowały Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne!
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. I. Wachowiaka w Lublinie są najstarszym lubelskim festiwalem, w którym każdego roku uczestniczy około 10 zespołów z różnych krajów świata. Impreza organizowana jest pod auspicjami CIOFF i zaliczana jest do najważniejszych tego typu przedsięwzięć w kraju.
Więcej »Ciekawe powojenne dzieje demoludów, czyli Lato z historią
„Lato z historią” – to kilka tygodni różnych imprez przybliżających powojenne lata w Polsce i krajach bloku wschodniego. Jest trzecim – po spotkaniu z prof. Philipem Zimbardo oraz Międzynarodowym Przeglądzie Filmowym „Świat bez wolności” – wydarzeniem zaplanowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Więcej »