Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Uroczystości Poznańskiego Czerwca '56
W Poznaniu uczczono zryw robotniczy i ofiary Czerwca "56. W 60. rocznicę protestów miało miejsce wiele wydarzeń upamiętniających masowe demonstracje "o wolność i o chleb". W głównych uroczystościach na placu Mickiewicza wzięli udział Prezydenci Polski i Węgier, władze samorządowe, Kombatanci oraz licznie zgromadzeni Poznaniacy. Uroczystości zakończyło widowisko plenerowe "Ksenofonia" Jana Komasy.
Więcej »13. Wielokulturowa Sobótka nad Wisłokiem już za nami!
Choć chmury burzowe zebrały się na chwilę nad Krosnem, to Słońce w niedzielne popołudnie 26 czerwca przypiekało mocno. W tym dniu odbyła się 13 edycja Wielokulturowej Sobótki nad Wisłokiem. Najkrócej imprezę można opisać następująco: było gorąco, radośnie i z energią. Tradycyjnie już wydarzenie odbyło się na placu przy ulicy Stefana Okrzei.
Więcej »Festiwal Bieli. Glinoludy przeszły przez Wrocław
Po raz pierwszy we Wrocławiu zagościł Festiwal Bieli, od 10 lat organizowany w Bolesławcu. – Biały to kolor syntezy wszystkich kolorów, symbol tolerancji. Ten festiwal bardzo integruje i wchłania przechodniów i mieszkańców – mówi Bogdan Nowak, organizator. Glinoludy można jeszcze spotkać w niedzielę.
Więcej »Poznań w 56 sekund. Filmy o Poznańskim Czerwcu nagrodzone
Opowiedzieli o Poznaniu w 56 sekund i odebrali nagrody. Michał Krygier, Bartosz Stań oraz Kuba Januszewski i Mateusz Skitek to autorzy trzech najlepszych filmów nagrodzonych w konkursie "Głosu Wielkopolskiego" ogłoszonego z okazji 60. rocznicy Czerwca'56.
Więcej »Festiwal Festiwali Komedia Roku: Wybrano zwycięzców
W niedzielę zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Festiwali Komedia Roku, czyli szczególnego przeglądu propozycji polskich teatrów grających komedie. Jury pod przewodnictwem profesora Janusza Deglera, które za najlepszy spektakl uznało „Depresję komika” z warszawskiego Teatru Polonia, a grającego w tym przedstawieniu Rafała Rutkowskiego za najlepszego aktora. Najciekawszą aktorką okrzyknięto Marię Pakulnis w „Prezencie urodzinowy” Teatru Agencja Jerzy Bończak.
Więcej »Studencki Don Giovanni wyjątkowo udany
Studenci zagrali „mozartowskiego „Don Giovanniego” tylko trzy razy, w tym ostatni raz bez orkiestry, przy fortepianowym akompaniamencie. Jeśli kogoś ogarnął lęk, że obejrzy spektakl niepełnowartościowy mógł się potem ze spokojem zapaść w fotel nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej. Było skromniej, ale zwyciężył geniusz Mozarta, młode głosy i superdowcipna reżyseria Roberto Skolmowskiego.
Więcej »Jakimi drzwiami z tego wszystkiego wyjść? Zakończył się 5. Festiwal Miłosza
- Pisarz mniej więcej od połowy książki zastanawia się, jak się z tego wszystkiego wyplątać - mówi Michael Ondaatje. My też się zastanawiamy, bo po takim festiwalu po prostu trudno powrócić do normalności. Człowiek odruchowo skręca w ulicę Piłsudskiego do Pawilonu Czapskiego. Odruchowo sięga po kartkę z programem festiwalu.
Więcej »Walka o duszę, czyli Tannhauser Richarda Wagnera w Krakowie
Wielkie wydarzenie odbyło się w świecie muzycznym Krakowa - po raz pierwszy w dziejach Opery Królewskiego miasta została wystawiona piąta z kolei romantyczna opera Richarda Wagnera "Tannhauser". Bez wątpienia jest to święto niesamowicie bogatej muzyki, a nawet w pewnym sensie zwycięstwo, ponieważ słynne dzieło niemieckiego kompozytora wymagało tytanicznego trudu przygotowania, precyzji w każdej nucie, śpiewanym słowie i ruchu tanecznym, dekoracjach i kostiumach...
Więcej »Dni Krosna – Miasta Szkła za nami
W dniach 3 – 5 czerwca odbyły się „Dni Krosna – Miasta Szkła”. Krosno nie bez powodu nazywane jest Miastem Szkła. Jest to największy w Polsce ośrodek produkcji szklanych wyrobów ozdobnych i użytkowych. Podczas imprezy zostały pokazane dwa oblicza miasta: tradycyjne – jako kolebki polskiego hutnictwa szkła oraz to bardziej nowoczesne – jako miejsca otwartego na kulturę i przyjaznego wszystkim swoim mieszkańcom.
Więcej »6xBabia Góra – największe wyzwanie biegowe w Polsce
Strome podbiegi, przeprawa przez strumień, skały, ubezpieczenia łańcuchami i klamrami oraz odcinki poza szlakami – tak wygląda legendarny bieg Regatta – Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra na dystansie ponad 100 km, którego... nikt nigdy nie ukończył jeszcze w limicie czasu, a niewielu śmiałków w ogóle się z nim zmierzyło! Na szczęście organizatorzy przygotowali również krótsze wyzwania, co wcale nie znaczy, że mniej wymagające...
Więcej »Eliminacje do X edycji Elbląg Rocks Europa za nami
Eliminacje do IX edycji Festiwalu Elbląg Rocks Europa dobiegły końca! Kiedy emocje, krzyki i kurz opadły- czas na ich podsumowanie.
Więcej »Udany debiut Rybnika w Bike Atelier MTB Maraton
Największy cyklu maratonów rowerowych w województwie śląskim, Bike Atelier MTB Maraton, jest już na półmetku. Został on przekroczony w Rybniku, gdzie do rywalizacji stanęło prawie 700 zawodników.
Więcej »Ulica Wrocławska w Poznaniu w nowym świetle
Czy światło może zmienić ulicę, na przykład - dodać jej uroku, podkreślić atuty? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy warsztatów "Miasto światła", a ulicą, nad którą pracowali, była Wrocławska. Rezultaty wspólnych działań będzie można zobaczyć 9 czerwca o 21.30 podczas uruchomienia iluminacji ulicy.
Więcej »Rowerowe święto na poznańskich Smochowicach
W niedzielę wieczorem zakończył się międzynarodowy wyścig kolarski o puchar Prezydenta Miasta , organizowany w Poznaniu po raz osiemnasty. Impreza skierowana do każdego, kto potrafi poruszać się na rowerze, przyciągnęła liczne grono uczestników, zarówno seniorów i weteranów kolarstwa szosowego, jak również amatorów, a nawet dzieci.
Więcej »Intronizacja Króla Kurkowego na krakowskim Rynku
W piątek (3 czerwca), w samo południe, na krakowskim Rynku odbyła się uroczystość intronizacji Króla Kurkowego. Wziął w niej udział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.
Więcej »Jakub Szamałek z Nagrodą Wielkiego Kalibru 2016
„Czytanie z kości” to trzecia powieść kryminalna Jakuba Szamałka i pierwsza, za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. Wcześniej, w 2012 roku otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru.
Więcej »Monodramista z Lublina triumfuje na festiwalu w Albanii
Mateusz Nowak zdobył jedną z głównych nagród na The 13th International Festival of Monodrama ALBAMONO organizowanym w miejscowości Korca w Albanii.
Więcej »Otwarcie wystawy Poloneza czas zacząć w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT
Otwarcie wystawy "Poloneza czas zacząć" w poniedziałek 6 czerwca 2016 r o godzinie 18:00 w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Będzie to czwarta część cyklu poświęconego historii warszawskiej FSO. Trzy poprzednie, poświęcone samochodom Syrena, FSO Warszawa i Polski Fiat 125p cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających i zdobyły uznanie mediów.
Więcej »W Krakowie wręczono Medale św. Krzysztofa
Już po raz szósty Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przyznało Medale św. Krzysztofa. To wyróżnienie dla osób, firm i instytucji, które wspierają Muzeum na różnych polach jego działalności. W uroczystości wręczenia Medali wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który jest także Kanclerzem Kapituły Medalu św. Krzysztofa.
Więcej »Wielkie czytanie książki artystycznej
Najpierw ze swoim dziełem przeszli przez pl. Solny i wrocławski Rynek, aby ostatecznie dojść do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej. Tam książka artystyczna, którą wykonały dzieci z wrocławskich szkół, będzie czytana do 9 czerwca. Wydarzenie jest częścią programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i programu towarzyszącego Festiwalu Literatury dla Dzieci.
Więcej »9. Festiwal Muzyki Filmowej przeszedł do historii
Klasyczna symfonika filmowa, muzyka do amerykańskich animacji, stare kino we współczesnych odsłonach, fortepianowe improwizacje na tematy filmowe, alternatywna muzyka dronowa, ścieżka dźwiękowa do gry wideo - w minionym tygodniu zaprezentowaliśmy naszej publiczności niemal wszystkie gatunki muzyki związanej z ekranem. W zakończonym w poniedziałek 9. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie uczestniczyło 39 tysięcy osób.
Więcej »XIII Bieg Rzeźnika dla Anny Kąckiej z Dare 2b Team
Rzeźnik Ultra, Rzeźnik na Raty, Bieg Rzeźnika, Rzeźnik HardCore, Rzeźniczek, Rzeźniczątko – każdy znalazł wśród propozycji tras i dystansów Rzeźnickiego Festiwalu Biegowego coś dla siebie. W tym roku zmierzyło się z nimi łącznie prawie 3500 osób! Byli i tacy, którzy pokusili się o wybieganie Małego Szlema Rzeźnickiego i zaliczyli wszystkie rzeźnickie biegi w ciągu jednej imprezy!
Więcej »Top 10 hoteli historycznych w Polsce według trivago
Wyszukiwarka hoteli trivago.pl zebrała TOP 10 hoteli historycznych w Polsce i zaprasza do krótkiej wędrówki po historii naszego kraju i tych niesamowitych obiektów. Te historyczne miejsca kryją w sobie tak wiele tajemnic największych osobistości, które zapisały się na kartach historii Polski.
Więcej »Wielkie święto Lublina we Wrocławiu!
Lublin jest pierwszym z sześciu miast, które w ramach "Koalicji Miast" prezentują się we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Kawałek Lublina zobaczyć można na jednej z centralnych wrocławskich ulic - Karola Szajnochy. Prezentujemy galerię zdjęć z prezentacji Lublina w ESK2016.
Więcej »25 lat Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie
Międzynarodowe Centrum Kultury obchodzi 25-lecie. Z tej okazji odbyło się otwarcie wystawy „Max Ernst. Sny Ornitologa”, w której wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Więcej »Indiana Jones zawładnął TAURON Areną Kraków
Indiana Jones: Poszukiwacze Zaginionej Arki — film z muzyką na żywo — z nominowaną do Oskara kultową muzyką Johna Williamsa został wykonany w niedzielę w TAURON Arenie Kraków.
Więcej »Yi Action 2 - kamera dla pasjonatów sportów wyczynowych
Jeśli jesteś pasjonatem sportu, lub uprawiasz go czynnie i chciałbyś mieć możliwość uwiecznienia swych wyczynów, ten sprzęt powinien Cię zainteresować. To wyczekiwana premiera. Yi Action 2 jest najbardziej zaawansowaną kamerą sportową na świecie. Ma rozdzielczość 4K, jest wyposażona w wyświetlacz i zupełnie nową aplikację. Ruszyła już przedsprzedaż w Polsce.
Więcej »Artur Caturian zdobywcą Grand Prix 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej
Decyzją jury Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki Grand Prix 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej – Tukana Złotego oraz 25 tys. zł – otrzymał Artur Caturian.
Więcej »II edycja Cubetury w Szczecinie już niebawem
Będzie to już druga edycja wystawy projektów Katedry Architektury Wnętrz Akademii Sztuki w Szczecinie, która odbędzie się w dniach 27 maja – 5 czerwca. Pragniemy pokazać nasze oryginalne pomysły oraz spojrzenie na młody, polski design i architekturę wnętrz - mówią organizatorzy.
Więcej »Brytyjski blues w Blue Note Jazz Club. Koncert Norman Beaker Trio
Od ponad czterech dekad Norman Beaker należy do ścisłej czołówki brytyjskiej sceny bluesowej. BB King powiedział o nim "Norman jest jak biały Freddy King"!
Więcej »